ZOP

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich, mam pytanie czy ktoś z Was zdawał ZOP? Ja właśnie się przymierzam od jakiegoś czasu i zbieram info. Może macie jakieś wskazówki co do materiałów albo też ktoś z Was byłby w stanie mnie do tego egzaminu przygotować.
Pozdrawiam:)
Hallöchen!ja zdawalam ZOP w zeszlym roku i wcale nie byl taki trudny jakby sie moglo wydawac. Lepiej jest zdawac w Niemczech, bo w Polsce zeby dobrze zdac ten egzamin trzeba miec tak naprawde wiedze na poziomie GDS. Do ZOP mozna spokojnie przygotowac sie samemu, chyba ze nie czujesz sie na tyle pewnie. Najlepszy podrecznik to "Das Oberstufenbuch" G. Linthout, a jesli chcesz sie sprawdzic to mozesz zamowic probne testy na stronie Goethe Institut (sa troche trudniejsze niz "prawdziwy" egzamin). Polecam tez czytanie niemieckich ksiazek i czasopism - szczegolnie "Der Spiegel" ( www. spiegel.de ), Die Zeit (www.zeit.de) i Süddeutsche Zeitung (z niej sa przewaznie teksty na egzaminie).Na egzaminie pisemnym najlatwiejsze sa wypracowania na temat lektur. Zazwyczaj trzeba opisac zwiazki pomiedzy bohaterami i przyczyny ich postepowania. Opracowania mozesz bez problemu znalezc w internecie. I to by bylo na tyle...Jesli masz jeszcze jakies pytania zwiazane z ZOP i niemieckim, mozesz do mnie napisac: [email]
Pozdrawiam!
Hej:) Ja zdawałem egzamin ZOP w czerwcu tego. Przygotowywałem się do niego cały rok na kursie i muszę powiedzieć, że mimo to był dla mnie naprawdę trudny. Do dnia ogłoszenia wyników obawiałem się uzyskanych rezultatów. Jestem osobą ambitną i np. ocena "befriediegend" mnie nie satysfakcjonowała. Zdałem go jednak na ocenę "sehr gut", w co do dziś nie mogę uwierzyć :P
Również polecam książkę Das Oberstufenbuch i serwis internetowy wydawnictwa Schubert http://www.schubert-verlag.de/ . Na stronie zamieszczone zostały zadania, które są doskonałym uzupełnieniem tej pozycji oraz liczne linki na tematy omawiane w podręczniku. Także polecam lekturę prasy niemieckojęzycznej - Die Zeit, Der Spiegel, Die Süddeutsche Zeitung - zwłaszcza z tej ostatniej zaczerpnięte są często teksty do części Texterklärung. Polecam słuchanie plików zamieszczonych na stronie http://www.zeit.de . Przez tydzień można zupełnie za darmo słuchać wszelkich artyukułów z bogatego archiwum prasowego. Dodatkowo na stronie po zaznaczeniu danego słówka można sprawdzić jego znaczenie w podręcznym słowniczku niemiecko-niemieckim. Ciekawe są również wiadomości i audycje radia i TV Deutsche Welle. Do nauki gramatyki i leksyki na poziomie Oberstufe dobre są również książki dla germanistów autorzy Helbig/Buscha : Übungsgrammatik Deutsch (dawniej Deutsche Übungsgrammatik) i Übungsbuch Deutsch (dawniej Deutsches Übungsbuch). Przykładowy tekst i nagranie mp.3 znajdziesz też na stronach Goethe Institut. Wrótce postaram się wstawić na mojej stronce poświęconej Olimpiadzie Języka Niemieckiego przykładowe testy i zadania z kursu - jak tylko je zamieszczę na serwerze, to dam znać. Adres serwisu: http://www.ojn.webpark.pl . Pozdrawiam i życzę powodzenia podczas ZOP :)
Hej:) Zapomniałbym! Ja przygotowywałem się jeszcze z materiałów do egzaminu DSH. W Internecie jest dużo materiałów z plikami mp3 przygotowujących do tego egzaminu - są to archiwalne bądź próbne egzaminy.
hej, dzięki za rady i podpowiedzi. Widzę, że moja strategia przygotowań jest podobna do Waszej.:) Czyli wszystko ok. Tylko, jak juz pisałam na formum, wpadłam właśnie na "cudowny" pomysł że może zamiast do ZOP to może lepiej będę się przygotowywać do KDS. Teraz już tylko nie pamiętam skąd mi się ten pomysł wziął. ;)) Ale chyba jednak pozostanę przy ZOP bo można go zdawać we Wrocławiu, gdzie mieszkam. Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki :)))
Czy naprawdę między ZOP zdawanym w Polsce i w Niemczech jest różnica w poziomie? Sądziłam, że są identyczne. Wyjaśnij, proszę, bo teraz jestem w kropce i nie wiem gdzie planować podejście. Pozdrawiam :)
hej wydaje mi się, że róznica polega po prostu na tym, że egzaminatorzy w Polsce baaardzo przejmują się swoją rolą, mówiąc najogólniej czyli są bardziej drobiazgowi. Ale może się mylę. Pozdrawiam :)
Miedzy ZOP w Niemczech i w Polsce jest naprawde ogromna roznica. Polacy sa ogolnie bardzo dobrzy z jezykow obcych i w porownaniu z osobami z innych krajow, ktore tez zdaja w Niemczech; zawsze wypadaja swietnie ;-).Poza tym w Polsce nauczyciele na kursach wiecej wymagaja, a polscy egzaminatorzy chca byc czesto "bardziej niemieccy" niz Niemcy i odejmuja punkty juz za minimalne bledy...
Gruß aus Freiburg!
Hej:) Tak, zgadzam się z tym stwierdzeniem :P Oglądałem kiedyś film przygotowany przez Goethe Institut, na którym ZOP zdawał jakiś Japończyk - był wręcz beznadziejny, nawet dobrze nie orientował się w przebiegu egzaminu ustnego, a mimo to zdał na piątkę przy niemieckiej komisji w Monachium. Egzaminatorzy w Polsce są bardzo surowi i dlatego jest pewnie trudniej :( Pozdrówka!
ej to ja jade tam robic ZOP moze bym zdal XD
Wiele osób potwierdza, że w Niemczech jest łatwiej zdać. Jednak, o ile wiem, aby przystąpić tam do egzaminu, trzeba uczęszczać na kurs. U nas można się zapisać na sam egzamin.
To nie tak do końca prawda. Można zapisać sie na sam egzamin w Niemczech, ale wtedy jest dużo więcej problemów z załatwieniem tego, często wszystkie miejsca są zarezerwowane dla szkół językowych. Jeśli na egzamin zgłasza cię szkoła, nie ma zbyt dużo "Papierkram"

Ein schönes Grüßle aus Freiburg!
cześć.chciałabym dowiedzieć sie czegoś więcej o egzaminie,ktory zdawalas w Niemczech.Jak i gdzie sie zapisac ?czy naprawde ZOP nie jest taki straszny?Chciełabym zdawać go w Berlinie.Pozdrawiam
Tez planuję zdawac ZOP (w przyszlym roku) Mam 2 pytania. Gdzie można nabyć książki o którcyh tu piszecie? Jaka jest róznica cenowa pomiędzy egzaminem zdawanym w Polsce a egzaminem zdawanym w Niemczech? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.
Hej! Ja mam takie pytanko ... Co tak na prawdę daje ten certyfikat (ZOP) w POLSCE??? Bo z tego co czytałem to przez polskich pracodawców jush ZD jest cenioną zdobyczą!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Zertifikat Deutsch

 »

Kultura i obyczaje