Instytut Austriacki K-ów kurs do ZD

Temat przeniesiony do archwium.
Wybieram się na kurs przygotowujący do ZD (B1) w Instytucie Austriackim w Krakowie :)
Gdyby ktoś również miał ochotę to podaję to co wiem z pierwszej ręki:

Osobiście jestem zainteresowana krótszą - 30 godzinną wersją kursu.
(oficjalnie na ich stronie jeszcze nie ma tego kursu w tym wymiarze godzin, na razie zapisują wszystkie osoby zainteresowane)
30 godzin na semestr czyli zajęcia 1 raz w tygodniu (2 godziny lekcyjne), mnie akurat ten wymiar bardzo odpowiada.
Prawdopodobny dzień zajęć to piątek i co ważne tu jest możliwość zaczynania zajęć na tyle późno popołudniu, żeby zdążyć dojechać.

Co do różnicy poziomów umiejętności językowych między Goethe a Instytutem Austriackim - nie ma (poziomy są ujednolicone wg ustaleń Rady Europy). Oba instytuty mają za cel uczenie języka niemieckiego. Oba instytuty przygotowują do wybranego poziomu czyli w tym przypadku B1. Sam certyfikat jest elementem o tyle niezależnym od kursu że można go zdawać później w wybranym terminie i w wybranym Instytucie.

Póki co gdyby ktoś był również chętny na taki kurs (30 godzinny, zajęcia 1 raz w tygodniu (od 17:45) od marca do pierwszych dni lipca) to w Instytucie Austriackim można się telefonicznie zgłosić (jak już wspomniałam oficjalnie na ich stronie jeszcze nie ma tego kursu w tym wymiarze godzin, na razie zapisują wszystkie osoby zainteresowane)

Namiary na Instytut Austriacki:
strona www: http://www.oesterreichinstitut.krakow.pl/index.php
sekretariat czynny od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00
można dzwonić :) tel. [tel]albo [tel]
Österreich Institut Polska, ul. Basztowa 3, 31-134 Kraków

Pozdrowienia dla wszystkich, którzy tak jak ja postanowili w Nowym Roku zrobić krok do sformalizowania swoich umiejętności językowych :D Tych co się jeszcze wahają też oczywiście pozdrawiam, wszystkich pozdrawiam :)))
Z tego co wiem, są różnice między certyfikatami Instytutu Goethego a tego austriackiego przede wszystkim pod względem PRESTIŻU!!
Jeśli chodzi już o sam egzamin to ja przeglądałam przykładowe na stronie Instytutu Austriackiego i ten podany w Ośrodku Instytutu Goethego i naprawdę żadnej różnicy w zadaniach nie widzę bo w obu instytucjach, certyfikat jest na dany poziom (ten sam poziom). Czyli ZD potwierdza obecnie poziom nazwany B1 - a poziom B1 musi być jeden niezależnie czy będzie się zdawać egzamin w IG czy w IA. I można się o tym przekonać przeglądając przykładowe egzaminy, dla ułatwienia podaję wyszukane linki poniżej :)

Instytut Goethego:
http://www.structura.pl/download/testy/zd/uebungssatz.pdf

Instytut Austriacki:
http://www.osd.at/downloads/modellpruefungen/pdf/B1_Zertifikat1.pdf

Tak więc jeśli chodzi o kurs pod kątem przygotowania do certyfikatu to nie może być nic innego jak tu i tu to samo, bo taki kurs jest oparty głównie na rozbieraniu na czynniki pierwsze właśnie poszczególnych elementów egzaminu (który jak widać z przykładów naprawdę się nie różni) :)

Natomiast - to na co zwróciłaś uwagę czyli "prestiż" to jest to naturalne, że IG jest starszy i kiedyś tylko on przeprowadzał egzamin na certyfikat, Instytut Austriacki to młodsza instytucja. Sąd niektórzy kojarzą certyfikat wyłącznie z IG bo był to długo monopolista :)

Można to trochę porównać do zdawania egzaminu na prawo jazdy - teraz wszyscy wiedzą, że egzamin na prawo jazdy jest ujednolicony i nikomu nie przyjdzie chyba do głowy twierdzić że jego prawo jazdy jest lepsze bo go zdawał w Katowicach :))) a nie w mniej znanej miejscowości (albo nowym ośrodku egzaminacyjnym).

Tu jest podobnie (egzamin jest ujednolicony i każdy poziom kreuje dokładnie te same wymagania dla każdego z instytutów), tyle, że jeszcze długo certyfikat będzie się kojarzył wyłącznie z IG z racji wielu lat bycia jedyną tego typu instytucją i wcale nie zamierzam mu tej palmy pierwszeństwa ujmować ;)

Osobiście wybieram się na kurs do Instytutu Austriackiego i jestem spokojna, że na pewno otrzymam tam fachowe przygotowanie do zdawania certyfikatu i tu, takie przygotowanie (czyli ten kurs) nie odbiera mi możliwości późniejszego wyboru gdzie będę chciała zdawać już sam egzamin. Równie dobrze mogę po ukończeniu kursu w Österreich Institut zapisać się na egzamin w Ośrodku Instytutu Goethego (bo np. bardziej będzie mi pasował u nich termin egzaminów pis. i ust.) :)
Jeśli jednak chodzi o kurs - to w IG jest on robiony w wymiarze 56 godzin co oznacza zajęcia 2 razy w tygodniu i do tego początek zajęć o 15:00 lub 15:30,
co z mojego punktu widzenia jest nierealne.
Mam więc nadzieję, że w Instytucie Austriackim będzie w tym semestrze grupa z wymiarem 30 godzin na semestr, jednym przyjazdem w tygodniu i początkiem o 17:45 :) Oczywiście gdyby ktoś wolał ten większy wymiar godzin to w obu instytutach jest to standard a cena (wg informacji ze strony www) IG w Krakowie - 900,- a IA - 890,-

Kurs w IA, o którym ja piszę powinien dla porównania kosztować 475,-
wolny kraj, więc każdy może mieć swoje zdanie :) ale jaki masz cel pisania tutaj o Instytucie Austriackim, podawania oferty handlowej, zachęcania do zapisania się na zajęcia, zachwalania zajęć, na których podobno jeszcze nie byłaś, czy rozpisywania się nadzwyczaj długimi postami na ten temat? jakieś zniżki za zachęcenie innych kursantów?:p

>Osobiście wybieram się na kurs do Instytutu Austriackiego i jestem
>spokojna, że na pewno otrzymam tam fachowe przygotowanie do zdawania
>certyfikatu i tu,
pewnie, skoro jeszcze nie byłaś na żadnych zajęciach, to można być pewnym ;)

jak już wspomniałem - wolny kraj, ale śmierdzi mi to spamem...
Wyrażam tu tylko swoją opinię a rozpisałam się tak szczegółowo bo od bardzo bardzo dawna jestem tutaj na forum i przekopywałam wiele tematów i czułam duży niedosyt konkretnych informacji w morzu postów typu "napiszcie mi 5 zdań na jutro", sama spędziłam sporo czasu zanim podjęłam tą decyzję na szukaniu opinii osób, które z takiej formy przygotowania się do certyfikatu korzystały, poczytałam rekomendacje, podzwoniłam i na tej podstawie wybrałam to co mi najbardziej odpowiadało.
Uważasz że nie mogę napisać że jestem spokojna, że otrzymam fachowe przygotowanie w IA bo jeszcze nie byłam u nich na zajęciach, otóż moje przekonanie wynika z tego faktu iż zapoznałam się z informacjami o IA i moim zdaniem austriackie Ministerstwo ds. europejskich i międzynarodowych i wiele innych czynników pozwala mi liczyć na fachowość tej instytucji.

No cóż, jak widać wg Ciebie powinien człowiek ograniczyć się do jednego zdania najlepiej pewnie jeszcze bez uzasadnienia, bo inaczej narazi się tak jak ja na bezpodstawne i obraźliwe pomówienia tylko dlatego, że się na forum podzielił swoją decyzją i ją uzasadnił!!!

Jeśli Admin tego forum uzna moje wypowiedzi podobnie jak ty za nie na miejscu, to może je w każdej chwili usunąć, ale jak sam powiedziałeś "wolny kraj" więc równie dobrze może się chyba znaleźć tu osoba, która też (tak jak ja do niedawna) będzie szukała więcej informacji i kontaktu z osobami, które też się na te zajęcia wybierają.
Sądząc po cyklicznych wątkach typu kto w tym roku na AP albo na UJ nie powinno być chyba zabronione prowadzenie wątku typu kto w tym roku do IA? Czyż nie?

I żeby było jasne, nie mam żadnych profitów z tego co napisałam i sugeruję Ci na przyszłość zanim kogoś o coś oskarżysz albo zaczniesz obrażać to trochę wiary w ludzi, naprawdę jeszcze nie wszyscy są źli.
P.s. przeczytaj definicję co to jest "spam", to jest forum języka niemieckiego, a to są pojedyncze posty i wypowiedzi na temat, więc naprawdę do spamu to się ma nijak.
ustosunkuję się najpierw to najpoważniejszych zarzutów:
>I żeby było jasne, nie mam żadnych profitów z tego co napisałam i
>sugeruję Ci na przyszłość zanim kogoś o coś oskarżysz albo zaczniesz
>obrażać to trochę wiary w ludzi, naprawdę jeszcze nie wszyscy są źli.
zauważ, że na końcu zdań, które uważasz za obraźliwe nie są stwierdzeniem, tylko pytaniem. Po 2. jeżeli nie ma tam pytania, to jest zaznaczone "moim zdaniem", po 3. jeżeli zdania nie dotyczy punkt pierwszy i drugie, znajduje się tam tzw. emotikona, tzn. ":p" ;)

Możemy mieć odmienne zdania, ale jeżeli na serio nie lecisz w kulki, to przeczytaj całośc co napisałaś i sama przyznasz, że brzmi to jak istna reklama ;)
Maćku naprawdę "nie lecę w kulki", ale faktycznie już tak mam, że jak coś mówię albo piszę to robię to bardzo przejście i konkretnie. Jak już napisałam, miałam bardzo długo straszny niedosyt tych wszystkich informacji i jak je już pozbierałam to moim naturalnym odruchem było się nimi podzielić.
Nie odkryłam jak to się mówi ameryki wszystko o czym napisałam można się doszukać na stronach w internecie albo dowiedzieć dzwoniąc do wspomnianych instytutów.
Nie przedstawiłam też pełnej analizy porównawczej ofert bo pisałam od siebie o moim wyborze i jakoś nie przyszło mi do głowy pisać o ofertach kursów, których nie wzięłam pod uwagę z tych czy innych względów (to by dopiero było długie :)))
Chociaż i tak podałam informację o kursie w IG, ale przecież temat, który założyłam brzmi: "Instytut Austriacki K-ów kurs do ZD" a w dobrym tonie jest trzymać się tematu (co niestety na wielu forach rzadko jest przestrzegane)

Cieszyłabym się gdyby odezwał się tu ktoś kto też chciałby w tym semestrze wybrać się na taki kurs jak ja do Instytutu Austriackiego, bo takim normalnym współczesnym odruchem jest chęć spotkania osób, z którymi być może będę siedzieć w jednej ławce nieco wcześniej (poprzez właśnie forum w internecie).
Hallo, jedno pytanko :) przejrzyście i krótko:
------------------------------------------------
Jest tu ktoś, oprócz mnie, kto ma ochotę wybrać się w tym semestrze na kurs przygotowujący do ZD w Krakowie? :)
------------------------------------------------
Pozdrawiam
hej. Ostatnio właśnie się zastanawiałam na jakimś kursem języka niemieckiego.
I mam takie pytanie. Czy są jakieś wstępne egzaminy w Instytucie które kwalifikują Ci do odpowiedniej grupy?
Pewnie każda szkoła językowa albo instytut podchodzi do tego ciut inaczej, ale jeśli interesuje Cię kurs standardowy a nie zaczynasz od podstaw to faktycznie z tego co można wyczytać na stronach w necie będą chcieli cię przeegzaminować na "dzień dobry", żeby przydzielić cię do grupy na Twoim poziomie.

Tutaj wklejam Ci co znalazłam w tej kwestii z Instytutu Goethego:
"Początkujący oraz kursanci, którzy kontynuują naukę mogą zapisać się bezpośrednio na kurs drogą mailową lub telefonicznie.
Pozostałe osoby, zapraszamy do udziału w teście kwalifikacyjnym w Goethe-Institut w Warszawie lub prosimy o przedstawienie nam aktualnego zaświadczenia o znajomości języka (wynik testu z Goethe-Institut lub centrum egzaminacyjnego Goethe-Institut, międzynarodowy certyfikat)."

Natomiast w Instytucie Austriackim możesz sobie zrobić test, który jest na stronie: http://www.oesterreichinstitut.krakow.pl/einstufung5.html
to powinno już dać Ci obraz na jakim poziomie się lokujesz.

Ja zamierzam zdawać ZD czyli B1, ale jak już wspominałam wolę poprzedzić to podejście choćby najmniejszym wymiarowo kursem pod tym kątem, więc mam nadzieję, że od marca będę właśnie na taki kurs jeździła na Basztową, do Austriackiego :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie