Porady

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, czy wiecie jak najlepiej zwiększyć skuteczność rozumienia tekstu słuchanego. Może znacie jakieś porady, programy aby lepiej rozumieć wymowę?, przyda mi się to do egzaminu gimnazjalnego;)
oglądać telewizje niemieckojęzyczną, na stronie interenetowej Deutsche Welle znajdziesz ciekekawe nagrania, słuchać, najskuteczniejsza jest romowa z drugą osobą o nagraniu, którego się słuchało ( nie richig, falsch czy abc z pozoru rzadna róznica jednak to jest bardzo kształcące)
Z gramatyką nie mam problemów, ale jak np. robie jakieś ćwiczenia to czasami nie rozumiem co oni mówią. A jak usłyszę zdanie to muszę tak na powoli przetłumaczyć a cały tekst dalej leci ;/
ja na początek polecam słuchanie i śledzenie tego samego tekstu wzrokiem.Czyli jednocześnie słuchasz i czytasz ten sam tekst.Ważne jest aby przesłuchać sobie taki tekst kilka, bo wtedy nauczysz się odróżniać dzwięki,które na pozór wcale nie są proste.Aha i jeszcze jedno.Nie staraj się przy słuchaniu zrozumieć wszystkiego na raz.Najpierw spróbuj zrozumieć tekst globalnie,czyli: słuchasz kto z kim rozmawia,o czym jest ten tekst.
aha jeszcze jedno:słuchej sobie nagrań które są w Twoim podręczniku do niemieckiego,albo z innych które są dla gimnazjum,bo deutsche welle jest dla Ciebie za trudna.
dobrze że nie sprzedałem podręcznika :) popróbuję posłuchać i poczytać.
Eh jeszcze nie potrafię tak szybko tekstu słuchanego przetłumaczyć, ale kiedyś na pewno się uda ;)
no trochę to będzie trwało,ale z czasem będzie coraz lepiej.A co do niemieckiej telewizji to kreskówki możesz oglądać.Początki są zawsze trudne,ale nie należy się zniechęcać
Przede wszystkim daj sobie czas i staraj się jak najwięcej obcować z językiem, osłuchiwać się- nawet, gdy początkowo nie rozumiesz o co chodzi.
No i tak jak zostało już powiedziane- nie staraj się rozumieć wszystkiego, każdego słowa... Tu chodzi przede wszystkim o rozumienie z kontekstu, bo też nie wszystko zawsze dobrze usłyszysz na przykład. Ważna jest selekcja informacji i na początek- ogólne rozumienie o czym był tekst, kto mówił itd... Potem dopiero stopniowo zagłębiaj się w szczegóły. No i ja podkreślam jednak przede wszystkim osłuchanie i cierpliwość bo na to trzeba trochę czasu, ale warto go poświęcić i poczekać na efekty :)
oki ale np. jeśli nie znam 1/2 słówek w tekście nawet w tych co się ma napisany i zaznacza odpowiedzi. Bo wiadomo że na poziomie gimnazjalnym nie zna się większości słówek. To co w takiej sytuacji zrobić.? Bo jeśli mam zdanie i nie znam czasownika, jakiegoś tam przymiotnika, to właściwie nie wiem co to zdanie oznacza. Więc mam pytania co zrobić gdy w tekście nie znam większości słowek, co za tym idzie nie znajomość wielu zdań, a mam odpowiedzieć na podane niżej pytania :(
Uważam ze słownictwo to podstawa a kontekst stanowi uzupełnienie tego co już się wie.Na początku trzeba opanować slownictwo podstawowe,co spowoduje,że zacznie się częściowo rozumieć to co się czyta lub słyszy (80%),następnie trzeba porzerzać slownictwo.Trzeba być cierpliwym , robić swoje i dać czas mózgowi żeby mógł to ogarnąć.To dlugi proces, ale sukces gwarantowany. Telewizja,radio i inne media to dobre pomysły pod warunkiem że mózg jest już wyposażony w komponenty o których napisałem wcześniej.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Życie, praca, nauka