klasa dwujęzyczna i studia w Niemczech

Temat przeniesiony do archwium.
jestem uczennicą klasy dwujęzycznej. Jestem ciekawa czy ktoś jeszcze taką klasę kończył albo do takiej uczęszcza? poza tym jakie przywileje mają absolwenci takich klas? Chodzi mi tu przede wszystkim o studiowanie w Niemczech.
wiesz ja tez sie ucze powiedzmy ze w takiej klasie. tzn. u mnie to wyglada tak, ze uczylam sie rok czasu w Polsce (13 h tygodniowo niemiceckiego) i po roku czasu nauki tego jezyka, zostalam wraz z moja klasa oddelegowana do Niemiec. Teraz wlasciwie koncze szkole........ 4 lata nauki w Niemczech, w klasie mieszanej (Polacy i Niemcy). W moim przypadku mam mozliwosc zdawania matury zarowno niemiceckiej, jak i polskiej. Z tego co sie orientuje, starsze roczmiki, gdy wybieraly studia w Niemczech, niemiecka matura im niewiele pomagala, poniewaz byli wowczas traktowani na rowni z Niemcami i mieli przez to wieksza konkurencje ze strony Niemcow w dodastniu sie na studia.... Z kolei, jesli szli na studia i pokazywali zwykle, polskie swiadectwo maturalne, byli traktowani na rowni z innymi Polakami (a auwaz ze masa ludzi marzy o studiowaniu w Niemczech i wielu ludzi sklada podania). W Niemczech studiowac mozesz podobno zawsze..... Z tym ze musisz sie liczyc z tym, ze musisz wykazac sie perfekcyjna znajomoscia jezyka (przynajmniej tak to bylo do tej pory, bo inaczej bedzie ci sie trudno dostac) no i oczywiscie oceny tez musza byc niczego sobie..... W Niemczech istnieja tez uniwersytety, gdzie pewna ilosc miejsc jest zarezerwowana dla Polakow.... Wiec warto cos o tym poszukac.... Wejdz moze na strone http://studyinfo.euv-frankfurt-o.de i zobacz czy tam cos jest na ten temat.

Pozdrawiam
zapomnialam jeszcze dodac, z musisz byc w stanie utrzymac sie w Niemczech. Chodzi o finanse (z tego co sie orientuje, trzeba wykazac, ze sie posiada sporo pieniazkow na koncie - a o ile dobrze pamietam nie jest to niska suma)
wredo a gdzie jest taka klasa?
Ja uczeszczam do klasy dwujezycznej w Szczecinie. Na studia w Niemczech, z tego co sie orientuje ma sie wstep identyczny jak Niemcy..jednakze sa uniwersytety przeznaczone takze dla Polakow, chcacych studiowac w Niemczech. Ja bede zdawala egzamin DSD...podobno tez jakos ulatwia dostanie sie na niemeickie studia..Moja nauczycielka np. pomaga w dostaniu sie na studia, radzi gdzie sie zglosici w ogole..mysle,ze Twoj nauczyciel tez Ci cos doradzi.Powodzenia
Ja także uczę się w klasie dwujęzycznej... U nas wygląda to następująco: podczas rekrutacji do liceum można trafić do klasy wstępnej tzw. zerówki lub do zwykłej dwujęzycznej. Różnica polega na tym, że zaczynając od zerówki twoja edukacja trwa 4 lata, a nie 3, jak w zwykłej... Do klasy wstępnej zazwyczaj trafiają ludzie, którzy są na poziomie początkującym. Zresztą jest przeprowadzany test znajomości języka i jego wyniki są kwestią rozstygającą. Inna sprawa, jeżeli jesteś laureatem olimpiady, bądź posiadasz certyfikat z danego języka. Wtedy dostajesz się automatycznie do zwykłej klasy dwujęzycznej:) Osobiście nie zdecydowałabym się na pójście do zerówki, szkoda mi by było tego jednego roku:):) No, ale cóż, każdy może mieć swoje zdanie na ten temat;);)
W zerówce przez pierwszy rok samego niemieckiego jest 17 godzin- dużo, dla niektórych za dużo. W zasadzie ten pierwszy rok jest przeznaczony głównie na doszlifowanie języka. Od drugiej klasy masz już normalny tok nauki.
Większość przedmiotów jest wykładana w języku niemieckim, zwykłych lekcji niemieckiego nie ma zbyt dużo:/ tylko 6, 7 godzin ( w tym parę godzin jest prowadzone przez Niemca)
Pytasz o korzyści... Oczywiście jest ich dużo:) Kończąc takie liceum znasz język przynajmniej w stopniu komunikatywnym. U nas w szkole piszemy także maturę dwujęzyczną i DSD II. Potem oczywiście możesz próbowac swoich sił na uczelniach zagranicznych;) Ale nie jest to takie łatwe...
Nauki jest na pewno więcej niż w zwykłych klasach. Wiem, bo sama chodzilam przez rok do zwykłej;) Na każdym kroku są testy, próbne egazaminy i ogólnie czasami nie wiesz, jak żyjesz:D:D
Jeżeli będziesz miała jeszcze jakieś pytania to chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami:):)
Droga Madziu. powiedz w jakim to miescie jest taka klasa? jestem takze w dwujezycznej. w olsztynie. uwazam to za jeden wielki nie wypal poniewaz zarowno szkola jak i nauczyciele nie byli do tego przygotowani. jestem pierwszym rocznikiem i za rok zdaje mature i DSD II. Osobiscie musialam uczeszczac do zerowki. mialam 18 godzin tygodniowo niemieckiego. nie bylo tak zle ;) ale juz teraz to jest masakra musze miec rozszertzona biologie i historie po niemeicku. nie mam innego wyjscia poniewaz u nas w skzoe tylko takich przedmiotow nauczaja..;/ Mam wielka prosbe czy mozesz mi podac jakas strone z materilalami do DSD II i rowniez materiałow abym mogla sie przygotowywac do dwujezycznej matury z niemieckiegho?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa