STUDIA w NIEMCZECH

Temat przeniesiony do archwium.
hej! 2gi rok ucze sie w niemczech w polsko-niemieckim gimnazjum rahn-schule w Neuzelle. jestem w klasie 12, a w 13matura no i studia .. w czwartek jest dzien wolny od nauki i indywidualnie mamy mozliwosc odwiedzenia uniwerkow w brandenburgii,jakby dni otwarte. interesuja mnie studia germanistyki i chcialabym sie dowiedziec czy ktos z Was ma w tym jakiekolwiek rozeznanie? planujemy ze znajomymi wybrac sie albo do Cottbus,Frankfurt/Oder i Berlin... w gre wchodzi rowniez Magdeburg jako miejsce studiow. Problem w tym,ze wiadomo czy wszedzie tamjest mozliwosc studiowania akurat germanistyki ..

z tego co wiem to Frankfurt oferuje kierunki zwiazane z prawem pol-niem,europejskim i historia(mowa o Viadrinie) w Cottbus sa to przedmioty scisle , berlin ma wieksza oferte,co do Magdeburga nie orientuje sie wcale. z gry dzieki za jakiekolwiek info;)
ja skonczylam wlasnie germanistyke w Bielefeld, warunki sa spoko i atmosfera tez
Hej, ja studiowalam w Bayreuth, atmosfera super, ladny kampus, wykladowcy fajowi, ciekawa oferta --- polecam :)

pozdrowionka
a trudno się w ogole dostac tam??
hej wiem ze w monachium jest mozliwosc studiow.....ale to za daleko dla ciebie??
Chciałabym w ty roku wyjechać do Hannoveru na studia:) szukam osoby , która też chce tam wyjechać, współlokatorki do akademika
ja jestem z okolic Zielonej Góry a szkola w Neuzelle ,do ktorej obecnie uczeszczam jest wlasciwie 115km ode mnie wiec bliziutko(granica Gubin-Guben a 25km dalej jest dawny klasztor w Neuzelle i tam sie ucze)
Piszesz mi o mozliwosciach studiow w Munchen, heh mozliwosci sa prawie wszedzie,ale chce info od kogos kto ma rozeznanie, uczy sie badz ukonczyl takie studia..interesuje mnie rowniez mozliwosc studiow pedagogiki, jsli nie germanistyka..odzwijcie sie,bede wdzieczna:)
Hej! Ja tez wybieram sie na studia w te okolice. Moj mail: [email]
Siema!
Nie przysłali mi jeszcze e-maila aktywującego więc piszę jako gość.
Otóż mam na imię Majka, mam 16 lat i mieszkam w Białymstoku. Właśnie kończę naukę w gimnazjum i dalszą naukę chciałabym podjąć w Niemczech.
Nie wiem czy to dobre miejsce, ale mam pytanie do Ally:
Ile miałaś lat jak wyjechałaś do tego miasteczka i jak wygląda nauka w tej szkole???
Czy znając niemiecki w stopniu komunikatywnym poradzę sobie???
witam

mam zamiar studiowac DaF w Bielefeld. Mozesz mi udzielic jakis wskazówek? Skoro kończyłam w Polsce Lingwistykę muszę i tak zdawać TestDaF lub DSH? No i czy są duże szanse na dostanie się na uczelnie?
pozdrawiam

Joanna
hej Majka!

Powiem Ci krotko,jaka jest moja sytuacja ... Po gimnazjum zlozylam podanie do tzw Deutschspeziallklasse w Zielonej Gorze, gdzie najpierw musialam przejsc odpowiednio egzamin by przyjeli mnie do klasy. w klasie mialam 33 osoby a 25 najlepszych osob z klasy pod wzgl sredniej i sytuacji z niemieckiego mialo uczyc sie w Neuzelle. Niestety, podczas mojej nauki w LO7 dowiedzielismy sie ze szkole w Neuzelle sprywatyzowali i projekt ktory trwal ponad 10lat sie zakonczyl bo nie ma chetnych by placili za szkole(od przyszlego roku 100euro za szkole+220euro za internat).

Mysle,ze powinnas sobie poradzic ... U mnie nauka niemca to 2 lata SP, 3lata gimn i niby rok przygotowawczy w LO7 ale mialam za nauczyciela rodowitego niemca, luzak, dosc rozrywkowy mowiacy po pol wiec nikt wlasciwie sie niczego tam nie nauczyl ,wiec musisz robic wszystko w swoim zakresie... Ja bralam sobie przez rok korki. Traz jestem w DE drugi rok.
Ale powiem Ci tak, ja jestem nie do konca zadowolona bo jestem we wschodnich NIemczech a oni sa niezbyt przyjaznie nastawieni(co innego na zachodzie) i miedzy polakami a niemcami po prostu tworza sie grupy co niezbyt korzystnie wplywa na rozwoj, poza tym w internacie mieszka 13polakow z mojej klasy z Lo7 i 3,4 niemcow. to tyle... pzdr
Mialo byc krotko, khmm:] Nie chce Cie Majka zniechecac,zawsze mozesz sprobowac, ja z niemieckim sobie nawet radze choc boje pomyslec sobie o maturze;/ Ze swojego niemickiego nie jestem w pelni zadowolona dlateog robie kurs ZMP i w czerwcu zdaje egzamin, choc dopiero najwyzszy ZOP zwalnia z egz na uczelniach...Jakies pytania to pisz na nr [gg]
pytasz o wiek i jak wyglada nauka? mialam 17 lat jak podjelam kontynuacje nauki w DE.nauka jak nauka,wszystkie przedmioty i sprawdzainy po niemiecku rzecz jasna. z poczatkami mielismy ulgi bo wiadomo polscy uczniowie itp,ale to dlatego ze to pol-niem gimnazjum ,w dodatku prywatne to troche inaczej,co nie znaczy ze prywatne lepsze. po prostu roznica miedzy publiczna a prywatna szkola w de jest taka,ze niemeicki rodzic ktory posyla dziecko do prywatnej szkoly ma pewnosc ze placac za jego nauke ,dziecko naprawde przyklada sie do nauki, co w praktyce sie o dziwo zgadza;] na pocieszenie masz jezyk polski,wiec tam mozesz odetchnac od jezyka niemieckigo a dodatkowo jezyk pol zdajesz na maturze jako jezyk obcy:D pzdr i zycze powodzenia;)
hey,ja studiuje w nurnberg, ale chce sie przeniesc do monachium.czy ktos z was studiuje w ww miastach? skonaktujcie sie ze mna, chetnie poznam nowych ludzi.no i sluze rada dla osob ktore chcca studiowac w niemczech
[email] icq: 3[tel]
Cześć!!! mam do ciebie pytanko. Jak dostałaś się do tej szkoły w Neuzelle i jak byś mogła dać jakiś kontakt czy coś w tym stylu. Właśnie kończe gimnazjum i chciałbym uczyć sie w niemczech, tylko nie wiem gdzie i jak!!! jak byś mogła to pomóż mi!! Bii
Ally!
na stronach uniwersytetow masz spis kierunkow i wszystkie informacje. Wpisz w www.google.de nazwe uniwerku, np. uni potsdam i ci wyskoczy co trzeba. jak jestes w niemczech to skorzystaj tez z tego: wydali w zeszlym roku taki grubawy zielony informator pod tytulem Studien-und Berufswahl 2005/2006 tam jest wszystko, mysle ze jest tez na ten rok, zreszta chyba niewiele sie zmienilo.
lg!:)
No z dostaniem sie to napewno nie bedziesz miala problemow. skoro juz skonczylas studia w Polsce. jeden jest tylko problem, Bedziesz zaczynala 2 kierunek w Niemczech a to znaczy, ze czekaja Cie spore oplaty za studia oprocz
150 Eu za semestr, bedziesz musiala placic dodatkowo ok 650 Eu Studiengebühren- sa jakies wyjatki i Sonderregelungen, ale tak to < niestety wyglada
mam wielką prosbe!!!chce sie uczyc w niemczech...szkola z internatem ale szukam po internecie i nic nie ma!bardzo mi na tym zalezy. wlasnie koncze 3 gim w polsce i chcialabym teraz wyjechac do niemiec prosze dajcie jakies namiary
Czy ktoś może wie ile wynoszą opłaty na studia we Frankfurcie na Viadrinie? i czy zdaje się jakieś egzaminy wstępne?
nie ma zadnych egzaminow wstepnych i oplat generalnie tez nie, oprocz zwyklych oplat na studiach w niemczech, czyli np.~55 euro miesiecznie na ubezpieczenie zdrowotne itp.
wiem bo rozmawialam z reprezentantem viadriny na tegorocznych targach i byla u nas w szkole prezydent viadriny gesine schwan.
papa!
Ponieważ Ally coś się nie odzywa to opowiem Wam moją historię ;)
Nie, nie uczyłam się w Niemczech i wcześniej niż na studia się tam nie wybieram ;)
Polega to na tym, żeby ocenić swoje możliwości, a język w stopniu komuniktywnym to troszeczkę za mało ;)
Pisałam już do Oświaty Berlin i mi poradzili, abym zdała niemiecki na maturze i przyjechała na studia.
Jeżeli jednak chcecie zaspokoić swoją ciekawość to powiem Wam, że już troszeczkę za późno ;) Czas na składanie papierow miną w lutym... Jest już nawet po rozmowach kwalifikacyjnych, ale ponieważ klasa 10 jest zazwyczja przygotowawcza, można więc pójść do klasy 11 po pierwszej klasie polskiego LO. Szkoły znajdują się m. in. w Neuzelle, Gubin-Guben i Słubicach. Ciężko jest się dostać, ale życzę powodzenia ;)

Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę np., szkoła polsko-niemiecka albo europaschule, na pewno coś znajdziecie.
Polecam również klasę bilingualną w II LO w Gdańsku. Na początku nie trzeba znać niemieckiego, ale po czterech latach będziecia nieźle szprechać ;) (nauka w tej klasie trwa 4 lata)

Pozdrawiam
Majka
Hej

MAM pytanko do was. Czy można składać papiery na niemieckie uczelnie bez ceryfikatu językowego, a dopiero przed rozpoczęciem studiów napisać tam dsh albo testdaf?
hej hej
tak mozesz zlozyc papiery na uczelnie bez certyfikatu.jesli cie przyjma,dostaniesz Zulassungsbescheid i bedziesz zaproszony/a na DSH przed rozpoczeciem zajec(ok 2-3 tygodnie).jesli zdasz,mozesz sie immatrykulowac czyli zapisac i zostac studentem danej uczelni.
pozdrawiam
hej:) chciałabym wprowadzić małą poprawkę do Twojego komentarza! po pierwsze nie zniechęcaj innych, bo wcale nie jest tak trudno dostać się do niemieckiej szkoły! wystarczy tylko trochę wiary we własne możliwości! żeby sie czegoś więcej dowiedzieć to trzeba zacząć samemu szukać, pytać się albo poprostu odwiedzić daną szkołę! Szkoły niemieckie chętnie przyjmują polskich uczniów, termin składania podań w niektórych szkołach juz minął ale nie we wszystkich! Aha, po Twoim komentarzu można też stwierdzić, że niezbyt wysoko oceniasz swoje możliwośći! Język w stopniu komunikatywnym dużo daje, w przeciwnym razie nie uczyłabym sie juz od dwóch lat w Niemczech! :) Pozdrawiam :) Mumi :)
hej Mumi a co studiujesz w Niemczech? ja zdaje na uni we frankfurcie,narazie zastanawiam sie na jaki kierunek, mysle o germanistyce i psychologii.Jak wygladaja tam studia tzn, czy tak jak to w polsce trzeba tonąc w kserowkach i masie nieprzydatnych rzeczy,i jak jest z zaliczaniem, zajeciami, bo wiadomo ze na poczatku to bedzie trudno zanim tak naprawde dobrze nauczy sie jezyka.
hey,
ja ci moge napisac jak wygladaja studia w monachium, wiem tez jak wygladaja studia w nurnberg, heidelbergu, frankfurcie i wielu innych miastach, gdzie mama znajomych. wyklady trwaja 90 minut albo 135. na wykladach prof czyta i przynudza. skript musisz albo kupic, albo skserowac albo sciagnac sobie z internetu.zazwyczaj siedzi sie ze skriptem i notuje, co prof powie. wiekszosc ludzi nie chodzi na vorlesungi.wazne sa cwiczenia i tutorium-tam robi sie to, co bedzie na klausurze. rozne zadania. na cw i wyklady nie musisz chodzic. od 2 semstru albo pozniej masz seminaria, gdzie jest sprawdzana obecnosc. na niektorych chorych zajeciach juz na 1 semestrze spr obecnosc, jak cie 3 razy nie ma to nie mozesz pisac klausury. na niektorych cwiczeniach tez jest lipa-jak nie dajesz rozwiazan do sprawdzenia tutorowi, tzn.jak masz mniej niz 50% dobrze z np.20 cwiczen, to tez nie mozesz pisac klausury.pod koniec semestru albo w ferie masz klausury. sama sobie ustalasz ile z nich piszesz.musisz sie wczesniej do nich zameldowac.jak masz pyt to pisz : [email]
Ja chodziłem do Neuzelle 2 lata temu do szkoły. Też jestem z okolic Zielonej Góry a raczej Żar.rnPrzez drugi miesiąc wakacji w polsce ja chodziłem do szkoły w niemczech. Nauczyciele raczej spoko ale nie zdążyłem ich dobrze poznać ale opiekuni w internacie są spoko.... Pamiętam nie wiem jak teraz jedna pani Marta z Zielonej Góry jedna pani z Węgier i kucharka czy coś takiego od kuchni... Bardzo mili, ale za to uczniowie w klasie nie zabardzo... Nigdy do niemców nie pałałem sympatią a w szkole też tak średnio. W klasie byłem jedynym, polakiem, a żaden z nauczycieli nie znałjęzyka polskiego nie licząc nauczyciela od angielskiego i derektora ale on tak średnio.rnrnWięc jeżeli ktoś chce iść do szkoły w neuzelle powinien mieć język niemiecki opanowany przynajmiej w stopniu zadowalającym żeby dogadać się z niemcem.rnrnrnŻarcie do bani:)
Napisz w jakiej dokładnie szkole się uczyłaś, w jakim mieście, ile kosztuje miesięcznie czesne, i jak wyglada spawa zakaterowania. dzieku z góry.pz Renata
Hej!!
Mam problem zwiazany wlasnie z nauka w Niemczech.
Otoz jestem w pierwszej klasie liceum i chcialabym rozpoczac nauke w niemieckiej lub polsko-niemieckiej szkole. Obecnie jestem w pierwszej klasie LO (jezykowa), niestety z rozszerzonym angielskim. Problem polega na tym, ze w podstawowce i gimnazjum mialam tylko jezyk angielski, wiec jestem zmuszona uczyc sie podstawowego niemieckiego. Oprocz tego pracuje dodatkowo z nauczycielem i chodze na korki (probuje takze namowic rodzicow na wakacyjny kurs w Niemczech), poza tym bedac w trzeciej gimnazjum uczylam sie sama-z ksiazek i nie zaluje, bo teraz mam wyzsze oceny i bezstresowe lekcje. :) Chcialabym sie dowiedziec czy w ogole mam jakies szanse na dostanie sie do szkol w Niemczech poki jeszcze chodze do liceum czy powinnam "poczekac" do studiow...? Wolalabym juz teraz wyjechac, aby dobrze nauczyc sie tego jezyka, bo nie mam pojecia czy w Polsce uda mi sie zdac rozszerzona maturke z poziomu podstawowego (i czy w ogole dyrekcja wyrazi na to zgode).

Jesli ktos zna taka szkole, to bardzo prosze o podanie namiarow.
Z gory dziekuje.
Siemka
ja sie usze w technikum informatycznym o specjalizacji oprogramowania komputerowego jaka jest zasada co ja musze zrobic jezeli ja chcem w niemczech studiowac gdyz moja siostra i moja cala rudzina tutaj mieszka i ja mam zamiar tu studiowac co mi jest potrzebne zeby sie dostac tutaj na uczelnie ??
Temat przeniesiony do archwium.