proszę o pomoc - różne pytania natury językowej

Temat przeniesiony do archwium.
W moim pierwszym poście chciałam pozdrowić wszystkich na tym forum. W tym wątku będę zadawać różne "randomowe" pytania (będą to proste pojedyncze sprawy, raczej proste, szkoda by było zaśmiecać forum setką wątków) i liczyć na to, że ktoś mnie poratuje. :)

Mam problem, bo nie rozumiem tej listy. Jest to niby rekcja czasownika z Dativem, a jednak po czasownikach podany jest często jeszcze Akkusativ... Analizuję przykłady zdań i nie mogę wytworzyć sobie reguły - która część zdania odmieni się z Dativem, a które z Akkusativem, kiedy jest on podany po czasowniku. Kiedy robię ćwiczenia z tego działu w większości przypadków mi się udaje to jakoś wyczuć, ale nie chcę na tym polegać. Ktoś mi to wytłumaczy? Może chodzi o to, że dopełnienie dalsze stoi w Akk a bliższe w Dat? Nie rozumiem :(.

lista z Dativem.png
Sekundka, już wrzucam listę. Nie da się tu robić załączników? Naprawdę?
http://niemiecki.ang.pl/download/file.php?id=217&mode=view - oto lista
Oto odpowiedź z naszego Recyclinghof:
kami.la ... Beitrag » Heute, 07:54
Witaj na Forum :)
Rzeczywiście to może nie być najlepsza lista, przynajmniej dla osoby rozpoczynającej naukę rekcji czasownika.
Np. beibringen - na liście jest zaznaczone, że łączy się z Akkusativem, a w przykładzie jest wyraźnie pokazany Dativ, co jest oczywiście prawidłowe, ponieważ beibringen wymaga dopełnienia własnie w Dativie! Den Tango występuje w Akkusativie, ale to nie ma w tym wypadku nic wspólnego z rekcją czasownika, tylko raczej ze stroną bierną, gdyby taka chciała zostać utworzona.
Rosita hat ihrem Freund den Tango beigebracht.
Proponuję poszukać sobie innej (dobrej) listy do nauki rekcji czasownika, zwłaszcza, że to nie są wszystkie. Nie ma ich niewiadomo jak dużo, ponieważ większość pokrywa się z j. polskim i wystarczy nauczyć się tylko tych, które wymagają innego przypadku w j.niemieckim.

varfortyska ... Beitrag » vor 42 Minuten
Chciałabym móc to zrobić. Materiały, z których się uczę, są bardzo stare. Podejrzewam, że to te same, z których uczył się mój wykładowca przed minimum czterdziestu laty... Mój lektorat z niemieckiego wygląda tak, że wszystko robimy sami, a na zajęciach jedynie pobieżnie to sprawdzamy, także muszę zaznajomić się dokładnie z tą listą. ;/

"Analizuję przykłady zdań i nie mogę wytworzyć sobie reguły"
- ich schon. Lernen akkurativ!
edytowany przez niuniel: 29 gru 2013
Germanistik ist keine Kaffeefahrt!
Cytat: niuniel
Germanistik ist keine Kaffeefahrt!

stimmt

@varfortyska - spuckts du oder schluckst du?
Sie spukt... nächtens...
letztens :)
@varfortyska Sag mal..!! Ich schlucke die ganze Zeit.
noch mal und noch mal.. und so weiter und so fort.
Sie sind nur Verrückte Leute! Hab keine Angst!
Cytat: gosia465
Sie sind nur Verrückte Leute! Hab keine Angst!

Sie sind nur verrückte Leute!
... und ich spucke jetzt gleich :)
edytowany przez mamapia: 29 gru 2013
Cytat: mamapia
... und ich spucke jetzt gleich :)

was soll ich dazu sagen, dein Freund ist nicht ganz begeistert, aber immerhin
Temat przeniesiony do archwium.