jak to jest z tym trybem rozkazującym?

Temat przeniesiony do archwium.
nie raz spotykam się z taka forma np. ankreuzen

kreuz ...... an

albo

kreuze .... an

jak wyglada sprawa z 2 os. l. mn. ?? i kktora z tych powyzszych jest prawidlowa??
Jeśli chodzi o tryb rozkazujący dla 2os. l .mn. , to jest to najprostszy sposób na utworzenie: odmieniasz czasownik dla tejże osoby,np. ihr geht, następnie "wyrzucasz"zaimek osobowy "ihr" i to co zostaje jest właśnie trybem rozkazującym dla tej osoby:"geht!". Forma trybu rozk. dla 2os.l.mn. jest zawsze zakończona na "t".
Natomiast jeśli chodzi o 2os.l.poj. to należy również odmienić czas. ,ale potem trzeba odrzucić zaimek osobowy"du" i koncówkę"-st". Do tak powstałej formy można dodać"e".Np. : du gehst- tryb rozk.:geh!,albo: gehe!. Należy pamiętać o czasownikach, które w odmianie 2.os.l.poj. otrzymują przegłos,aby w trybie rozkazującym "wyrzucić" również przegłos.
Np. : laufen-du läufst-tryb. rozk. : lauf(e)!
Sa również takie czasowniki, w których dodanie końcówki"-e" jest konieczne. Są to czasowniki, których temat kończy się na "-ern"(np.: rudern-rudere!) i na "-eln". W tym drugim przypadku trzeba jednak pamietać, aby przed dodaniem "e"na końcu "wyeliminować" "e" z końcówki bezokolicznika,np.: sammeln-tryb rozk. dla 2.os.l.poj.: sammle!
Acha,jeszcze jedno:czasowniki, w których nastepuje w odmianie zamiana samogłoski "e" na "i", "ie"(np. lesen-du liest)nie mogą otrzymaćw 2.os.l.poj.trybu rozkazującego końcówki"-e".(wyjątek:czasownik "sehen"-ale formy trybu rozkazującego z "e"-siehe! należy używać tylko w języku pisanym-tworząc np. przypisy).
Podany przez ciebie czasownik jest rozdzielnie zlożony-tu trzeba utworzyć tryb rozkazujący od czasownika,a przedrostek umieścic na końcu zdania.

 »

Pomoc językowa