Prawo jazdy

Temat przeniesiony do archwium.
witam rosze o pomoc jak wymienic polskie prawo jazdy na niemieckie, bo musze je miec nie moge ju zjezdzic a polskim mam prawo pobytu dluzej niz 6 miesiecy.
Prosze o informacje i rady.
Dzieki
Podstawa prawna - § 31 Verordnung über die Zulassung von Personen zum Straßenverkehr und zur Änderung straßenverkehrsrechtlicher Vorschriften z 18 sierpnia 1998 r. dot. obywateli państw spoza UE i EOG, właściwy dla obywateli polskich.
Posiadacz zagranicznego prawa jazdy, obywatel państwa wymienionego w załączniku 11 (po zmianach przepisów również obywatel polski) powinien złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy ważnego na odpowiednią kategorię pojazdów do właściwego urzędu komunikacyjnego. Na podstawie tego ustępu nie będą miały zastosowania wymienione w nim przepisy dotyczące konieczności badania lekarskiego, badania okulistycznego, testu na ostrość wzroku, szkolenia w celu ratowania życia i szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy, szkolenia (teoretycznego i jazdy) oraz nie bedą stosowane przepisy dotyczące obowiązku składania egzaminu kwalifikującego.


Co oznacza: musisz isc z dokumentem polskiego prawa jazdy do Wydzialu Komunikacji w twoim miejscu zamieszkania i zlozyc odpowiedni wnosek.

Goska
pojdziesz do KFZ-zulassung i tam mozesz spokojnie wymienic prawojazdy, oczywiscie oddajac to polskie... pytanie tylko po co chcesz to zrobic??!! sama dwa lata temu przyjezdzajac tu uparlam sie zeby to zrobic...a w sumie nie musialam..bo jesli posiadasz nowe plskie prawo jazdy to wcale nie musisz tego zrobic.. to prawo jezdy jest juz europejskie...
Dzięki za informacje i rady.
Pozdrawiam
w niemczech moge jezdzic na polskim prawo jazdy tylko do pól roku pobytu potem musze je wymienic na niemieckie.
Dam rade sam to zrobic ? Gdzie sie musze udac? nie znam perfekt niemieckiego ale w stopniu komunikatywym. Od marca mieszkam w Niemczech okolice Hannoveru, w Langenhagen. Moze mi ktos udzielic szczegółowych informacji?/
Dziekuje i pozdrawiam
Prose o szczególowe informacje z gory diekuje i pozdrawiam
Z tego co wyczytalam w necie o Twoim miejscu pobytu bedziesz to musial zlozyc w Ronnenberg. ( Die für Sie zuständige Führerscheinstelle ) ale nie potrzebujesz od razu tam jechac, stosowny wniosek znajduje sie w biurze burmistrza (im Bürgerbüro) Potrzebujesz pobrac wniosek na przepisanie Twojego prawa jazdy (Antrag auf Ersterteilung, Erweiterung, Umschreibung, erneute Erteilung, Neuerteilung nach Entzug ) ma trzy strony i nie jest skomplikowany,tam tez uzyskasz informacje ile to bedzie kosztowac.Wypelniony wniosek wraz z zalacznikami musisz dostarczyc osobiscie ( wniosek podpiszesz na miejscu,ten podpis bedzie zeskanowany na dokumencie) Nie powinienes miec wiekszych problemow.
Goska
ja tez jestem z hannoveru, w langenhagen tez mam rodzine:) ale watpie zebys musial na ronenberg jechac...
w hannoverze centum jest kolo schützenplatz kfz-stelle tam ja zalatwialam - koszt okolo 35 euro.
z tego co ja sie orientuje to lepiej wymienic prawko, chociaz roznie mowia(sam zobaczysz jak pojdziesz to zalatwiac, przynjamniej u mnie tak bylo ze sie dziwili w urzedzie bo powiedzieli ze to polskie prawojazdy jest juz europejskie i nie trzeba)... ale jesli masz auto na polski ch tablicach to na bank tego nierob!!! :)
noi znalazlam na internecie: Zulassungsstelle in Langenhagen

Marktplatz 1, 30853 Langenhagen, Tel.: 05 11 / 73 [tel]bis 296, Fax.: 05 11 / 73 [tel]


to jest tam kolo CCL pozdr
Serdeczne dzieki za informacje.
Pozdrawiam serdecznie
a ja mieszkam w niemczech dwa lata i pol roku temu mialam wypadek samoschodowy,przyjechala policja ,wzieli moje prawo jazdy i spytali sie czy polska jest w unii(hehe)i to wszystko,i nikt mi nie zwrocil uwagi ,ze musze wymienic...potdrawiam
ja mam inne doswiadczenia i kazano mi9 je wymienić
Jestem w tej chwili w podobnej sytuacji jak ty w listopadzie i rowniez mieszkam w Langenhagen. Bylbym wdzieczny za informacje czy udalo ci sie zalatwic wymiane prawa jazdy na niemieckie i w jaki sposob.

Edek
zastanawiam sie po co Wam wymiana prawka, przeciez nie jest to wymagane. Sama mieszkam w Niemczech juz trzy lata i nigdy nikt mi nie kazal nic wymieniac.
Chce zmienic zeby miec niemiecki dokument w ktorym bedzie wpisane miejsce zamieszkania. W dowodzie osobistym polskim nie wpisza niemieckiego adresu i w paszporcie tez nie. Znaczy to ze aby sie pozadnie moc wylegitymowac musialbym nosic ze soba zaswiadczenie o zameldowaniu i paszport. Jak wymienie mam tylko jedna karte plastikowa w portwelu
Nie do końca jest tak jak mówisz - w niemieckiej wersji prawa jazdy nie ma podanego adresu zameldowania.
No masz racje. Teraz po wszystkim juz to zauwazylismy.
jesli macie wymienione prawo jazdy ma europejskie w polsce to od dnia wstopienia polski do UE nie musicie ich wymieniac na niemieckie pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia