gramatyka opisowa - czasowniki

Temat przeniesiony do archwium.
witam

mam pytanie odnosnie nauki i notatek do gramatyki opisowej tyle ze samych czasownikow.
Ma ktos moze jakies notatki lub zna jakies strony co pomoga mi dziesiejszej nocy do nauki przed egzaminem. PZDR

ps ucze sie jak narazie z Helbig,Buscha - Deutsche Grammatik
nikt nie ma i nikt nie zna. Busch jest dobry. Czytać na pamięć!
Cytat: kyuu
witam

mam pytanie odnosnie nauki i notatek do gramatyki opisowej tyle ze samych czasownikow.
Ma ktos moze jakies notatki lub zna jakies strony co pomoga mi dziesiejszej nocy do nauki przed egzaminem. PZDR

ps ucze sie jak narazie z Helbig,Buscha - Deutsche Grammatik

Opisówka jest łatwa, trzeba tylko chodzić na wykłady. Niestety cegła H/B nie jest w tym bardzo pomocna.
wiec nikt nic nie wie?
Tryb przypuszczający Konjunktiv tworzymy w różnych czasach gramatycznych. Forma Konditional jest formą opisową trybu przypuszczającego, stosujemy ją w przypadku dwuznaczności, pokrywania się form.

Konjunktiv Präsens. Czas teraźniejszy trybu prypuszczającego tworzy się przez dodanie do tematu czasownika odpowiednich końcówek. Ważne jest, że dla wszystkich rodzajów czasownikówKonjunktiv tworzymy regularnie (np. bez zmiany samogłoski). We wszystkich końcowkach występuje "e", 1 i 3 os. l. poj. mają takie same formy.

Czas przeszły Imperfekt trybu przypuszczającego nie ma znaczenia przeszłości. Odnosi się do teraźniejszości i przyszłości. Forma Konjunktiv Imperfekt czasowników słabych jest taka sama jak forma w trybie oznajmującym.
Konjunktiv Imperfekt czasowników mocnych tworzymy dodając do formy Imperfekt czasowników mocnych trybu oznajmującego odpowiednie końcówki trybu przypuszcającego. Samogłoski a, o, u ulegają przegłosowi: ä, ö, ü. To samo dotyczy czasownikow nieregularnych i modalnych.

Konjunktiv Perfekt tworzymy używając formy Konjunktiv Präsens czasownika "haben" lub "sein" + Partizip II .

Konjunktiv Plusquamperfekt tworzymy analogicznie, lecz używając formy Konjunktiv Imperfekt czasownika "haben" lub "sein".

Konjunktiv Futur I tworzymy za pomocą formy Konjunktiv Präsens czasownika "werden" + bezokolicznik czasownika podstawowego.

Tryb Konditional jest opisową formą trybu Konjunktiv. Stosujemy go jeżeli formy trybu przypuszczającego pokrywają się z trybem oznajmującym. Tworzymy go przy pomocy formy Konjunktiv Imperfekt czasownika werden (czyli würde) oraz bezokolicznika czasownika podstawowego.

Tryp rozkazujący

Tryb rozkazujący możemy tworzyć tylko dla 2 os.l.poj., 2 os.l.mn, 3 os.l.mn {f. grzecznościowa}
- dla 2 os. l. poj. tworzymy tryb rozkazujący odrzucając "-n" od bezokolicznika czasownika. Często w mowie potocznej odrzuca się też poprzedzające "e". W przypadku czasowników mocnych zmieniających samogłoskę , tryb rozkazujący tworzymy od formy 2os.l.poj. poprzez odrzucenie zaimka osobowego (du) i końcówki "-st".

Czasowniki 2 os. l.poj. 2 os. l.mn. 3 os. l.mn.
regularne sagen sag(e) sagt sagen Sie
z rdzenną samogłoską ulegającą przegłosowi w 2 i 3 os. l.poj. fahren fahr(e) fahrt fahren Sie
o temacie zakończonym na: d-, t-, ffn-, chn-, tm- öffnen öffne öffnet öffnen Sie
o temacie zakończonym na : ig- erledigen erledige erledikt erledigen Sie
o bezokoliczniku zakończonym na : -eln
- ern
handeln plaudern
handle plaudere
handelt plaudert

http://niemiecki.opracowania.pl/czasownik_das_verb/tryb_warunkowy_konditional_i/
dziekuje bardzo masz cos jeszcze?
Cytat: kyuu
dziekuje bardzo masz cos jeszcze?
czytaj mojego bloga "Dziękuję :-)"
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Życie, praca, nauka