Dobre rzeczy w Niemczech i Austrii

Temat przeniesiony do archwium.
Po pierwsze: KUCHNIA NIEMIECKA.
W Polsce ludzie się zachwycają kuchniami innych państw nie zwracając specjalnie uwagi na kuchnię wielkiego sąsiada.

SZPARAGI ! - to niewątpliwy wkład Niemców w kuchnię światową. Wiem, że mają chyba rodowod francuski ale to Niemcy tak je spopularyzowali.
To przepyszne i zdrowe warzywo.
Dzięki Bogu, ten trend przenosi się do Polski.

Szparagi w sosie hollandese (sic!) Coś wspaniałego. Kiedy jestem w okresie maja w Niemczech to tylko to danie się liczy.

Po drugie:TILMAN WALDTAHLER

Niemiecki rowerzysta: obywatel Australii pochodzenia niemieckiego.
Objechał 4,5 razy kulę ziemską NA ROWERZE.

Ujmujący człowiek. Przykład i wzor dla rowerzystów na całym Świecie.

Po trzecie:
Myślę i myśle co mnie dobrego spotkało na przykład w DDR.
No wiecie, jest kilka rzeczy paradoksalnie:
- napoje chłodzące jakich już nie uświadczy się. Były pyszne.
- kupiłem 25 lat temu koc (decke) i jak nowy do dzisiaj !
- obiektywy fotograficzne (Zeiss), co z tego że Jena - były świetne
- wyroby mięsne o wiele lepsze niż obecnie w BRD

Po czwarte:
W Niemczech też spotkałem fantastyczne restauracje (Przynajmniej kiedyś takie były bo jak jest teraz to nie wiem) WIENERWALD.
Pychota kurczaki, sałatki no i wystrój o wiele ciekawszy jak w Mc Donald.
O napojach nie wspomnę bo temat piwa trzymam na potem ;-))

No ale WIENERWALD to sieć austriacka.

Po piąte:
PIWO - może ktoś uważa, że belgijskie lepsze. Piwa typu pilsener są najlepsze na swiecie moim zdaniem w Niemczech:
Fuerstenberg Export, Veltins, Flensburger to moje 3 typy
z typu weizen to: Maisels i Erdinger

Wszystkie najlepsze piwa niestety z Niemiec Zachodnich bo w nowych Landach nic specjalnego w tej materii nie osiągnięto a przynajmniej nie jest to warte uwagi.
Zaznaczam, że to mój subiektywny osąd i inne gusta mi nie przeszkadzają.
tak piwa w Niemcach sa super, restauracje typowo niemieckie nie sa dobre, smierdzi tam na cygarety i ten ich niesmiertelny ciemny sos do miesa i kartofli o konsytencji asfaltu, po takim obiadku trzeba 3 dni reanimacji, wyjatkiem byly niemieckie restauracje w Schwarzwald
Oglądam telewizję niemiecką w Polsce. No wiecie w dzisiejszych czasach mam możliwość oglądania wlaściwie wszystkich programów - nawet lokalnych.
PROGRAMY POZNAWCZE (o różnych kulturach)w TV mają (oczywiście moim zdaniem) najlepsze z najlepszych.
Muzyka rozrywkowa (szeroko rzecz ujmując)została przyćmiona przez brytyjskie i amerykanskie kapele i wykonawców. Jednak trudno odmówić wkładu Niemcom w światowe osiagnięcia w tej dziedzinie:

W Polsce najpopularniejsze to:
-Scorpions
-Die Toten Hosen (nawet ich strona posiada polską wersję)
-Kraftwerk
-Klaus Schultze
-Bad Street Boys
-Alpha Ville
-Rammstein (mają w Polsce fan klub i stronę)
i słabiej:
-Nena (ale kto nie zna "99 Luftballons"
KAWA - co tam włoskie, austyjackie czy tureckie.W tym temacie Niemcy też mają coś do powiedzenia.
Moim zdaniem jedną z najlepszych niemieckich kaw jest: Dallmayr prodomo :-)
SZTUKA.

W Mainz, czyli Moguncji jest kościół w którym są WITRAŻE CHAGALLA.
Moim zdaniem jedne z najpiękniejszych na świecie. Wykonane techniką lanego szkła.

Warto pjechać do Moguncji aby właśnie to zobaczyć. Zachwycające !
WINO

Z regionu Freiburga - Wolfenweiler. Białe, delikatne, pyszne i o dziwo tanie.
SPORT

Właśnie niemieckie pływaczki zajęły 1 miejsce w sztafecie bijąc rekord świata !
Polki były 2 - i to jest dopiero sukces !
ELEKTRONIKA

Telewizory LOEWE - nie dorównują im żadne Sony, Philipsy, Samsungi ani Panasoniki.
Rewelacyjny obraz i świetny dźwięk. W Polsce słabo znane i drogie.
LUDZIE

Wiem, żeby nie dzielić i nie generalizować, ale........ Tak jak w Polsce największe prawdopodobieństwo na spotkanie sympatycznego człowieka jest na Podlasiu to w Niemczech moim zdaniem takie prawdopodobieństwo zachodzi w SZWABII.
Tak !!! SZWABI to najsympatyczniejsi i najbardziej gościnni ludzie w Niemczech.
REGIONY

Zjeździłem Niemcy wzdłuż i wszerz. Mam słabośc do regionu, który słabo znam ale jeśli chcę pojechać do Niemiec (najlepiej na rowerową wyprawę) to ciągle myślę o TURYNGII.
Nie żeby tęsknić do kiełbasek.
TURYNGIA jest taka piękna. Wzniesienia, zamki, pola, przestrzeń. Coś jak z bajek Braci Grimm :-)
ŻELKI
nic im nie dorówna :D tanie, pyszne i wiele rodzajów. Ludzie, język, wszystko.... :)
Żelki są super :)
Jak lepsze są Haribo Colorado albo te takie z tym piłkarzykiem, te takie gumy, ale jest problem, jak ja się przyssam :P
Ich gehe nicht weg bevor ich nicht alle aufgefressen habe :)
ŻELKI

Ja preferuję Säure Apfelringe. Nie rozumiem tylko miłości niemieckich dzieci do lukrecji (Lakritz).
Pewnie duzo tego zjadles.
ja jak byłam tyzień w Deutschland to oprócz tego że tam żarłam żelki :D to tak sobie obliczałam jak wyjeżdzałam i mi wyszło, że w plecaku wiozłam do Polski ponad 2kilo żelek :D paczkowane po 500g, 400....tam są takie tanie i takie pyszne, poprostu je kocham! Tu w Polsce żelki są niedobre nie to samo, tylko jedne takie są dobre i czasem jak się do Lidla pojedzie to są niemieckie żelki i tanie z Trolli i z czegoś jeszcze...
mniam aż ślinka cieknie :P
genau :) Wenn ich Haribos kaufe ist die Rechnung immer gegen 14 € :P
Willst du chatten? Mein [gg]
Po pierwsze: KUCHNIA NIEMIECKA.
W Polsce ludzie się zachwycają kuchniami innych państw nie zwracając specjalnie uwagi na kuchnię wielkiego sąsiada.

SZPARAGI ! - to niewątpliwy wkład Niemców w kuchnię światową. Wiem, że mają chyba rodowod francuski ale to Niemcy tak je spopularyzowali.
To przepyszne i zdrowe warzywo.
Dzięki Bogu, ten trend przenosi się do Polski.

Szparagi w sosie hollandese (sic!) Coś wspaniałego. Kiedy jestem w okresie maja w Niemczech to tylko to danie się liczy.

Po drugie:TILMAN WALDTAHLER

Niemiecki rowerzysta: obywatel Australii pochodzenia niemieckiego.
Objechał 4,5 razy kulę ziemską NA ROWERZE.

Ujmujący człowiek. Przykład i wzor dla rowerzystów na całym Świecie.

Po trzecie:
Myślę i myśle co mnie dobrego spotkało na przykład w DDR.
No wiecie, jest kilka rzeczy paradoksalnie:
- napoje chłodzące jakich już nie uświadczy się. Były pyszne.
- kupiłem 25 lat temu koc (decke) i jak nowy do dzisiaj !
- obiektywy fotograficzne (Zeiss), co z tego że Jena - były świetne
- wyroby mięsne o wiele lepsze niż obecnie w BRD

Po czwarte:
W Niemczech też spotkałem fantastyczne restauracje (Przynajmniej kiedyś takie były bo jak jest teraz to nie wiem) WIENERWALD.
Pychota kurczaki, sałatki no i wystrój o wiele ciekawszy jak w Mc Donald.
O napojach nie wspomnę bo temat piwa trzymam na potem ;-))

No ale WIENERWALD to sieć austriacka.

Po piąte:
PIWO - może ktoś uważa, że belgijskie lepsze. Piwa typu pilsener są najlepsze na swiecie moim zdaniem w Niemczech:
Fuerstenberg Export, Veltins, Flensburger to moje 3 typy
z typu weizen to: Maisels i Erdinger

Wszystkie najlepsze piwa niestety z Niemiec Zachodnich bo w nowych Landach nic specjalnego w tej materii nie osiągnięto a przynajmniej nie jest to warte uwagi.
Zaznaczam, że to mój subiektywny osąd i inne gusta mi nie przeszkadzają.
AUSTRIA

Tort Sachera. Phi, szarlotka mojej żony jest 100 razy lepsza i bardziej dietetyczna. Niestety my nie mamy tyle na marketing co Hotel Sacher ;-))
AKWARYSTYKA

Czy znacie lepsze urządzenia akwarystyczne niż grzałki JÄGER oraz filtry EHEIM.
To jest klasa sama dla siebie !
POLITYKA ZAGRANICZNA

W tym akurat Niemcy są pierdoły i skończone dupki !!!
Zawalają wszystko, oprócz kretyńskiej miłości do Rosji.

Austryjacy ? No cóż nie wymagajmy zbyt wiele od takiej prowincji.
to sie nazywa niemiecka przedsiebiorczosc!

W Instytucie Anatomii Akademii Medycznej w Gdańsku, prowadzonym przez niemieckiego prof. Rudolfa Spannera, produkowano podczas II wojny światowej dla celów użytkowych mydło z tłuszczu ludzkiego - wynika z zakończonego śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.
wszystko na temat prawnych aspektow zycia w Niemczech:
- niemieckie obywatelstwo,
- osiedlenie w Niemczech,
- pomoc jezykowa w osiedleniu sie,
- zasady pomocy socjalnej,
- sposoby na sensowne oszczedzanie,
- oferty pracy,
- wypelnianie drukow i urzedowych formularzy...
czyli wszystko o zyciu w Niemczech...

na www.sozpol.eu

zapraszamy
LIMBURGER KÄSE
Kiedyś nie mogłem na to patrzeć. Przypominał zapach starych gumowców dziadka ;-))
Obecnie pojawił się w Polsce w Lidlu.
Bardzo smaczny ser ! Polecam !!!
...hmmm, Haribo ? :]

mala rzecz, a cieeeeeszyyyy.
Pozdrawiam!
...i zycze smacznego :D
Temat przeniesiony do archwium.