Viadrina - GPL + UAM (Magister des Recht), praca w trakcie roku/praktyki/perspetywy

Temat przeniesiony do archwium.
Witam serdecznie,


dzięki bardzo dobrze zdanej maturze dostałem się na najlepszy uniwersytet PRAWA w Polsce UJ, dzięki czemu pomimo decyzji o wynikach dopiero w sierpniu jestem pewny dostania się na Prawo niemieckie i polskie - w związku z czym nadszedł czas na uzyskanie kilku odpowiedzi. Prosiłbym o nie osoby albo studiujące już jakiś czas lub najlepiej absolwentów.


1. Zacznijmy o tym, czy ciężko jest znaleźć pracę, którą student wyżej podanego kierunku jest w stanie utrzymać(weekendy, 1/2 etatu) - chociażby za minimalną stawkę. W Polsce np. jest OK w dużych miastach nie ma z tym większego problemu. ?

2. Jak z praktykami w kancelariach niemieckich, ktoś się z was dostał bez koneksji? (Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele czynników, ale jako osoba niezorientowana chciałbym chociaż wiedzieć jak się sprawy mają)

3. Mówiąc o perspektywach mam tutaj na myśli kilka rzeczy :

-> Jak jest realnie z nauką języków ? Dużo trzeba by było wydać czy praktycznie za darmo, żeby uczyć się na Viadrinie (zawsze można samemu, zgadza się.... ale nie o to mi chodzi) powiedzmy 1-2 języków(docelowo poziom zaawansowany - C1)

-> Jak z pracą w Berlinie? Ile trwa dojazd ? Jak Niemcy reagują na studiujących polaków?

-> Kiedy jest pierwszy "odpowiednik sesji" egzamin i z czego do zaliczenia (jak oceniacie jego stopień trudności lub inaczej obszerności) ? (ile jest generalnie egzaminów na pierwszym roku i kiedy - :))?

-> Jak pod kątem egzaminu aplikacyjnego widzicie się po tych studiach? Uważacie, że stoicie na lepszej pozycji niż kujący ma blachę studenci prawa w Polsce. Czy być może kujecie(a nie jak doszły mnie słuchy - rozwiązujecie kazusy) na blachę?

-> Powiedzmy, że przygotowanie się do egzaminu na aplikację w Polsce trwa 8 miesięcy ile trwa przygotowanie się na jego niemiecki odpowiedni (Staatexamen?) (do kogoś kto się uczy, pomijając kwestie językowe jest dużo trudniej uzyskać tą średnią?(10pkt?))

-> Orientujecie się (jako studenci, którzy już zapewne pracy szukali) czy później ludzie 4/5kowi nawet bez aplikacji mogą pracować w firmach w Niemczech (.. to pytanie jest już mniej istotne)

-> Kolejna sprawa, jak wam się studiuje? Jesteście zadowoleni czy wolelibyście w Polsce?

-> Jako studenci robiący więcej kazusów niż kucia(porównanie do polskiego systemu nauki prawa na blaszkę) uważacie, że jako studenci kierunku, przepraszam w zasadzie 2 kierunków jesteście w stanie (dzięki zachodniemu systemowi kształcenia - kazusy) - konkurować ze "swoimi odbiciami" po 5 latach studiach w Polsce (kucie?)
przykład
roman viadrina 5 lat - egzamin aplikacyjny
roman UW itd. 5 lat - j/w


Nie wiem jak będzie za 5 lat, ale zastanawiam się jeszcze nad wyborem, ponieważ kilku znajomych prawników/notariuszy przy wspomnieniu o Viadrinie zapytało - a co to takiego (także tutaj ostatnie pytanie jak widzicie się w Polsce?)


Czysto teoretycznie macie bardziej rozwinięte języki obce, 2 dyplomy, wyglądacie na bardziej rozgarniętych ludzi(studia zagranicą, dalej od domu - świadectwo samodzielności). Jak Wy uważacie?


Serdecznie dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi i życzę udanych wakacji.
Jeśli nie znasz dobrze języka niemieckiego i do tego prawniczego (dobrze - nie ma związku z A1 albo innymi kategoriami):
1. Jest do bani.
2. Jest do bani.
3.
- Nie trzeba nic wydawać. Trzeba opanować. Nie musi kosztować. A, jeśli dużo zapłacisz i, i tak nie wkujesz = jest do bani. Możesz i mnie zapłacić = efekt taki sam.
- skąd dojazd do Berlina? Niemcy nie są tacy, jak Polacy, że, jak zobaczą murzyna, to od razu strzelają! Robotę trzeba zrobić. (Polski Papież też wiele lat robił niemiecką robotę i nikt nic od niego nie chciał, że Polak.)
- nie wiem
- nie nauczysz się, to nie umiesz
- studiuje nam się fajnie. Wolelibyśmy nie.
- nie jesteśmy w stanie.
- w Polsce się widzimy dobrze, bo nie trzeba wkuwać Niemca.
- że co mamy "uważać"?
Dziękuję za życzenia.
Dziękuję za Twoją kreatywną odpowiedź, widzę że kreatywnie spędzasz czas.
Cytat: Thompsone
Dziękuję za Twoją kreatywną odpowiedź, widzę że kreatywnie spędzasz czas.
I, owszem teoretyku.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia