Niemiecka szkoła!

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda nauka w niemczech. Jestem w 2 klasie gim, a po zakończeniu roku szkolnego wyprowadzam się do Niemiec. Szukałam już informacji o szkole na różnych forach, ale pisały to osoby, które skończyły gim, a ja jestem w połowie. Znam tylko te podstawowe zwroty po niemiecku. Chciałabym wiedzieć do jakiej szkoły będę chodzić. Ucze się średnio(moja średnie okoła 4.0) Wiem, że to też zależy od landów,będę mieszkała kilka kilometrów od Hamburga. Boje się, że mnie nie zaakceptują i wgl.. Miałam już życie zaplanowane do jakiegoś 26 roku życia, a tu takie coś... I mam jeszcze jedno pytanie. Mam młodszego brata(4lata) jak to będzie z nim ? Są jakieś przedszkola dla dzieci z Polski ?
Zalezy oczywiscie od szkoly. Pojdziesz do Hauptschule najprawdopodobniej, bo nie znasz jezyka. Nie wazne, czy ktos skonczyl gimnazjum (tak jak ja) i przeniosl sie do Niemiec, czy jest w trakcie. Trafisz po prostu do 7-8 klasy. To jak sie uczysz nie ma najmniejszego znaczenia, wiec... Co do zaakceptowania, to na pewno spotkasz kogos z polski, i bedzie latwiej, a jak nie... To pierwszy rok nie bedzie raczej zbyt mily. Ja sam mieszkam w niemczech pierwszy rok i powiem ci, ze z akceptacja nie ma problemu, ale problem jest, gdy chcesz kogos ,,blizej", czyli jako przyjaciela/bardzo dobrego kolege czy kolezanke. Wtedy ta bariera jezykowa, ale z akceptacja to spokojnie jak na wojnie, bedzie dobrze. No, chyba, ze jestes bardzo wrazliwa, bo rozni ludzie sa na swiecie, i moga sie podsmiewac, wiesz jacy sa twoi rowiesnicy. Ja sobie z podsmiechujkami poradzilem, ty tez powinnas.

A brat? Normalne przedszkole, to bedzie dla niego najlepsze, bo polskich i tak raczej nie ma. Ale nauczy sie jezyka w mig i bedzie sie bawil z innym, wiec spokojnie!

« 

Pomoc językowa

 »

Inne