Temat na dsd II

Temat przeniesiony do archwium.
Mam spory problem z moim tematem na egzamin ustny z niemieckiego. Bardzo długo się zastanawiałam , ale nic konkretnego nie wymyśliłam. Moja Pani od niemieckiego mówiła ,że najlepszy temet byłby taki , gdzie oczywiście mogę porównać stronę polska i niemiecką , odwołac się do polskiej i niemieckiej literatury(ważne), czy gazet , czsopism, czy dołączyc jakąś statystykę , a na końcu podałabym wnioski, a ja przedewszstkim chciałabym by temat był łatwy do przekazu,nie skomplikowany dla mnie, zebym mogła sie wykazać i przytoczyć fajne źródła.
moje koleżanki maja tematy:
-pakt z diabłem w literaturze polskiej i niemieckiej(faust, pani twardowska)
-miłość w literaturze polskiej i niemieckiej( gł. utwory od goethego, mickiewicza)
-rola reklamy w Niemczech i Polsce( nie wiem jaka literatura)
Ja zastanawiałam się nad:
- rola wpływowych kobiet na przykładzie j.kwaśniewskiej i a.merkel(ale z tej strony musiałabym zachaczyć o politykę)
- ideały w społeczeństwie polskim i niemieckim
- szkolnictwo w Polsce i Niemczech
-życzie codzienne przeciętnego nastolatka w Polsce i w Niwmczech
mam duzy dylemat i mało czasu , bo muszę zacząć powoli zbierac materiały.
POMOCY,POMOCY!!!!!!
Z tych, które sama wymieniłaś ja wzięłabym na twoim miejscu ten o szkolnictwie w Polsce i w Niemczech. Można pokazać różnice i podobieństwa na poziomie szkolnictwa podstawowego, średniego ale też i wyższego. Przy tym ostatnim można podać np. statystyki ile osób studiuje (studiowało w ostatnich latach) w Polsce a ile w Niemczech. Można podać, które kierunki cieszyły się największą popularnością. Troszkę trudniej w tym temacie będzie z "literaturą" ale jako źródła możesz podać odpowiednie ustawy i rozporządzenia, w gazetach też z pewnością znajdziesz coś do czego możesz się odnieść.
Można to dość fanie opowiedzieć. Zaczynając od wieku, w jakim dzieci mają obowiązek trafić do szkoły (albo jeszcze wcześniej coś o żłobku i przedszkolu, np. ile takie kosztuje u nas a ile w De :) i potem ile lat trwa kształcenie tu, ile tu, co może wybrać po podstawówce Polak a co Niemiec? itd. itd.
Oczywiście bardzo pomocne będą tu dwa diagramy, a na końcu statystyki odnośnie szkolnictwa wyższego. Jakbyś chciała brnąć dalej to możesz podać nie tylko rodzaj szkół ale też, że np. w Polsce jest ich tyle i tyle ... itd. itp.
:)
Tak na pierwszy rzut oka wydaje mi sie temat :szkolnictwo w Polsce i Niemczech najlatwiejszy. Mozesz przedstawic oba systemy, podkreslic roznice, ewentualne podobienstwa wskazac i twoje zdanie na temat ktore lepsze/ gorsze. Nie potrzebujesz az tak duzo literatury, wiec mozesz sie szybko zaczac uczyc ;-)

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie