Jakie prawa ma student w Niemczech ?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

jestem polką, mam niemieckie obywatelstwo. Od jakiegos czasu jestem zameldowana w NIemczech. Mieszkam w Berlinie i pobieram bezrobotne. W polsce ukonczylam f.germanska na licencjacie.
Od semestru zimowego chcialabym studiowac na Freie Universität in Berlin dalej, aby uzyskac magistra.
Jako student mam jakies prawa? Czy studenci dostaja jakies dofinansowanie?
Czy jest ciezko dostac sie na uniwersytet?
Co trzeba załatwic?

Z góy bardzo dziekuje za kazda informacje :)
Tu masz cos na temat studentow tez http://www.sozpol.com/pl/pomoc-socjalna/arbeitslosengeld-ii
tyle tam znalazlam..............Studenci mają prawo do świadczeń dla studentów nazywanych w skrócie BAföG. Uczniowie zawodu (tzw. Auszubildende) mogą starać się o Berufsaubildungsbeihilfe (BAB).
BAföG. to kredyt dla studentow, ktory pozniej tzreba zwrocic
Bafög jest rodzajem długoterminowego, bezprocentwego kredytu, który ma na celu zachęcenie młodych ludzi do podjęcia studiów. Wniosek należy złożyć stosunkowo prędko, a ewentualne brakujące załączniki można zawsze dosłać później. Należy pamiętać, że Bafög jest maksymalnie wypłacany przez czas trwania studiów (a więc 6 względnie 10 semestrów). Ponadto należy z początkiem każdego nowego semestru złożyć wniosek o przedłużenie finansowania, w przeciwnym razie możemy zostać bez gotówki.





Jeżeli chodzi o wysokość finansowania: Osoby wynajmujące mieszkanie na własną rękę mogą się ubiegać o kwotę do 512 Euro, natomiast studenci mieszkający w domu rodzinnym otrzymują z reguły 414 Euro. Ponadto, gdy mieszkanie kosztuje więcej niż 146 Euro miesięcznie (czyli praktycznie zawsze - przypominam, że średnia cena wynajmu pokoju w Niemczech to 205 Euro), możemy liczyć na dodatkowe 72 Euro. Dodatkowo zwracane są koszty własnego ubezpieczenia zdrowotnego (59 Euro).





Podstawowym kryterium jest wysokość dochodów rodziców, przy czym brane pod uwagę są dane sprzed 2 lat. (Jeżeli staramy się o przyjęcie w 2009 roku, dane o dochodach podajemy z 2007 roku).





BaföG jest w gruncie rzeczy pożyczką i musi być w połowie spłacony (druga połowa to darowizna), przy czym łączna kwota spłaty wynosi od marca 2001 roku 10 000 Euro. Spłata rozpoczyna się po 5 latach od ukończenia studiów, a miesięczna rata waha się na poziomie 105 Euro.
tutaj masz stronke jakiegos uniwersytetu, jets po polsku i neimeicku , wiec wyczytasz wszystkie info

http://www.rewi.euv-frankfurt-o.de/de/bewerber/GPLaw/bafoeg.html
Dziekuje Wam bardzo :)

Mam jeszcze jedno pytanie. Idac na studia w niemczech uczelnia wymaga podtwierdzenia, od tych ktorzy sa za granicy, o umiejetnosciach j. niemieckiego. W tym celu trzeab robic jakies certyfiakty. Czy jezeli ja, gdy skonczylam f. germanska na licencjacie w Polsce i teraz chcialabym dalej studiowac w DE magsitra to czy wystarczy jezeli zrobie w DE Anerkennung matury i studiow czy certyfikaty beda potrzebne?
z tego co wiem to DSH

Deutsche Sprachprüfung für
den Hochschulzugang (DSH)

Aby móc studiować na uniwersytecie w Niemczech, potrzebny jest zwykle dokument potwierdzający znajomość języka DSH. Na DSH składa się egzamin pisemny i ustny. Część pisemna obejmuje rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, tworzenie tekstu, jak i rozumienie oraz opracowanie struktur językowo-naukowych. Zadania na egzaminie układają wprawdzie poszczególne uniwersytety, lecz podlegają one strukturom ramowym obowiązującym na terenie całych Niemiec.

Egzamin ten można zdawać jedynie tu na miejscu, na jednej z niemieckich uczelni. Zwykle odbywa się on kilka tygodni przed rozpoczęciem semestru. DSH zostaje zaliczony, jeśli dwie trzecie z obu części egzaminu są prawidłowe. Egzamin ten nie jest oceniany.

Na uczelniach wyższych organizuje się kursy przygotowawcze, w których warto wziąć udział wedle możliwości, gdyż egzamin ten można zasadniczo powtarzać tylko jeden raz. Udział w egzaminie jest z reguły bezpłatny, jedynie okazjonalnie uiszcza się niewielką kwotę.
Egzamin DSH jest egzaminem wstępnym z języka niemieckiego adresowanym do obcokrajowców, chcących podjąć studia na niemieckim uniwersytecie.
Do egzaminu DSH nie muszą przystępować osoby, które zdały egzaminy KDS, GDS oraz ZOP organizowane przez Goethe-Institut.
DHS składa się z 4 części, w których sprawdzane są wszystkie cztery umiejętności językowe oraz znajomość gramatyki i struktur języka niemieckiego.
Egzaminy DSH przeprowadzane przez poszczególne uczelnie, zazwyczaj dwa razy w roku.

Ponieważ testy egzaminacyjne mogą różnić się między sobą w zależności od uczelni dobrze jest przed podejściem do egzaminu skontaktować się z wybranym uniwersytetem i poprosić o przesłanie przykładowych testów.
Większość niemieckich uniwersytetów organizuje kursy przygotowujące do DSH. Niektóre uniwersytety przeprowadzają egzaminy DSH we współpracy z wybranymi szkołami językowymi.
Szczegółowe informacje na temat egzaminu DSH można uzyskać w wybranym uniwersytecie.
jescze jedno info

Studia w języku niemieckim:
Obcokrajowcy zainteresowani studiami w Niemczech od pierwszego semestru muszą wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, która sprawdzana jest poprzez egzamin Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH). Egzamin ten zdaje się zazwyczaj kilka tygodni przed rozpoczęciem semestru na niemieckiej uczelni.
Drugim egzaminem, który upoważnia do podjęcia studiów na niemieckich uczelniach i który można zdać w Polsce jest standaryzowany egzamin Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF).Wyczerpujące informacje o tym egzaminie dostępne są na stronie internetowej: ► www.testdaf.de.
Z egzaminu DSH zwalniają również certyfikaty Instytutu Goethego – Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) i Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) – egzaminy te można zdać Instytutach Goethego w Warszawie i Krakowie ► www.goethe.de
Ponadto egzaminem zwalniającym z DSH jest Deutsches Sprachdiplom Stufe II (DSD II), który zdają uczniowie niektórych polskich liceów ogólnokształcących.
W przypadku krótszych pobytów na niemieckich uczelniach (pobyt badawczy czy szkoła letnia) nie jest wymagana udokumentowana znajomość języka niemieckiego.
ja mialam taki problem...
tez bylam po licencjacie z germanistyki, tez mam niemieckie obywatelstwo.
zlozylam wniosek o bafoeg. nie chcieli mi dac, bo powiedzieli, ze bafoeg jest na pierwsze ausbildung, a ja juz zawod mam.
wybronilam sie z adwokatem tym, ze robilam fortsetzung do moich studiow z polski. jak zlozylam podanie we wrzesniu to w lutym mi dopiero wyplacili....tyle to trwalo.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie