Pomocne informację, poproszę

Temat przeniesiony do archwium.
Witam zauważyłem, że tutaj są osoby które jeśli nie mieszkają w Niemczech to mają już jakieś pojęcie o tym kraju także do was zwracam się z pytaniami i bardzo proszę o informację gdyż także czeka mnie wyjazd do ww. kraju na obywatelstwo żony i troszeczkę się boimy.
- Czy jest szansa dostać bezrobotne jeśli zachowam ciągłość pracy i jaki jest to czas.
- Jak wygląda socjal ile trwa i czy jest jakaś praca obowiązkowa w tym czasie.
- Wiem że osoba która przeprowadza się na paszport niemiecki to go nie obowiązuje darmowy kurs języka także ile w Niemczech kosztuje dobry kurs języka.
- czy jest szansa w ramach socjalu czy też bezrobotnego iść na jakieś ciekawe kursy czy też studia jak wygląda tam sprawa w tym zakresie (oczywiście po nauce języka)
- jak jest tam z pracą bardziej ambitną, ja np. jestem z zawodu animatorem i grafikiem www i dtp, czy jest tam szansa pracy biurowej.
Pomóżcie proszę... bardzo liczę na was gdyż macie jakieś doświadczenie a ogólnie nie wiem do kogo się zwrócić o pomoc!!
przepraszam jeszcze zapomniałem jeśli ktoś będzie czuł potrzebe odpisania na e-mail'a to proszę bardzo i z góry dziękuję

[email]
czy nikt mi nie pomoże???? Wszyscy widzie lejecie a mi jest potrzebna pomoc, pleassss..
jedno pytanie, czy wy mieszkacie teraz w polsce, jestescie polakami z podwojnym obywatelstwem, czy tez twoja zona jest niemka mieszkajaca w niemczech.
cześć i dzieki za zaintresowanie.
Jesteśmy oboje w Polsce w tej chwili, a żona ma także paszport niemiecki czy to ma jakieś znaczenie

---------------------------------
Quest
tak zmienilo sie bardzo duzo i to od roku 1991, wtedy to zostalo podpisane porozumienie miedzy Polska i Niemcami. Mniejszosc niemiecka mieszkajaca w Polsce ma prawo do uzywania mowy niemieckiej, oraz prawo do ksztalcenia sie w szkolach polskich oraz wszystkie prawa te ktore maja obywatele polscy. Dlatego obywatele niemieckiego pochodzenia zamieszkujacy Polske moga oczywiscie przyjechac do Niemiec ale nie otrzymuja zadnych ulg, tzn nie maja darmowych kursow jezykowych, oraz innych przywilejow. Sa zobowiazani sami sie utrzymywac-pracowac na terenie Niemiec. Najlepiej bedzie jak zapytacie w ambasadzie niemieckiej w polsce jak to wyglada.
Czyli jednym słowem jaj jako osoba przejmująca pochodzenie mam prawa do ulg a żona nie i wtedy ona będzie się musiała uczyć na swój koszt. Dobrze to rozumiem, lecz jest pytanie jak wyglądają tam studia czy są one dla obywatela płatne, ile i np. są szanse na pomoc od państwa w dokształcaniu się??
Jak potem tam wygląda z pracą dla nas, czy mamy tam szanse na normalną pracę i nie mówię tu o opiekunce do dziecka czy też pracy w sklepie???
--------------------------
Quest
nie, to nie jest tak, poniewaz twoja zona tez mieszka w Polsce, nie przysluguje tobie tez nic. Mozecie mieszkac w Niemczech pod warunkiem ze sami sie utrzymujecie. Zapomoga jaka kiedys byla takzwana Sozialhilfe jest zastapiona swiadczeniami HartzIV wynosza one okolo 300 do 400 Ero miesiecznie +oplata za mieszkanie socjalne. Dla osob zamieszkujacych BRD w tej chwili. Wiele uczelni wprowadza oplaty za studia w wysokosci 500 Euro za semestr, od przyszlego roku akademickiego ma ta oplata byc na kazdej uczelni i te oplaty maja byc coraz wyzsze bo panstwo chce uczelnie prywatysowac, oznacza uczelnie maja same na siebie zarabiac-biorac oplaty za nauke. Studet ma prawo do ubiegania sie o pozyczke z banku tzw. Bafög. Wielu studentow pracuje, wlasnie w tych jak to nazywasz nienormalnych zawodach aby muc sie utrzymac w okresie studiow. Oczywiscie szanse na prace maja osoby wladajace dobrze jezykiem, choc konkurencja jest duza.
mamy sprzeczne informacje z tego co ja się dowiedziałem to fakt przysługuje nam to co Ty piszesz racja, lecz także lub właściwie jako że my pracujemy może przysługiwać nam tzw. bezrobotne tylko kwestia jakie to są pieniądze i przy takim statusie czy więcej nam przysługuje np. właśnie jakieś dokształcanie się czyli uzupełniające studia bo takie ma żona juz dawno skończone a ja np jakiś nowy zawód lub też rozwinąć swój już posiadający w zakresie tej pomocy oczywiście.
Dziękuję z góry za odpowiedź jak i zainteresowanie.

Ps. może wiesz ile kosztuje jakiś dobry kurs języka niemieckiego oczywiście w Niemczech wraz z certyfikatem (może być tym najniższym).
te przepisy ciagle sie zmieniaja podaje link gdzie mozna sobie wszystko poczytac

http://bundesverwaltungsamt.de/
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa