Goethe-Zertifikat C1 (przygotowanie)

Temat przeniesiony do archwium.
witam, jestem zainteresowany zdawaniem egzaminu Goethe-Zertifikat C1 i proszę o podpowiedź od osób, które mają jakieś doświadczenie w przygotowaniu do certyfikatów Instytutu Goethego, w której warszawskiej szkole językowej takie przygotowanie się otrzyma, wiadomo, że chodzi o jak najlepsze przygotowanie.
Z własnego doświadczenia (Goethe Zertifikat C1 zdany w sesji letniej w 2008 roku a więc stosunkowo niedawno) powiem Ci, że teraz jest dużo więcej materiałów do NOWEGO egzaminu niż było kiedy ja go zdawałem. Wtedy korzystałem jeszcze z testów do egzaminu starego formatu (Zentrale Mittelstufen Prufung). Z literatury to gorąco polecam Fit furs Goethe Zertifikat C1, jeśli jeszcze nie robiłeś to polecam test ze strony Instytutu Goethego no i poszukaj na Allegro książek do tego egzaminu - tam można je znaleźc w rozsądnej cenie.
Generalnie to przygotowanie do GZ C1 w rok jest możliwe, ja na przykład "przeskoczyłem" 1 poziom z Zertifikatu Deutsch na GZ C1 a w sumie przygotowania do egzaminu miałem 4h lekcyjne w szkole językowej i 1h na lekcji prywatnej.
Pozdrawiam i trzymam kciuki ;)
Peter5
Ja zdałem w czerwcu Goethe-Zertifikat B2 i jak się przygotowywałem do tego egzaminu to właśnie, co mnie zdziwiło, znalazłem dużo papierów typowo certyfikatowych, np. Fita, dobrze w ogóle zajrzeć do Instytutu Goethego, bo jest tam wiele pozycji, które przygotowują do egzaminów Instytutu, ale aby zdać Goethe-Zertifikat C1 nie wystarczy chyba opracowanie jakiejś ilości certfykatowych testów, które bądź co bądź ułatwiają bardzo zdanie egzaminu, chyba trzeba też przejść na ten wyższy poziom i z tego powodu warto by chodzić na zajęcia. Ty nie jesteś z Warszawy? Przygotowujesz się do ZOP;)?
Oczywiście, oprócz testów warto też dużo czytac polecam przede wszystkim czasopisma językowe ze słowniczkiem czyli np. DEUTSCH AKTUELL duużo ciekawych tematów, zawsze się może przydac na ustny ;) Jeśli chodzi o mnie to na swoim ustnym miałem o testowaniu leków na zwierzętach - plusy i minusy. Z wyższej półki proponuję też sięgnąc po DER SPIEGEL, wprawdzie w porównaniu do DEUTSCH AKTUELLA trochę więcej kosztuje - 3,70 euro podajże ale jest warty swej ceny. Jeśli masz możliwośc konwersacji z osobami zdającymi też C1 to gorąco Cię do tego zachęcam gdyż jednym z elementów ustnego jest właśnie rozmowa z partnerem. No i oczywiście warto miec zawczasu ładne zwroty do wyrażenia swoich osądów i opinii (są w Fit fur Goethe Zertifikat C1). Tak, przygotowuję się do ZOPa, nie jestem z Warszawy :)
Pozdrawiam
Peter5
ja bym nie przesadzał z tym Deutsch Aktuell... to czasopismo na poziomie słownictwa ucznia liceum z tymatami dla gimnazjalistów ;-) co do przydatnych zwrotów... tylko później, żeby nie przesadzić i "w rozmowie z przyjacielem" wyjechać słownictwem typu: "hiermit möchte ich mitteilen..." ;-)
Peter5, czy możesz powiedzieć coś więcej na temat ustnego? Czy komisja zadaje jakieś pytania do Minivortrag? Jak wygląda rozmowa w drugim zadaniu - czy trzeba od razu zacząć wzajemne interakcje, czy najpierw każdy po kolei wyraża swoją opinię na temat danych propozycji do wyboru? Ja zdaję C1 za tydzień i strasznie boję się ustnego, bo to meine Schwäche :)
Ogółem ustny nie jest moim zdaniem taki trudny jak by się mogło wydawac. Też się go bałem, ale okazało się, że niepotrzebnie. O ile sobie przypominam to mnie komisja nie zadawała pytań do Minivortragu, po prostu go wygłosiłem :) Fakt, zgadzam się z Mackiem89, że niektóre wyszukane zwroty mogą wywołac skutek odwrotny do zamierzonego także faktycznie lepiej nie przedobrzac.
Ale jeśli użyjesz takich zwrotów jak: Ich bin der Ansicht (zamiast der Meinung), dass...albo Ich stehe auf dem Standpunkt to powinno podnieśc trochę ocenę moim zdaniem. Poza tym masz chwilkę czasu na przygotowanie się do ustnego więc można to sobie na spokojnie w głowie "poukładac"
Pozdrawiam i powodzenia!
Peter5
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Szkoły językowe