Perfekt-zapytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem,że "fliegen", może łączyć się w Perfekcie zarówno z posiłkowym sein i haben. Proszę o wytłumaczenie na czym polega ta różnica(er ist geflogen;er hat geflogen) Wiem,że istnieje jeszcze parę innych czasowników które wyznaczają ruch a mogą łączyć się z haben. Proszę o wyjaśnienie
z haben sie laczy wtedy kiedy mamy potem dopelnienie w bierniku
np.
ich habe den Hubschrauber geflogen
den Hubschrauber jest w bierniku
(znaczy, ja lecialem, w sensie ja pilotowalem helikopter)
ich habe das Auto gefahren
ja jechalem, prowadzilem samochod
Rozni sie, jak juz przedmowca nadmienil, znaczeniem i przypadkiem:

er ist mit dem hubschrauber geflogen - lecial helikopterem
er hat den hubschreuber geflogen - pilotowal(lecial) helikopter

er ist mit dem Auto gefahren - jechal samochdem
er hat das Auto (nach Berlin) gefahren - prowadzil samochod (odprowadzil samochod do Berlina)
i tak dalej podle schematu...

czasem te roznice sa bez zmiany znaczenia, po prostu regionalne:
polnoc niemiec mowi- ich habe gestanden
polodnie niemiec mowi- ich bin gestanden
Hubschreuber naturalnie z duzej
No wlasnie-to jest porabane.W Polsce nauczycielka od niemca uczyla-ich habe gestanden,ich habe gesessen...teraz mieszkam w poludniowych niemczech i tu mowia:BIN
bo w szolach ucza sie tzw Hochdeutsch
;-)
dobrze byłoby dodac ze dopelnienie w bierniku oznacza tez sytuacje:
:Ich habe DIE TANTE nach Berlin gefahren" (zawiozlem ciocie do Berlina) - wtedy rowniez z "sein"
a najbardziej porąbanym czasownikiem jest chyba "schwimmen" któe z "sein" łączy się jeśli oznacza ruch od do (Er ist von Calais nach Dover geschwommen") a jesli tylko spędzanie czasu to "Wir haben 2 Stunden geschwommen"
A co do uczenia "Hochdeutsch" w szkole i kwestii Perfektu z haben/sein to na południu Niemiec raczej można się spotkac z konstrukcją "Ich bin gesessen"" - i chyba lepiej ze Polscy uczniowie nie uczą się wszystkich regionalnych wyjątków ;P
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Brak wkładu własnego