Rekcja, błagam o jakies wytłumaczenie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam... mam sprawdzian z rekcji .. tylko problem jest w tym ze nie kumam nic z tego ... Mam tabelke.. gdzie są czasowniki .. np warten i ze on sie łaczy z auf i wystepuje w akkusativie jak sie w ogole buduje zdania ? i o co mogło chodzic mojej pani zniemca ze pisała : Pytanie o osobe 2 wyrazy, pytanie o rzecz jeden wyraz np : wovon - o czym, auf wen - na kogo lub tez (wofauf - na co - dlaczego tutaj jest worauf?) Prosze mi to jakos wytłumaczyc jak dziecku albo nie wiem :( moze przykład w zdaniach albo cos ;( błagam :(
"Na co" jestes zly?
Worauf bist du böse? - co kolwiek! rzecz, sytuacje, samochod, ...

Na kogo jestes zly?
Auf wen bist du böse? - na osobe, osoby, gruppe ludzi, ...

Zawsze jest tak, ze (Verb (+Präposition + Fall)), n.p.

arbeiten bei +Dativ, für +Akk.,..
sprechen von +Dativ, über +Akk., für +Akk.,...
itd.

Mysle, ze teraz jest troszke jasniejsze!
Latwiej niestety nie moglem! ;)
Dziś rano wstałam wcześnie bo po całym tygodniu nauki miałam wiele wspaniałych planów.Ubrałam się i wybiegłam na podwórko, bo byłam umówiona z koleżankami. Poszłyśmy do kina a później na lody, było super. Wróciłam dopiero na o godzinie 14:00, akurat na obiad. Po obiedzie odwiedziłam moje ulubione strony internetowa, a póżniej oglądałam telewizję. Około godziny 19:00 zasiadłam do mojej ulubionej książki, a potem połozyłam się spać. Tak zakończył się ten wspaniały dzień.

Bardzo cię proszę pomusz mi jeszcze to .plis
Więc przykłady np.:

glauben an A (wierzyć w) Sie glaubt an das Geingen des Experiments.

achten auf A (uważać na) Achten Sie auf die Verkehrszeichen!

Trochę to dziwne że nie wiesz co to jest Rekcja. Jak pewnie jesteś w klasie rozszerzonej, nigdy nie spotkałem się z Rekcją w klasach podstawowych.
to z tym rozszeżonym to do mnie, jesli tak to moge pwoiedziec tyle ze mam niemiecki "od podstaw" i jestem w drugiej klasie tech. niemiecki mam podstawowy i mam juz tyle materiału za soba ze ledwo rade daje :(
Tak do ciebie. Dziwie się że w podstawie są takie rzeczy wprowadzane. Oczywiście nie mówię o kilku ale jeżeli uczą wasz w podstawie wszystkich najważniejszych to dziwne.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe