slask

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie czemu polacy nie akceptuja slazakow jako odrebnego narodu? Ale naprzyklad akceptuja Lemkow , kaszubow ,
Ślązacy nie mają ustalonego jednego języka, jest wiele różnych gwar i nie można ustalić jednej uniwersalnej.
Podczas spisu lódności możesz podać obywatelstwo śląskie.
Łemkowie żyją nie tylko w Polsce ale również na Ukrainie, Białorusi, w Czechach, na Słowacji.
Uznawanie grup etnograficznych za odrębne narody prowadzi do osłabienia pozycji swojego narodu, w tym przypadku polskiego. Np. ja - polski patriota, choć mogę np. zrozumieć niektóre wasze powody i szczerze współczuć problemom dzisiejszego Śląska (ale przecież całej Polski), nie moge dopuścić by z cząstką, tak kochanego mi kraju, Polski - tym samym kochanym i drogim mi Śląskiem, a raczej 173 tys. drogich mi Ślązaków, tylko 'teoretycznie', zostały zerwane więzy narodowe, więzy wspólnoty.rnPoza tym opory stwarza historia Ślązaków - Ślazacy wchodzili w skład pierwszego państwa polskiego, na równii z Małopolanami, Wielkopolanami, Mazowszanami....itd. Oczywiście potem pojawiły się warunki do powstania takiego narodu (odcięcie od Polski, istnienie w Król. Czeskim potem Prusach), ale takowy nie powstał. Przez cały okres germanizacji, na wpół nie świadomie, Śląsk pozostał przy swej "lechickości" jeszcze, ale wystarczyła bliskość państwa polskiego aby wybuchły Powstania Śląskie...od tego to momentu Ślązacy przestali być tylko nieświadomymi 'lechitami', a zostali Polakami. Uważam, że całkiem niesłusznie Ślązacy odczuwają, jeśli odczuwają i jeśli to jest powodem, niechęć czy obcość w Polsce, bo są jedną z ich najwartościowszych części ... tylko się nie snobujcie ;)
i my Slazacy mamy placic za wybryki i glupote gospodarcza Polakow?
Oczywiście że nie! Podobnie jak za ta głupotę nie mogą płacić żadne regiony, a pamietaj, że one też mogą powiedzieć o głupocie "gospodarzy", których wcale nie trzeba pojmować jako polaków - dla mnie od dawna "państwo polskie" i rzadzący nim, nie równają się "Polsce". Wiem że to niepragmatyczne i dla zwykłego człowieka sprawa jest jasna tzn. państwo polskie do dupy, to i Polska do dupy. Z tym że problemy z gospodarowaniem, wynikają z czegoś innego - jesteśmy państwem demokratycznym, znaczy że my stanowimy nasz ustrój prawny. Coś więc musi być z nami nie tak, nie umiemy dbać o swoje, bo do tej pory nie umieliśmy wykształcić odpowiedniej elity! Nasi politycy, widać nie są ludzmi odpowiedzialnymi. Zobacz - tylu jest tam polityków ze Śląska, ile mogli by sformułować ustaw, systemów naprawy....Polepszenie kondycji Śląska, będzie szło krok w rok z polepszaniem kondycji całego państwa - taka jest zasada. A, to już nie długo....
nie chce tu polemizowac na tematy polityki, nie znam sie na niej, moim zdaniem duzo negatywnego wkladu dali calej Polsce, Rosjanie ktorzy osedlili sie po wojnie na polskich terenach, i wladza radziecka ktora miala wszedzie swoje lapy w Polsce, z nimi przyszedl alkoholizm i zlodziejstwo, i tzw wyzsze wyksztalcenie, tzn w Rosji jest prawie nikt nie ochszczony ale wszyscy " od urodzenia " sa inzynierami , skutki tego sa dzisiaj oplakane, oni nie znaja jezykow obcych, jesli urzadzenie ma wiecej jak dwa przyciski ,jest ono dla nich skomplikowane, itp. mowie oczywiscie o ich wiekszosci. Dzisiaj juz nie ma wplywu Rosja na Polske, ale ta "choroba" ruska pozostawila w Polsce stale slady. Sadze ze dopiero dzeci naszych dzeci doprowadza Polske do jakiegos normalnego stanu. Sadze rowniez ze odlaczenie Slaska od Polski tez nie przyniosl by nic dobrego, po prostu jest juz za pozno, i musimy sie kochac z Polska, chcemy jednak aby Ona rowniez nas czasami poglaskala, milosc leczy, zazdrosc zabija!
chcialbym jeszcze dodac ze zlodziejstwo nie wywodzi sie tylko z biedy, ale z przyzwyczajenia, tzw. krje komunistyczne czy socjalistyczne propagowaly haslo, wszystko co panstwowe to ludowe , i tak wielu sadzi do dzisiaj i kradna, rowniez politycy i tzw VIPy, to brak moralnosci, sa rzeczywiscie biedni ludzie na swiecie , ktorzy nic nie posiadaja, ale nie kradna, np Indie, a inni ktorzy posiadaja wszystko najwiecej kradna, tak to jest fenomen ludzki niezbadany.rnrnMozna byc biednym, ale nie trzeba byc brudnym..
moim zdaniem w zjednoczonej Europie odbijanie sie Slaska od Polski jest glupota i jest to nie realne, bardziej realne jest samodzielna gospodarka slaska, niezalezna od reszty kraju, wtedy wielu zobaczyloby na co Slask stac i ich prawdziwych Slazakow. Podobnie postepilo miasto Hong Kong ktory byl dzierzawiony prze Anglikow w umowie z Chinami przez 100 lat, gdyby nie to bylby prawdopodobnie do dzisiaj zacofanym portowym miastem. I tez sie obylo bez wojny i ofiar , a do dzisiaj jest to najwieksza metropolia w swiecie i Chiny na tym skorzystaly
No to Panie Premierze, słyszysz czego ludzie chcą?!! Decentralizacji !!!
Ona wszystkim pójdzie na ręke!
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa