Liczba mnoga

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę was, poóżcie mi. jaka jest liczba mnoga od słowa Schrank(szafa)? Nie mam tego w słowniku ani w internecie. Proszę. To są odpowiedzi a)Schranke, b)Schranken, c)Schränken, d)Szchränke. proszę o jak najszybszą odpowiedź i z góry dziekuję:P
ein Schrank
zwei Schränke
Schränke
Wielkie dzięki Kochani :)
Mam jeszcze jedną prośbę. Mozecie mi pomóc? Chodzi o dokończenie zdanie. Oma, deine Brille liegt auf...rund...Tisch. a)dem,-en, b)dem,-em?
Już nie tzreba..hehe::):)Ale zdięki wam:
Ja również mam prośbę dotyczącą liczby mnogiej, więc, żeby nie mnożyć tematów dopiszę się tutaj w nadzei, że uzyskam odpowiedź :)

Jak brzmi poprawna liczba mnoga (Nominativ) od tych rzeczowników:

das Fleisch (mięso) - die Fleische czy die Fleisches ??? (mięsa)
das Trinkgeld (napiwek) - die Trinkgeld czy die Trinkgelder ??? (napiwki)
der Nachtisch (deser) - die Nachtisch czy die Nachtische ??? (desery)
te rzeczowniki nie maja liczby mnogiej
od miesa jeszcze nie slyszalam

das Trinkgeld - die Trinkgelder
der Nachtisch - die Nachtische (ale tu musisz uwazac bo Nachttisch to tez stoliczek kolo luzka do odstawiania zeczy)
oder
der Dessert - die Desserts
Fleisch i Nachtisch wsumie nie maja liczby mnogiej (Prular). ale czytalam juz nie ras die Nachtische
Ślicznie dziękuję za pomoc!

czyli: das Trinkgeld - die Trinkgelder

Rzeczywiście też mi się wydaje, że gdzieś już widziałam Plural - Nachtische, pewnie ze względu na to że drugi człon der Tisch ma liczbę mnogą die Tische :)
przy czym mój podręczny słownik wskauje na brak takowej końcówki w liczbie mnogiej tego rzeczownika.

Rozumię, że das Fleisch nie ma swojej liczby mnogiej, zastanawia mnie jednak jak poprawnie powiedzieć, że np.
Na stole są różne rodzaje mięs (schab ze śliwką, kotlety z drobiu, pieczeń wieprzowa).
Auf dem Tisch gibt es verschiedene Fleisch ???
verschiedene Fleischsorten
super :)
czyli analogicznie tak jak różne rodzaje ciasta - verschiedene Kuchensorten.

bardzo dziękuję :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Kultura i obyczaje

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie