"Europejska skala znajomości języka obcego
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej kandydaci ubiegający się o pracę w krajach członkowskich mogą napotkać na trudności w określeniu poziomu znajomości języka obcego.
W celu ułatwienia zarówno potencjalnym pracownikom jak i pracodawcom z różnych państw znalezienia wspólnego języka, Rada Europy wprowadziła uniwersalne nazewnictwo poziomów zaawansowania umiejętności językowych, szczegółowo określając wiedzę, jaką powinno się posiadać na każdym z nich.
Dzięki stworzeniu międzynarodowej skali znajomości języka obcego unijni pracodawcy mają możliwość porównania kandydatów i właściwego określenia swoich oczekiwań względem ich umiejętności językowych. Natomiast potencjalni pracownicy mogą dokonać racjonalnej oceny swojej wiedzy i stopnia znajomości języka obcego. Umożliwia to również stwierdzenie, czy spełnione są warunki stawiane przez pracodawców, dzięki czemu poszukiwanie odpowiednich ofert pracy staje się bardziej efektywne.
Rada Europy ustaliła następującą skalę znajomości języków obcych:
1. Podstawowy A1 (basic user) - Elementary
2. Niżej średnio-zaawansowany A2 (basic user) - Pre-intermediate
3. Średnio-zaawansowany B1 (independent user) - Intermediate
4. Wyżej średnio-zaawansowany B2 (independent user) - Upper-intermediate
5. Zaawansowany C1 (proficient user) - Advanced
6. Biegłość językowa C2 (proficient user) - Proficiency"
C1 to ZMP a C2 to ZOP KDS GDS
Skala przygotowana przez Radę Europy obejmuje 23 języki. Potwierdzeniem poziomu znajomości każdego z nich jest uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Najbardziej popularne zostały przedstawione w tabeli poniżej: