jak z germanistyka?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam:) Mam 17 lat i za rok czeka mnie matura. Chodzę do LO o profilu mat-inf. Powoli zaczynam rozglądac się za kierunkami studiów. Od dłuższego czasu intryguje mnie germanistyka. Język niemiecki jest dla mnie jednym z najważniejszych przedmiotów szkolnych. Bardzo prosiłabym o pomoc w sprawie tego kierunku studiów. Jak to jest na germanistyce? Jaki jest nabór? Jakie uczelnie polecacie? Ilu względnie jest chętnych na jedno miejsce? Jakie przedmioty najlepiej zdawac na maturze? Co można robic po germanistyce? Jak przebiega rekrutacja? Najlepiej wszystko co tylko wicie:) Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc:)
Z góry dziekuje:)
Cytat: sztachus
Najlepiej wszystko co tylko wicie:)

Ano wimy. Dwa podstawowe pytania:
1 - co chcesz robić w życiu i ile chcesz zarabiać?
2 - jesteś tak słaba z matematyki, że rzucasz się na germanistykę?
1. Nie wiem co chce robić w życiu i to jest mój największy problem. Nie jest dla mnie najważniejsze ile będę zarabiać. Chciałabym robić coś co mnie w pewnym stopniu interesuje a język niemiecki taki właśnie jest.
2. Z matmy jestem bardzo dobra tak samo jak i z niemieckiego rozważałam również matematykę ale to swoją drogą. Niemiecki jest po prostu dla mnie bardzo interesujący lubię ten przedmiot to wszystko. Nie wybierałam się nigdzie dalej do LO a w tym którym jestem nie było żadnego profilu wiążącego się z językiem niemieckim, dlatego wybrałam ten.:) Możliwe że i będę wiązała z germanistyką jakąś przyszłość tego jeszcze nie wiem.
Jednak zależałoby mi na tym aby zebrać jak największą ilość informacji na ten temat. :)
Jesli lubisz matematyke, to nie powinnas miec trudnosci na germanistyce z przedmiotami jezykoznawczymi (jezykoznawstwo teoretyczne i stosowane, gramatyka praktyczna, opisowa, historyczna + umiejetnosci poprawnego gramatycznie budowania zdan). Jesli natomiast nie lubisz historii, literatury, analizy tekstow literackich, pisania wypracowan - to mozesz sie meczyc. Ale na kazdych studiach sa przedmioty, ktore sie lubi, i takie, za ktorymi sie nie przepada :).
Z samą germanistyką daleko nie zajedziesz. Jako nauczyciel, korepetytor, tłumacz w porywach.
Zarobki mierne. Jak masz jeszcze czas poszukaj bardziej $$$ zawodów.
Nie wybieraj pedagogiki, politologii i innych na p... Szkoda czasu, bo pracy nie ma, lub słabo płatna.
Znaczy: o co ci chodzi?
Możliwe że i będę wiązała z germanistyką jakąś przyszłość tego jeszcze nie wiem.
Jednak zależałoby mi na tym aby zebrać jak największą ilość informacji na ten temat. :)
Mogłabym np na tłumacza przysięgłego. Nie mam zamiaru kończyć edukacji na samej germanistyce.

Chodziło o to że do matury zostało ok roku a wiem na pewno że będę zdawała język niemiecki rozszerzony jako język obowiązkowy więc może się zdecyduje. Jeszcze mam trochę czasu.
Wie wäre es, wenn du das alles auf Deutsch schreiben würdest? Man könnte voraussagen...
Und auf einmal ist die Germanistik geplatzt.
Was können Sie voraussagen?
Sie können voraussagen, ob du Deutsch oder nix Deutsch können.
Cytat: zochama
Sie können voraussagen, ob du Deutsch oder nix Deutsch können.

Das ist inhaltlich und sprachlich falsch und bekommt auf der Witzskala (1 bis 10) eine Null.
edytowany przez Mokotow: 15 lut 2011
Sö.
So kann ich oder nicht?
NIcht.
Cytat: sztachus
Z matmy jestem bardzo dobra tak samo jak i z niemieckiego

Wenn so dein Deutsch aussieht, dann sage mir bitte, wie viel ist 2 mal 2 :)

Tłumacz przysięgły się marzy :)))))
No właśnie, jak to jest z germanistyką? Najgorszy wybór dziś to chyba studia nauczycielskie. Lepiej iść na lignwistykę albo translatorykę, ale ta nie na każdej uczelni...
Cytat: beobachter
Lepiej iść na lignwistykę albo translatorykę, ale ta nie na każdej uczelni...

A myślisz, że po tym lepiej z pracą?
Myślę, że po lingwistyce/translatoryce łatwiej jest się odnaleźć na rynku pracy, gdyż firmy poszukują osoby z dobrze opanowanym językiem angielskim i np. niemieckim niż tylko jednym i to jeszcze po studiach nauczycielskich, które jednak kształcą bardziej wąskozakresowo. Przed podjęciem studiów warto w ogóle zapoznać się z programem studiów. Jakie dana uczelnia proponuje przedmioty i w ilu godzinach. Studia pedagogiczne są dzisiaj najgorszym wyborem, bo szkoły jednak się zamyka.
Cytat: beobachter
Myślę, że po lingwistyce/translatoryce łatwiej jest się odnaleźć na rynku pracy, gdyż firmy poszukują osoby z dobrze opanowanym językiem angielskim i np. niemieckim niż tylko jednym i to jeszcze po studiach nauczycielskich

Die Unternehmen suchen solche Leute, aber die müssen nicht unbedingt die Sprache studieren. Gesucht werden Spezialisten mit Fremdsprachkenntnissen und nicht Spezialisten jeweiliger Fremdsprache.
Ein Dolmetscher/Übersetzer wird selten gebraucht.
Was mit Setzerübern?
Sie suchen keine Philologen, das ist klar, denn Phililogen sind mehr mit Büchern beschäftigt als mit der praktischen Sprache. Da ist wirklich ein Sprachkurs in einer Sprachschule besser! Das ist KLAR!
Temat przeniesiony do archwium.