List/wypracowanie z rozszerzonej próbnej

Temat przeniesiony do archwium.
JA chciałam prosić o małą pomoc. Jak w ogóle sie zabrać do napisania listu formalnego z próbnej matury? Jestem w drugiej klasie LO i musze to napisac. Poza tmy muszę również wybrać jakis temat wypracowania i też zrobić. Może ktoś byłby chetny mi pomóc? Albo przynajmniej dać jakies wskazówki czy cus...? pozdrawiam i czekam na odzew:D
Najlepiej jakbys znalazla sobie wzor takiego listu, bo wtedy zobaczylabys jaka to ma forme. Poszukaj w necie, na pewno sa jakies takie przykladowe listy formalne. Najwazniejsze to zeby uzywac odpowiedniego slownictwa w tego typu liscie i przekazac info, a poza tym na maturze zmiescic sie w limicie 110-165. Niby proste, a ja na tym stracilem punkty i to az 2, moj list mial 82 slow chyba hehe. Wiec sobie policz, zeby nie byc zaskoczonym ze za malo czy cos. Pamietaj o zwrotach: poczatkowych i konczacych, a reszta to juz tylko spytanie sie narzucone rzeczy i dodanie czegos extra od siebie. PZDR
zgadzam sie licza sie zwroty poczatkowe, (sehr geeherte...., betreff-dlaczego piszesz, wstep, zakonczenie-mit freudlichen grussen)poza tym calosc w preteritum i stylu formalnym.
oki.juz napisalam. tylko pytanie, jaki adres? tzn na poczatku u gory, piasc adres swój, czylli nadawcy i adres odbiory? bo niby facetka jak pisala nam jakas forme listu formalnego:D to bylo tak:
Adres (nadawcy)
Do kogo.
Ale ni wiem czy trzeba tez psac ten drugi adres czy tylko im. i nazwisko? bo tego nie mowila,:D;/ a ja nie pomyslalam zeby wtedy sie zapytac:D pozdr.dzieki za wskazowki.
Frau
daryska
Hafenstrasse 3
01466 Warschau

Martin Neumayer Warschau, 26.05.2006
Goldenstrasse 7
10895 Hamburg

Sehr geehrter Herr Neumayer


Tak by to mniej wiecej wygladalo
Miejscowosc i data oczywiscie max dociagniete do prawej strony(tutaj blad tego edytora) moze byc na wysokosci osoby do ktorej piszesz badz tez na wysokosci Twojego nazwiska nie ma to jakiegos wiekszego znaczenia. Na koncu mozesz dac Hochachtungsvoll albo Mit freundlichen Grussen i na dole Twoj podpis. PZDR
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa