ZMP samodzielnie...

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Obecnie robie kurs przygotowujacy do ZD. Test i rozmowe zaliczylam wprawdzie wyzej, ale jakis konkretny papierek jest mi bardzo potrzebny, wiec zdecydowalam sie robic jednak ZD, zeby bylo szybciej i w miare pewnie.
Potem chcialabym jak najszybciej zdawac ZMP, jednak przeraza mnie to, ze wg programu Instytutu Goethego sa to jeszcze chyba.. 3 lata? Doszlam do tego po liczeniu na piechote, wiec moge sie mylic. :) Mam ksiazki do ZMP, teksty z nich nie wydaja mi sie jakies kosmicznie trudne i chce przygotowywac sie do tego egzaminu sama, bo wierze, ze zrobie to szybciej niz chodzac na regularne kursy w grupie.

Z tym zwiazane jest moje pytanie. Co polecacie? Jakie podreczniki, etc? Czy istnieje jakis zakres gramatyczny obowiazujacy przy ZMP? Bede wdzieczna za kazda informacje. Pozdrawiam cieplo. :)
ja tez po ZD chcialabym zdawac ZMP czy po roku intensywnych przygotowań dam rade?
mam taka sama sytacje .skonczyłem juz studia i juz nigdzie nie ma musu zebym sie go dalej uczył a na kursach to wiecie jak jest....zakupie sobie ksiazke i neiwiem co dalej zrobie
mi sie wydaje ze nie 3 lata.po roku mozna juz zalezy od tepa pracy chyba ale samemu to ciezko
1.em Hauptkurs, Hueberverlag
2. Mit Ergolg zur Mittelstufenprufung, ćwiczenia, testy , Klett
3. Dreyer, Schmidt „Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik”.
mit Erfolg....
Dziekuje Ci bardzo! :)

Ja mam tak, ze sama jestem w stanie nauczyc sie wiecej niz na jakichkolwiek grupowych zajeciach. Do pisemnej matury z niemieckiego 3 lata temu przygotowalam sie samodzielnie - w szkole niemiecki mielismy na poziomie odmiany czasownika "byc". :) Lubie uczyc sie jezykow, a zajecia grupowe to jak dla mnie jednak nie to, choc sa fajnym "wspomagaczem" i daja mozliwosc kontrolowania stanu swojej wiedzy i poprawnosci w poslugiwaniu sie jezykiem.
Choc pewnie wszystko to kwestia indywidualnego podejscia i tego, jaki sposob uczenia sie komu pasuje. :)
chodzilo mi o takie cos jak niemiecki w szkole wiesz.oceny i muss!!!inaczej sie nie umiem nauczyc!:(
jesli robilas juz przykladowe testy i sama mowisz ze nie byly takie trudne to sama widzisz ze smialo mozesz zdawac
powodzenia
nie stawiaj na gramatyke bo nie przedwszystkim o to wtym egzaminie chodzi
przygotuj sie porzadnie do czesci HV zwlaszca jesli nie masz cestego tontaktu z tzw zwywym jezykiem
sluchaj duzo niemieckiego radia i ogladaj TV ale nie Mtv czy viva
daruj sodie ZD skoda na to pieniedzy bo ten papierek do niczego sie nie przydaje zdawaj odrazu ZMP
POWODZENIA!!!
Mnie sie wlasnie przyda ZD. :) Potrzebuje go miec koniecznie w tym roku. ZMP sie zdawac teraz troszke boje, tak z marszu, zwlaszcza, ze mialam dluga przerwe w takim prawdziwym uczeniu sie niemieckiego (pomijajac jakies dziwne lektoraty). Nie chce ryzykowac, poza tym jesli ZD zdam dobrze, bede niezle zmotywowana. :)) Jesli wszystko pojdzie ok, bede chciala zdawac ZMP tak szybko, jak to mozliwe...

Powtorka z HV rzeczywiscie sie przyda. Czy sa jakies rzetelne nagrania? TV nie dysponuje, a na kasetach/plytach z kursami czesto mowia tak smiesznie powoli, ze nie wierze, by cos takiego dali mi na egzaminie. :)
a czasem ktos nie wie jak jest oceniana ta czesc ustna i pisemna? czy czesto sa dobre wyniki nawet przy niezbyt dobrym gadaniu czy jak najmniejsze bledy sa to ocena o polowe leci w dol? to samo pytanie dotyczy pisania. i jeszcze jedno : jak sie nauczyc tego jak sie rozwiazuje to druga czesc w pisaniu : zamienianie formy listu? bo ja sie nie moge nigdy skapnac o co tam chodzi. to jest na slownictwo czy bardziej na gramatyke?
dzieki wszystkim za odpowiedz
czy polecacie em hauptkurs do nauki samodzielnej?
ja zdaje w tym roku ZD i potem zamierzam dalej sie uczyc w mojej szkle Dethloff Dutschschule ,któr szczerze polecam , mam 2 lata zeby sie przygotowac do ZMP ,babka nam powiedziała ze jednak w ciagu jednego roku trudno sie przygotowac ;chociaz samemu to co innego .Jakby co polecam Dethloffa w Lublinie ,bardzo dobra szkoła !!!
Hej Karolinka, czy przypadkiem nie jesteś ze Słupska i nie dawałaś ogłoszenia na amorek.pl. Mój e-mail to [email]
ja zdawałem ZD , i zdalem bez problemu. pozniej po roku zdalem ZMP, w sumie bez zadnych szczególnych przygotowań.I teraz żłuje, ze poszedłem zdawać ZD mogłem iść zdawac odrazu ZMP.Niepotrzebnie wydałem 400 zł. Jezeli sie trochę pouczysz, przyłożysz do nauki. To ZMP zdasz bez większego problemu:)pozdrawiam
Mówicie że samodzielna nauka jest o wiele wartościowsza. Z jakich się książek jednak uczycie. Ja poszukuje dobrej ksiązki do samodzielnej nauki. Z rok czeka mnie matura. Poziom mojej klasy jest jednak komiczny. Proszę piszcie. Czekamy na rady też na e-mail.
ja też wątpie, że przygotowanie może trwać az 3 lata. Osobiscie polecam prace w grupie-z reszta to zalezy tez od lektora, w jaki sposob bedzie prowadzil zajecia. Na kursie masz mozliwosc konfrontacji w obcym jezyku z pozostalymi kursantami, korygowanie przez lektora, sluchanie wypowiedzi innych... a w domu jednak tego brakuje0, nie ma co ukrywac:)
HV można sobie doskonale poćwiczyć na stronie www.dwelle.de - jest to niemieckie radio internetowe, uruchamiasz radio i słuchasz autentycznych audycji na aktualne tematy - dokładnie w takiej formie, jak na ZMP :D
Hejka :) zna może ktoś jakies fajne ksiązki przygotowujące do ZMP mi chodzi głównie o teksty, w których trzeba uzupęłnić luki albo takie bardziej nastawione na gramatyke :) bo z materiałami stymulującymi dam rade :D
z góry baaaaardzo dziękuje i pozdrawiam :*
A ja mam pytanie, o odpowiedz na ktore bardzo prosze, chodzi mi o zakres gramatyki na ZD i ZMP prosze tylko nie odpowiadac po niemiecku poniewaz jestem baaardzo poczatkujaca i byc moze bede sie przygotowywac dopiero do ktoregos z certyfikatow. I jak sadzicie ile zajmie mi osiagniecie poziomu wiedzy chocaz na ten latwiejszy ZD a ile na ZMP? Jestem poczatkujaca ale ambitna i wytrwala. Pozdrawiam doswiadczonych :) :)
HEJ
ja posanowiła się sama przygotować do ZD.
Już zakupiłam kilka materiałów.3lata temu zdawałam ature z niemieckiego i wierze ze dam sobie rade sam to wszystko powtórzyć i nauczyc sie nowych rzeczy.
A wy doświadczeni jak myślicie, czy jestem w stanie sama się przygotować do ZD???
Czy ktoś juz tak próbował,bo kursy są strasznie drogie :-((
Jeżeli przygotowujecie się do certyfikatu, albo po prostu chce lepiej mówić p o niemiecku, napiszcie do mnie. Mam książki w formacie .pdf oraz nagrania np Auf neuen Wegen, Ubungsgrammatik fur Fortgeschrittene, Das Oberstufnebuch, Zmp Training itp.
[email]
Witam!rnZ chęcią przyjmę od Ciebie taki prezęt:) Wprawdzie nie zdaje certyfikatu bo mam juz go za soba, ale studiuje niemiecki, a ćwiczeń nigdy nie za dużo.Jesli to nie bedzie problem to prosze przesli mi je na adres : [email] pozdrawiam i z góry dziękuję!
ona ci ich nie prześle tylko bedzie kazała za to zapłacić. Przeczytaj w dziale giełda ogłoszenia.
Czesc, byłabym zainteresowana materiałami jakimikolwiek do ZMP.POzdrawiam!!!
hej, powiedzcie czy oplaca sie podchodzic do Vortestow?
Tak dla zainteresowany kiedyś wziąłem to z jakiejś strony:

A1 - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia i bardzo proste wypowiedzi dotyczące konkretnych potrzeb życia codziennego. Potrafi formułować pytania z zakresu życia prywatnego , dotyczące np.: miejsca w którym mieszka, ludzi, których zna i rzeczy, które posiada oraz odpowiadać na tego typu pytania. Potrafi przedstawiać siebie i innych. Potrafi prowadzić prostą rozmowę pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest gotowy do pomocy.

A2 - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia w zakresie tematów związanych z życiem codziennym(są to np. bardzo podstawowe informacje dotyczące osoby rozmówcy i jego rodziny, zakupów , otoczenia, pracy). Potrafi porozumiewać się w rutynowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie pośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe. Potrafi w prosty sposób opisywać swoje pochodzenie i otoczenie, w którym żyje a także poruszać sprawy związane z najważniejszymi potrzebami życia codziennego. Osobę posługującą się językiem na tym poziomie charakteryzuje umiejętność bardziej aktywnego udziału w rozmowie i wyższe umiejętności w formułowaniu wypowiedzi monologowej.Potrafi obszerniej opisać codzienne wydarzenia z własnego otoczenia, upodobania, wyrażać opiniei relacjonować zdarzenia i działania.

ZD - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.Potrafi radzić sobie w większości sytuacji komunikacyjnych, które mogą się zdarzyć w czasie podróży w regionie, gdzie mówi się danym językiem. Potrafi tworzyć spójne wypowiedzi ustne lub pisemne na tematy, które są jej znane bądź ją interesują. Potrafi opisywać doświadczenia, zdarzenia, nadzieje, marzenia i zamierzenia, krótko uzasadniając bądź wyjaśniając swoje opinie i plany.

Osoba posługująca się językiem na tym poziomie potrafi: notować przekazywane pytania i odpowiedzi; wyjaśnić na czym polega jakiś problem; streścić opowiadanie, artykuł,dyskusję, wywiad, formułować własne zdanie na ich temati odpowiadać na pytania dotyczące dalszych szczegółów; objaśnić w sposób szczegółowy, jak coś zrobić, wypowiadać się dosyć pewnie w spawach związanych z jego własną specjalnością.

ZDfB - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy ekonomiczne i abstarakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy gospodarcze i z zakresu jej specjalności.. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmową z rodzimym użytkownikiem języka, nie powodując przy tym napięciau którejkolwiek ze stron.Potrafi – w szerokim zakresie tematów - formułować przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi ustne lub pisemne a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.

C1 - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio. Potrafi się wypowiadać płynnie, spontanicznie, bez większego trudu odnajdując właściwe sformułowania. Skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych. Potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane, szegółowe, dotyczące złożonych problemów wypowiedzi ustne lub pisemne, sprawnie i właściwie posługując się regułami organizacji wypowiedzi, łącznikami, wskaźnikami zespolenia tekstu.

PWD ZOP- Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko. Potrafi streszczać informacje pochodzące z różnych źródeł, pisanych lub mówionych, w spójny sposób odtwarzając w nich tezy i wyjaśnienia. Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, subtelnie różnicując odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach.

KDS - Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko. Potrafi streszczać informacje pochodzące z różnych źródeł, pisanych lub mówionych, w spójny sposób odtwarzając w nich tezy i wyjaśnienia. Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, subtelnie różnicując odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa