abi

Temat przeniesiony do archwium.
hi, mam prośbę, czy może mi ktoś wytłumaczyć kiedy używamy konstrukcji "um ...zu", kiedy "damit", akiedy "dass"
znalazłby kros więcej ni ż troszeczkę czasu? Była bym bardzo wdzięczna:-)
Finalsätze wozu? zu welchem Zweck?
um....zu kiedy są te same podmioty w obu zdaniach
damit kiedy są rożne
dass- stosujemy , kiedy chcemy użyć polskiego ażeby, żeby, w sytuacji gdy nie możemy zadać powyższych pytań; dass jest zawsze po czasownikach bitten, wünschen, wollen i mögen ( w ptzypadki tego czasownika tylko w Konjuktivie) , przy pytaniach co?, c co?
Ich lerne Die Vokabeln, damit ich den morgigen Test bestehe.
Ich lerne Die Vokabeln, um den morgigen Test zu bestehen.
Er bittet mich, dass ich ihm helfe.
konstrukcję bezokolicznikową um...zu używamy tylko wtedy, gdy w pierszym i drugim zdaniu złożonym jest taki sam podmiot. Wtedy um stawiamy po przecinku, zu na przedostatnim miejscu a na końcu bezokolicznik czasownika( podmiotu w 2 zdaniu się nie używa).
Damit uzywamy, gdy zdanie i zdanie podzrędne mają różne podmioty.
przykład:
Ich lerne, damit der Lehrer mit eine Ein stellte.
Ich lerne, um gute note zu bekommen
Zdanie dopełnieniowe jest zdaniem pobocznym zastępującym dopełnienie zdania głównego. Odpowiada na pytania wszystkich przypadków oprócz mianownika.
Zdania dopełnieniowe zaczynają się najczęściej od spójnika dass (że) - przy treści oznajmującej -

◦Ich möchte, dass du mich besuchst. (Chciałbym, żebyś mnie odwiedził.
ich glaube dass .......Verb am Ende

ich denke dass .......Verb am Ende

ich hoffe dass ........Verb am Ende

ich wollte sagen dass .........Verb am Ende

ich bin in der Meinung das ........Verb am Ende
przed dass przecinek
dzięki, teraz jak na to patrzę, wydaje mie się bardzo proste, ale ja i tak zawsze urzywam tylko um...zu i dass, a damit tak jakby mi wcale nie było potrzebne ;-)
czyli um... zu mogę używac zawssze? a damit jak chcę to tak a jak nie to nie?
um zu kiedy jest ten sam podmiot np ja idę tam po to ,żeby coś zrobić, a damit kiedy podmiot jest różny np ja idę tam po to ,żeby on coś zrobił
konstrukcji bezokolicznikowej um...zu używamy gdy podmiot w obydwoch częściach zdaniach jest TEN SAM. jeśli podmiot się różni używamy konstrukcji z damit.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie