studia w Niemczech , Szwajcarii, Austrii.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, mam pytania w związku ze studiami w Austrii, Niemczech bądź Szwajcarii.
Zaraz po maturze wyjechałam do Niemiec jako au pair żeby nauczyć się j.niemieckiego , chciałabym studiować w którymś z powyżej wymienionych krajów i mam pytania dotyczące aplikacji . Zdałam polską mature i zastanawiam sie na jakim poziomie musi być zdany egzamin maturalny aby można bylo podjąć studia w którymś z tych krajów, pewnie zależy to tez od kierunku , ale czy np jeżeli chciałabym wybrać sie na jakieś studia ekonomiczne to beda patrzyli na wynik z matematyki , fizyki , czy jezeli mysle o jakis kierunkach biologicznych to patrza na wynik z biologii.
Jestem kompletnie zielona czy ktos kto studiuje w którymś z tych krajów może mi powiedzieć co jest potrzebne aby dostać się tam na studia?
Wszystko zależy od danego kraju. Nie wszędzie polska matura jest honorowana, do niektórych uczelni trzeba pisać egzamin wstępny. Myślę, że najlepiej jest załapać się na taką uczelnie poprzez wymianę studencką czy coś takiego. Na pewno musisz umieć dany język i to całkiem nieźle, bo inaczej nic z tego raczej nie wyjdzie.
Ja zdawałam maturę 3 lata temu i w tym roku aplikowałam na studia w Niemczech. Dostałam się na kierunek, który sobie wymarzyłam czyli Wirtschaftswissenschaften. Pamiętaj, że w Niemczech nie ma matury rozszerzonej, więc wynik liczą Ci dodając oba poziomy i dzieląc przez 2. Ja zdawałam oprócz obowiązkowego polskiego, matematyki i języka obcego czyli niemieckiego, historię i WOS oraz żeby się sprawdzić to rozszerzony niemiecki. Jeżeli chodzi o wyniki to z niemieckiego podstawy miałam 100%, rozszerzenia 89%, ustnej 94%, matematyka 98%, historia 86% i wos 68%. W Niemczech biorą tez pod uwagę oceny, a nie tylko maturę jak w Polsce. Z dokumentów które musisz mieć to zdany certyfikat z niemieckiego, najlepiej DSH, ale rownież inne są akceptowane jak TestDAF (chyba najprzyjemniejszy) lub ten z Instytutu Goethego. To zależy co uczelnia wymaga ale ogólnie to TestDAF jest miłe widziany w całych Niemczech. Poza tym kusisz mieć przetłumaczone świadectwo ukończenia szkoły i maturalne oraz poświadczone te tłumaczenia przez notariusza (jak juz jestes w DE to idź do gminy i oni Ci za 5€ zrobią amtliche Beglaubigung) i z dokumentów to chyba wszystko. Poza tym to oczywiście Lebenslauf i Motivationsschreiben (nie każda uczelnia chce, ale to zawsze jest na korzyść kandydata). Pózniej jak się dostaniesz to takie rzeczy jak zaświadczenie z kasy chorych. A i niektóre uczelnie chcą żeby sie bewerbować przez uni-assist i to kosztuje 70€ a każda kolejna uczelnia +10€.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz, chętnie Ci pomogę jeżeli tylko będę wiedzieć :)