Zakładka ćwiczenia

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

Zaczęłam sobie powtarzać gramatykę z niemieckiego i wykonuję ćwiczenia znajdujące się na tej stronce i mam pewien dylemat. Otóż przy zadaniach w kategorii Rodzajnik Ćwiczenie 4 zdanie 4 jest napisane:
" Das ist ein Kugelschreiber. Der Kugelschreiber gehoert einer Schuelerin"
Moim zdaniem po czasowniku "gehoeren" powinno znajdować się "zu" co wynika z rekcji czasownika.
Czy dopuszczalne jest zastosowanie tego zdania bez przyimka, czy jest to spowodowane błędem?

pozdrawiam
A, co na to PONSio?
Mnie interesuje bardziej dogłębne wyjaśnienie. Na Pons jest taka forma dopuszczalna, ale mnie ciekawi, czy to jest jakiś wyjątek? Czy dużo jest takich czasowników z rekcji, gdzie można se olać przyimek? Czy jest to forma stosowana w mowie potocznej, czy ogólnie? Pierwszy raz się z takim przypadkiem spotkałam, więc jestem "żywo" zainteresowana.
Teraz tygodniami czekamy, aż obejrzysz zdanie numer 5.
W ogóle nie rozumiem po co odpisujesz skoro nie jesteś w stanie lapidarnie odpowiedzieć na pytanie. Jak mniemam cierpisz na nadmiar wolnego czasu i postanowiłeś go roztrwonić. Jednakże mógłbyś pomyśleć, że ja cenię sobie swój czas i nie mam ochoty prowadzić jałowych dyskusji w dodatku o obrażającym mnie zabarwieniu.
To 2 rekcje, a nie olanie przyimka. Trzeba sie nauczyc to zaden wyjatek. Tak jak np. suchen Akk = suchen nach Dat
Cytat: Cleopatrapl
W ogóle nie rozumiem po co odpisujesz skoro nie jesteś w stanie lapidarnie odpowiedzieć na pytanie.
Lapidarnie odpowiedziałem. Ty olałaś to. Gramatyki powtarzać tutaj nie mam zamiaru.

Jak mniemam cierpisz na nadmiar wolnego czasu i postanowiłeś go roztrwonić.
Co ciebie interesuje mój czas i moje cierpienia i postanowienia? Mniemaj sobie, mądralo.

Jednakże mógłbyś pomyśleć, że ja cenię sobie swój czas i nie mam ochoty prowadzić jałowych dyskusji w dodatku o obrażającym mnie zabarwieniu.

Więc nie dyskutuj i zajrzyj do PONSia. On podaje 6 możliwych sytuacji i musisz twoją do którejś z nich podpasować, nawet, gdyby miały obrażające zabarwienie.
Obrażając się na wszystko najszybciej opanujesz język.
Przepraszam cię bardzo, że nie chcesz się uczyć.
edytowany przez niuniel: 09 lut 2015
Niuniel jesteś boski ;)


A wracajac do głównego tematu tej rozmowy, lepiej czasami samemu do czegoś starać się dotrzeć, a nie czekać na gotową odpowiedź ludzi.. W przypadku gramatyki w poszukiwaniu odpowiedzi moze pomóc PONS, jak i Duden (a takze wiele innych mądrych portali czy książek). Szukając samemu odpowiedzi uczymy się więcej.

Czasownik gehören łączy sie oczywiście z "zu", ale jak wspomniano już są sytuacje, kiedy nei jest koneiczne użycie przyimka.
Zachecam do zgłebienia wiedzy na ten temat.

Pozdrawiam!
wiem, że jestem boski!
Niuniel gehört gehört!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Egzaminy