Niemcy
Jest to jedno z państw, gdzie najtrudniej uzyskać pozwolenie na pracę. Obowiązuje tu okres przejściowy – 7-letni. Jednak dzięki międzypaństwowym umowom dwustronnym co roku tysiące Polaków mogą legalnie pracować w Niemczech. Najwięcej z nich to tzw. pracownicy kontraktowi, których liczbę określają ustalane kontyngenty. Można też stosunkowo łatwo wyjechać do pracy sezonowej, z ofertami niemieckich pracodawców można zapoznać się w polskich urzędach pracy.
Przyszły pracodawca chcąc zatrudnić Polaka musi wykazać, że nie jest w stanie znaleźć na dane stanowisko chętnego Niemca. Poszukujący pracy, po znalezieniu pracodawcy, musi złożyć wniosek o pozwolenie na pracę, a pracodawca – wystąpić do regionalnego oddziału Federalnej Agencji Zatrudnienia (Bundesagentur für Arbeit), która sprawdzi, czy lokalny rynek pracy jest w stanie przyjąć pracownika zagranicznego.
W Niemczech wyróżnionych zostało kilka sektorów chronionych: budownictwo i branże pokrewne, dekoracja wnętrz, sprzątanie budynków, wyposażenie budynków i pojazdów. Uzyskanie pozwolenia na pracę w tych sektorach regulowane jest szczegółowymi umowami dotyczącymi kontyngentów pracowników.
Przydatne adresy: www.arbeitsagentur.de, www.arbeitamt.de
Okres przejściowy: 7 lat
Minimalna płaca: brak
Długość tygodnia pracy: 41
Długość urlopu płatnego: 24
Miejsca pracy: ochrona zdrowia, sektor socjalny i edukacja
1. Umowa o pracę
* Podstawą otrzymania zgody na pracę jest umowa o pracę, która powinna uwzględniać następujące wytyczne:
a/ pracownik – gość powinien być zatrudniony jako specjalista, a nie jako personel pomocniczy,
b/ okres zatrudnienia powinien wynosić co najmniej 1 rok,
c/ tygodniowa liczba godzin pracy powinna odpowiadać uregulowaniom zwyczajowym w danej branży – w wymiarze pełnego etatu,
d/ prawa do urlopu,
e/ wynagrodzenie brutto, które odpowiada uregulowaniom z układów zbiorowych (najczęściej wysokość odpowiada wynagrodzeniu w pierwszym roku zatrudnienia),
f/ obowiązek zapewnienia przez pracodawcę zakwaterowania.
* Pracownik podlega w Niemczech obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz zobowiązany jest do zawarcia miejscowej umowy ubezpieczenia zdrowotnego
2. Zatrudnienie jako pracownik-gość
* Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy.
* Pracownicy goście mogą podejmować pracę tylko w swoim wyuczonym zawodzie. Dopuszcza się uznanie wieloletniego doświadczenia zawodowego za równoznaczne z ukończeniem kształcenia zawodowego.
* Jednostkami koordynującymi po stronie polskiej jest Ministerstwo Gospodarki i Pracy, które współpracuje z Wojewódzkimi Urzędami Pracy. Po stronie Niemiec pośrednictwem w zakresie pracowników-gości zajmuje się wyłącznie Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy w Bonn – ZAV (Zentralstelle für Arbeitsvermittlung). Pośrednictwo ZAV jest bezpłatne. Na życzenie niemieckich pracodawców ZAV przesyła im dane o kandydatach. Pracodawca może również sam wystąpić o zatrudnienie konkretnej osoby z Polski.
* Szczegółowe informacje i formularze są dostępne w WUP-ach.
Wymagania:
* wiek od 18 do 40 lat,
* wykształcenie zawodowe lub odpowiednia praktyka (o dopuszczenie ubiegać mogą się zarówno
* zadawalająca znajomość języka niemieckiego,
* pracownikami-gośćmi mogą zostać te osoby, które nigdy wcześniej nie podejmowały w Niemczech pracy w takim charakterze.
Formalności do załatwienia w Polsce
* Należy złożyć podanie o pracę w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania.
* Formularz trzeba wypełnić w języku niemieckim oraz dołączyć do niego:
- świadectwo wykształcenia lub świadectwo trzyletniej praktyki zawodowej w dziedzinie, która jest przedmiotem wniosku (z uwierzytelnionym tłumaczeniem),
- życiorys w języku niemieckim z podaniem ukończonych szkół i zdobytego doświadczenia zawodowego,
- świadectwa pracy (z uwierzytelnionym tłumaczeniem),
- zaświadczenie o niekaralności,
- 2 zdjęcia,
- wynik testu językowego przeprowadzonego przez uznanego nauczyciela lub tłumacza języka niemieckiego,
- umowa o pracę lub pisemna zgoda pracodawcy na zatrudnienie – o ile kandydat już je posiada,
3. Pracownicy zatrudnieni w ramach realizacji umowy o dzieło
* Pracę taką można podejmować na podstawie umowy między Polską a Niemcami o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło.
* Oddelegowani przez swych pracodawców do Niemiec pracownicy mogą uzyskać zezwolenie na pracę na okres przewidywany do realizacji umowy o dzieło (z reguły nie dłużej niż dwa lata).
* Uzgadniane przez właściwe niemieckie i polskie ministerstwa limity dla przedsiębiorstw rozdysponowywane są przez polskie Ministerstwo Gospodarki i Pracy
4. Pomoc domowa w gospodarstwach osób wymagających opieki
* Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą ubiegać się o pracę w Niemczech w charakterze opiekuna osób wymagających pomocy.
* Wymagana jest znajomość języka niemieckiego umożliwiającego wypełnienie powierzonych obowiązków.
* Osoba zatrudniana jest na okres do 3 lat. Ponowne ubieganie się o pracę w Niemczech w charakterze pomocy domowej możliwe jest po upływie czasu równemu okresowi pobytu w Niemczech
* W trakcie pobytu możliwe jest uzyskanie zgody na zmianę pracodawcy.
* Pracodawca może zgłosić zapotrzebowanie imienne lub anonimowe do właściwej Agencji Pracy w Niemczech.
* Po przybyciu do Niemiec należy zgłosić się do właściwego urzędu meldunkowego i dokonać formalności meldunkowych, a przed podjęciem pracy uzyskać pozwolenie na pracę z właściwej terytorialnie Agencji Pracy.
* Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych i wyżywienia dla osoby zatrudnionej.
* Osoby zatrudniane podlegają pełnemu obowiązkowi ubezpieczenia w Niemczech na zasadach, jakim podlegają miejscowi pracownicy (składka na ubezpieczenie chorobowe, rentowe, wypadkowe, dodatek opiekuńczy i dla bezrobotnych).