Piłka nożna
Piłka nożna jest niewątpliwie ulubionym sportem Niemców. Ponad osiem procent społeczeństwa aktywnie uczestniczy w związkach i klubach piłki nożnej. Te z kolei podzielone są na ligi.
Ligi
Pierwsza liga jest najwyższą klasą mistrzowską. Przynależy do niej 18 zawodowych drużyn, które grają między sobą o mistrzostwo Niemiec. Każda drużyna rozgrywa w sezonie 17 meczy na własnym terenie oraz 17 meczy wyjazdowych. Na koniec sezonu dwie najsłabsze drużyny odpadają, ich miejsce zajmują zaś dwie najlepsze drużyny drugoligowe. Dodatkowo, trzecia najsłabsza drużyna pierwszej ligi i trzecia najlepsza drużyna pierwszej ligi walczą o miejsce w pierwszej lidze.
Druga liga także zaliczana jest do zawodowej piłki nożnej i tu także gra 18 drużyn. Dwie najlepsze drużyny dostają się po zakończeniu sezonu do pierwszej ligi. Dwie najsłabsze drużyny na koniec sezonu zostają zastąpione przez dwie najlepsze drużyny trzeciej ligi. Trzecia najsłabsza drużyna gra przeciwko trzeciej najlepszej drużynie pierwszej ligi o miejsce w drugiej lidze.
W trzeciej lidze gra 20 drużyn, które walczą o dostanie się do drugiej ligi, co odbywa się tak, jak opisano powyżej. Trzy najsłabsze drużyny przechodzą do ligi regionalnej. Ta z kolei, wraz ze swoimi 54 drużynami, stanowi najwyższą klasę amatorską. Drużyny podzielone są na trzy ekipy po 18 zespołów każda. Mistrzowska drużyna każdej z trzech ekip przechodzi do trzeciej ligi. Najsłabsi – cztery drużyny z ekipy północnej, oraz dwie z zachodniej i południowej, spadają o poziom niżej (niem. Oberliga).
Puchar Niemiec w piłce nożnej
Puchar Niemiec w piłce nożnej rozgrywany jest rokrocznie przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku piłkarskim. Jest on drugą, po mistrzostwach Niemiec, najważniejszą niemiecką rozgrywką. Pary losowane są przed każdą rundą. Do pierwszej rundy zakwalifikowanych zostaje 36 klubów 1 i 2 ligi. Do tego dochodzi 28 klubów z niższych lig. Jeśli do jednej gry wylosowana zostanie drużyna z ligowa z drużyną z poza ligi, wówczas ta druga otrzymuje prawo do zorganizowania meczu na własnym terenie. Jeśli gra nie zostanie rozstrzygnięta w regulaminowym czasie, zostaje przedłużona. Jeśli po tym gra nadal jest nierozstrzygnięta, wówczas wygrywa ten, kto zwycięży w rzutach karnych. Finały odbywają się od 1985 r. na stadionie olimpijskim w Berlinie. Dotychczasowym rekordzistą jest FC Bayern Monachium, który zdobył łącznie 15 tytułów.
Piłka nożna kobiet
Kiedy w latach trzydziestych ubiegłego wieku piłka nożna kobiet stawała się w krajach europejskich coraz bardziej popularna, w Niemczech wprowadzono jej zakaz. Związki sportowe nie akceptowały kobiet, co doprowadziło do tego, iż te same zaczęły organizować się w stowarzyszenia sportowe. Jednak dopiero gdy w 1954 roku drużyna męska zdobyła mistrzostwo świata, zaczęto dyskutować o kobietach uprawiających tę dziedzinę. Pierwszy nieoficjalny mecz z drużyną kobiet odbył się w 1956 w Essen, gdzie Niemki wygrały z Holenderkami 2:1.
Obecnie piłka nożna kobiet nadal jest w Niemczech głównie sportem amatorskim, przede wszystkim ze względu na niewystarczające środki finansowe. Połowa zawodniczek ligowych nadal się uczy lub studiuje. Druga połowa pracuje zawodowo, aby móc się utrzymać. Niektóre z zawodniczek reprezentacji, jak np. Inka Grings, Conny Pohlers, czy też Silke Rottenberg są z zawodu żołnierzami kontraktowymi. Jedynie Steffi Jones może żyć z piłki nożnej, co zawdzięcza lukratywnym kontraktom na reklamę.