odp z matury 2009

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie, poniewaz dzisiaj pisałam egzamin rozszerzony z jezyka niemieckiego. W internecie ukazaly sie różne odpowiedzi, a j mam co do niektorych pewne pytania i watpliowosci, moze ktos móglby mi pomoc. otoż:

1.
Vor der Ankunft des Arztes kann man nichts machen.

Bevor der Arzt kommt (czy ankommt?), kann man nichts machen.

2.Die Berliner Mauer "fiel" in der Nacht (2.1.) ... Donnerstag, den 9. November, auf Freitag, den 10. November 1989, nach mehr als 28 Jahren

czy powinno tam byc von czy vom?

3.Die authentischen Reste werden auf Tafeln an der Straße so erklärt, (2.5.) ... sie auch für den ungeschulten Betrachter verständlich werden.

czy może byc wstawione damit a nie dass?

4.Ein Studienortwechsel innerhalb der EU soll mit dem so genannten Bologna-Prozess bis zum Jahr 2010 vereinfacht werden, (9.4.) _______ die Abschlüsse und Studienbedingungen in den europäischen Staaten angepasst werden.

w odpowiedziach podają, że powinno tam byc indem, ale przeciez to nie sa dwa zdania z tym samym podmiotem? osobiscie napisalam tam dass.
1) ankommt
2)vom
3)nie możebyć damit, ponieważ nie stawiasz pytania wozu lub aus welchem Zweck , żeby po niemiecku dass
4) też jest dobrze ( nie pokuszę się o wyjaśnienienia--> językoznastwo dopełnienia itp.), nie może być z dass, bo tutaj stawiasz pytaniue wozu? czyli Finalsatz i tej opcji nie ma
1. moze byc ankommt a moze byc kommt
2. am
3. musi być dass
4 nie jestem pewny

« 

Pomoc językowa

 »

Egzaminy