Chamski problem z obywatelstwem

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 38
poprzednia |
Witam. Mam taki problem: Chcę po liceum wyjechać na studia i mieszkać w niemczech, mam tam rodzine [ matke ( ma papiery po ojcu) i siostre (również jako niemiec tam jest)] Ja z tatą mieszkam w polsce, zarejestrowana jest w niemczech tylko córka jako ich dziecko ;/. Mojemu ojcu paszport przepadl w 2001 r. Teraz chcialby nowy wyrobic i przy okazji mi obywatelstwo i paszport niemiecki.. ale czy to mozliwe? Konsul w gliwicach powiedzial, ze mu papiery przepadly bo wrocil do polski przed 1999r.. Tylko ze to lekki paradoks, bo jest urodzony przed 1999...(przepis taki) Jest jeszcze przepis, ze jezeli jedno dziecko posiada papiery to drugie musi to także posiadać... Tylko co teraz? Trzeba specjalnie jechac sie zameldowac w niemczech i tam wyrobić papiery? Prosze o pomoc (Przepraszam za gramatyke, z biegu pisałem)
Nie wiem dokladnie, ale na chlopski rozum, mysle, ze w szegolach tkwi problem.

N.p. jezeli jestes juz pelnoletnia osoba, to mozesz miec problemy z obywatelstem niemiecki.

Druga sprawa to ta, ze musisz byc zameldowany na stale w Niemczech i chyba mieszakc tam przez pewnien okres czasu. Do tego dochodzi, jak oczywiscie jestes pelnoletni, to musisz miec jakis dochod, bo nikt nie chce obywatela, ktory nie pracuje, czy nie jest w stanie na siebie zarobic.

Po trzecie. Jedz najlepiej do miasta, gdzie twoja rodzina mieszka i tam na miejscu spytaj sie, jakie kryteria musisz spelnic, by dostac obywatelstwo niemieckie.

W Polsce nie dowiesz sie nic i nikt ci nie pomorze. Tego jestem w 100% pewien!!!
w grudniu skoncze 16 lat
Bym jeszcze zapomnial - to nie ma nic wspolnego "z chamskim problemem". Jezeli juz teraz masz takie nastawienie, to moze nic nie rob w tym kierunku.
To tylko moja osobista rada!
Jak masz 16 lat, to zabieraj sie do Niemiec i zalatwiaj szybko wszystko. Bo musisz myslec tez o wyksztalceniu, chyba ze chcesz cale zycie pracowac na ulicy?
Szybko jakiś tytuł chciałem dać. Po prostu jestem rozczarowany lekko, bo spodziewałem się, że otrzymam to bez problemu. =/
Rozumiem cie - jestes jeszcze bardzo mlody!

Jeszcze cos!

Zabieraj wszystkie papiery, ktore masz, n.p. akt urodzenia, swiadectwa, itd. i wszystko prztlumaczone przez tlumacza przysieglego, bo z jedenj strony mozesz mamuske zrujnowac finansowo a z drugiej mozesz wszystko zalatwic w jeden dzien, jak oczywiscie masz wszystkie przetlumaczone papiery!

Viel Erfolg Kleiner!
Wiem, że napewno świadectwo urodzeniam hmm... Mamy jeszcze kopie ksero z Bundesverwaltungsamt pt. Der Beauftragte der Bundesregierung fur die Verteilung der Aussiedler. Tylko ja tam nie jestem bo to jest z 89 :P ja jestem 93. Głupie pytanie, ale świadectwa szkolne mogą sie przydać :P..? Jako poświadczające, że jestem osobą wartościową ^^?
Bierz wszystko co mozesz wiasc! Jak nie teraz to przyda ci sie pozniej.

Wazne jest, zeby te dokumenty byly aktualne i zawsze originaly brac ze soba, nawet jak one sa po polsku!

I jeszcze dwie rzeczy, wlasciwie moje rady na twoja droge,

po pierwsze, nie idz do pierwszego lepszego tlumacza, tyko idz do 3 czy 4 i pytaj sie, ile wszystko RAZEM bedzie cie te tlumaczenia kosztowaly. Mozesz zaoszczedzic nawet do 100 zl a moze i wiecej.

Druga rada, nie zucaj szkoly, tj klasy, w ktora teraz jestes. Koncz ja, nawet jezeli to jest pierwsza klasa jakies szkoly. Musisz miec ciaglos w nauce. Jezeli nawet jeden rok jest bez szkoly, to bedziesz moze mial pozniej male problemy!

Gruß!
Czy według ciebie opłaca sie konczyc edukacje tutaj? Teraz 3 gim kończe, potem do liceum, może opłacało by się pojechać tak na 3 miesiace (taki Schuleraustausch) do niemiec? Czy też całkowicie się wyprowadzić tam..? Podobno niemcy mają gorszy poziom kształcenia ^^
To było ostatnie pytanie :P. Dzięki, za wcześniejsze odpowiedzi, przydadzą się twoje rady ^^
Adam, najpierw koncz swoja edukacje w Polsce. Jak ci sie nie bedzie podobalo w czy nie bedzie funktionowac w Niemczech, to mozesz zawsze wrocic i zakonczyc swoja edukacje.

Ja na toim miejscu pojechalbym na wakacje do Niemiec i zobaczyl, co z twoim obywatelstwem. To jest najwazniesze. Jak nie ma problemu to zostajesz, jak jest problem, co uwazam za maloprawdopodobne, to wracam do Polski z lepszym j. niemecki.

Co do edukacji, to tez zalezy gdzie mieszkasz. Znam ludzi po studiach germanistyki i nawet szkoda "gadac". Na poczatku nie zwracaj uwagi na poziom edukacji, wazne jest samo zycie. Ja osobiscie nie wyobrazam sobie zycia w Polsce. Bylem tylko na urlopie w Kolobrzegu i chcialem wyslac glupia kartke z zyczeniami. Jedno okienko na cala poczte, dluga kolejka, i to w czasie, gdy wszyscy koncza prace. Koszmar - proste rzeczy sa juz "eine Herausforderung". A cos zalatwic, to tez koszmar.

W Niemczech zalatwiasz wszystko blyskawicznie, jak masz wszystkie papiery.

Gruß!
>Bylem tylko na urlopie w Kolobrzegu i chcialem
>wyslac glupia kartke z zyczeniami. Jedno okienko na cala poczte, dluga
>kolejka, i to w czasie, gdy wszyscy koncza prace. Koszmar

przyznam, że sporo rzeczy da się w Niemczech załatwić szybciej i sprawniej, ale nie róbmy parodii - kolejki to w Niemczech czasami są dłuższe niż w Polsce... ostatnio też chciałem wysłać list polecony to w kolejce musiałem odstać swoje 10 minut. Nie mówiąc już o poczcie centralnej, gdzie odbiera się przesyłki (dla porównania w małym miasteczku którym w Polsce mieszkałem przesyłki odbierało się w pobliskij oddziałach poczty, przez co kolejki były dużo krótsze) - kolejka na 20m... i to do tego "jak wszyscy kończą pracę" - dziwne nie jest, przed południem to ludzie albo pracują, albo się uczą ;)

a co do tematu i papierów niemieckich - bez nich też można studiować na równych prawach z Niemcami, a po 5 latach studiów będzie można i tak legalnie podjąć pracę w Niemczech. Jak ktoś się czuje Niemcem, albo związany z Niemcami, to nie mam nic przeciwko składaniu papierów o obywatelstwo, ale obywatelstwo po to, żeby je mieć, to już inna kategoria ;p
Po studiach w Niemczech jako Polak trzeba najpierw ta prace dostac! Niemcy sa pierwsi w kolejce! Poza tym obywatelstwo nie dostaje ten kto chce je miec, tylko ktory dla Niemcow jest tego warty i oni maja z tego obywatela korzysci. Nie bo, ktos chce byc obywatelem, tak latwo to juz nie jest!!!

Co do poczty! Dawno skonczyly sie czasy, gdy w czasie pracy szlo sie na poczte. Teraz PO pracy ludzie maja czas, isc na poczte! Ale na pocznie poznego poludnia jest tylko jedno okienko czynne! Jak dla ciebie to jest normalne, to sewus und sie ma!
>Po studiach w Niemczech jako Polak trzeba najpierw ta prace dostac!
Polak, czy Niemiec? imię, nazwisko i akcent i tak nas bardzo często zdradzają, papierek tego nie załatwi ;)

>Poza tym obywatelstwo nie dostaje ten kto
>chce je miec, tylko ktory dla Niemcow jest tego warty i oni maja z
>tego obywatela korzysci.
Tu masz rację, ale wystarczy, że masz niemieckich przedków, żeby złożyć papierek o przyznanie obywatelstwa (poszukaj choćby tylko na tym forum tematów z pytaniami "jak załatwić socjal, bo tyle co dostałem/łam niemieckie obywatelstwo i chcę się przeprowadzić"...).

>Teraz PO pracy ludzie maja czas, isc na poczte! Ale na
>pocznie poznego poludnia jest tylko jedno okienko czynne! Jak dla
>ciebie to jest normalne, to sewus und sie ma!
miałeś po prostu pecha, bo wierz mi, że nie wszędzie tak jest ;) ja nie zaliczam się do osób idealizujących Niemcy, bo bądźmy szczerzy - czasami dzieją się tutaj rzeczy, które w Polsce się nie zdarzają ;)
Chyba nie z tego glupiego powodu (poczta) wszystcy mlodzi i wyksztalceni uciekaja z Polski? Jakis powod musi przeciez byc w tym eksodusie! Wiesz jaki?
>Wiesz jaki?
płaca, a praktycznie jej wysokość (czyt. niskość) ;) dla porównania: w Niemczech absolwent uczelni wyższej od razu po studiach zarabia 2800 euro, w Polsce mniej więcej 800 euro...
Nie sądzę, że 10^6 ludzi wyjechałoby z kraju z powodu kolejki na poczcie, gdyby jeszcze do tego zarobki w UK były niższe niż w Polsce :p
te 2800 to chyba brutto i 12 x w roku. Bo niestety nowy absolwent zarobi gora 1800 Euro miesiecznie na poczatku! Te 2800 Euro brutto nikt nie dostanie w Niemczech po studiach!

Das ist nur ein Traum und bruht auf falschen Vorstellungen/oder lediglich Gerühten, denn kein Mensch in Deutschland sagt dir die Wahrheit. Das ist nicht Polen, wo du von einem Fremden innerhalb von Minuten erfährt, wie viel oder wie wenig er verdient! Oder spricht du über ein anderes Deutschland?
jak to się mówi i w Polsce, jak i w Niemczech: są 3 rodzaje kłamstwa - małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka ;)

weźmy prosty przykład: w firmie jest 10 pracowników i szef. Każdy z pracowników zarabia po 1000 euro miesięcznie, szef 1[tel]euro. Średnia pensja w firmie wynosi w tym wypadku 10 000 euro ;)

2800 brutto, gdzieś ostatnio w internecie czytałem. odliczysz podatki, to zostanie 2000 na rękę. Popatrz np. tu: http://www.spiegel.de/unispiegel/jobundberuf/0,1518,355538,00.html - trochę start artykuł i wynagordzenie przez te 4 lata pewnie do góry poszło. Niestety nie mogę znaleźć tego artykułu, z którego te 2800 było
Lies weiter solche Geschichten und andere Wunder!

Ich areite seit einiger Zeite in Deutschland und weiß, was ich nach meinem sehr anspruchvollen Studium - in Münschen studiert - an Anfag verdient habe, das ist Realität.

Was die Schreiben ist simpler Quatsch und Traumvorstellungen, träum also weiter!

Und hör bitte auf, Schwachsinn zu verbreiten, bitteeee!
Lies mal bitte noch mal durch, was ich geschrieben habe. Vielleich war es von mir nicht genug ausdrücklich dargestellt, denn ich habe polnische Sprache benutzt? Alles, was ich erwähnt habe, sind nur statistische Angaben. Die kannst du auch auf polnischen Internetseiten bezüglich der polnischen Löhnen finden und vergleichen. Alle Informationen, die im Internet zu finden sind, sind bestimmt nicht hunderprozentig wahrheitsgetreu, geben aber einen Überblich in die finanzielle Situation der "frischgebackenen" Absolventen an. Andererseits sind die Zahlen auch nicht aus den Fingern gesogen. Das von mir vorgebrachte Beispiel sollte meine Distanziertheit betonen - allerdings hast du es nicht bemerkt...

und noch eins - weshalb bist du so aufbrausend? Nimm das Leben nicht so ernst ;) und versuch mal zu akzeptieren, dass jemand 'ne andere Meinung haben kann (allerdings meine ich, dass unsere Meinungen nicht so weit voneinander liegen).

Schönen Abend
Es ist verdammt schwer, solche Märchen zu lesen, wenn man direkt mit den Tatsachen konfroniert ist!

Ich bin nicht sauer, aber für mich sind solche Geschichten Verarsche, gelinde gesagt. Es ist so, als ob ich einen Politiker hören würde, dass er die (ganze) Wahrheit sagt! Oder dass ich morgen eine Million Euro gewinnen würde, wie die Lotto-Gesellschaften immer an das naive Volk transportieren!

Gute Nacht!


z tym to nie zawsze się zgodzę... to "Błyskawicznie" jest tutaj trochę übertrieben.
Obywatelstwo dostaje sie gdy ma sie pochodzenie niemieckie a nie za zaslugi.
Mieszkam w Niemczech od lat a czesto bywam w Polsce i zalatwiam wiele spraw.Przewaznie szybko i bez czekania w kolejce z murzynami i chustkami na glowie.
Japonczyk Ty dziwnie piszesz jakos-uwazasz ze Polacy nie potrafia poczty prowadzic? czy co?
Czytaj prosze dokladniej a pisz "jakos dziwnie".
Nie chodzi tutaj o sama poczte, ale o jej organizacje (siehe oben).
Jeszcze cos, nie wiedzialem, ze jestes rasista, a takich ludzi czy ich teksty nie komentuje!
Witam ponownie :). Wykonało się pare telefonów do amtów w niemczech, powiedzieli że to nie jest żaden problem, bo jeśli w momencie urodzenia rodzice byli niemcami, to ja też mam do tego 100% prawo (tzn. dostaje pochodzenie po ojcu). W Polsce nie dało się tego załatwić, bo nie wydaja papierów w konsulatach na podstawie Ausweisu. Powiedziala ze starczy kopia Regiesterscheinu, akty urodzenia (moje + rodziców), akt ślubu i kopie dowodów niemieckich. :) Jeśli nie będziemy powtarzać egzaminu z czesci humanistycznej (3 gim) to w tym miesiacu udamy sie jeszcze do Niemiec załatwić te sprawy :P.
Źłe wpisałem za 1 razem :P, wiec jeszcze raz.
Witam ponownie :). Wykonało się pare telefonów do amtów w niemczech, powiedzieli że to nie jest żaden problem, bo jeśli w momencie urodzenia rodzice byli niemcami, to ja też mam do tego 100% prawo (tzn. dostaje pochodzenie po ojcu). W Polsce nie dało się tego załatwić, bo nie wydaja papierów w konsulatach na podstawie Ausweisu. Powiedziala ze starczy kopia Regiesterscheinu, akty urodzenia (moje + rodziców), akt ślubu i kopie dowodów niemieckich. :) Jeśli nie będziemy powtarzać egzaminu z czesci humanistycznej (3 gim) to w tym miesiacu udamy sie jeszcze do Niemiec załatwić te sprawy :P.
Adamo, no to juz jestes prawie Niemcem. Tylko po niemiecku musisz sie pozadnie nauczyc, tez po niemiecku pisac. Ale w twoim wieku nie bedziesz mial zadnych problemow, chyba ze sie odizolujesz od Niemcow, jak to robia niektorzy z Polakow!

Alles Gute!
Nieiwdze problemu jezeli Twoja matka ma obywatelstwo to wystarczy jej obywatelstwo ten zolty papier i skladasz wnioski dla siebie na obywatelastwo po matce jezeli jestes urodzony po 76 roku...ja tez po matce dostalam 6 lat temu i zaraz tu przyjechalam.A po Ojcu tez mozesz jezeli ojciec tez ma obywatelsto.....Po ojcu zawsze po matce jezeli urodziles sie po 1975 roku....nowe przepisy z przed 10 lat
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 38
poprzednia |

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia