Pozwolenie na prace w branży IT

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!

Mam problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę w Niemczech. Jestem inżynierem z branży IT. Przyjechałem tu niedawno i także niedawno się zameldowałem. Znalazłem wczesiej pracodawce, który przyjął mnie na praktyke. Potrzebuję do tego pozwolenie na pracę (Arbeitserlaubnis). Po wypełnieniu druku przez pracodawce poszedłem do AA by takie zezwolnienie uzyzskac. Ale nieuprzejmy Pan poinformował mnie, że muszę co najmniej 3 miesiące być tu zameldowany abym mogl sie starać o pozwolenie na pracę.
Dlatego moje pytanie brzmi - czy to prawda?? Przyjechałem tu z chęcią odbycia praktyki ale najpierw muszę tu 3 miesiące mieszkać żeby móc się starać o pozwolenie na prace? Czy to prawda? Od jakiegoś czasu (10.2007) niemcy otworzyły rynek dla inżynierów. Czy każdy kto chce tu pracować musi najpierw tu mieszkać przez 3 miesiące??

Z góry dzięki za odpowiedź!
Z tego co sie orientuje to jakas bzdura z tymi trzema miesiacami. Pierwszy raz o tym slysze. To w jaki sposob Polacy miedzy innymi z twojej branzy sa zatrudniani w Niemczech reguluje rozporzadzenie ministra pracy z pazdzirnika 2007 roku. I tam nie ma nic o trzech miesiacach, ktore musisz byc zameldowany. Jedynymi warunkami na otrzymanie pozwolenia na prace sa to ze jestes zameldowany, masz pracodawce ktory chce cie zatrudnic, masz wyzsze wykstalcenie na przyklad w branzy IT i pochodzisz z nowego kraju Unii. Jesli koles zada od Ciebie tego zebys byl zameldowany trzy miesiace to niech Ci wskaze podstawe prawna gdzie jest tak napisane. Jak nie ma takiej podstawy prawnej a na 99,9% nie ma to jest to tylko jego widzi mi sie. Najlepiej po prostu zloz pisemny wniosek o wydanie pozwolenia. Wtedy wydaje mi sie ze je bez problemu dostaniesz, a jak nie to bedzie napisane na odmowie dlaczego nie. I wtedy bedziesz wiedzial co i jak.
no nie calkiem masz racje w tym co piszesz,

Aufgrund von vereinbarten Übergangsfristen unterliegen dagegen Staatsangehörige der EU-Mitgliedsstaaten Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Polen, Rumänien, Slowakei, Slowenien, Tschechien und Ungarn der Arbeitsgenehmigungspflicht. Nähere Informationen zu den aktuell geltenden Übergangsregelungen erhalten Sie unter http://ec.europa.eu/eures . Für Bürger dieser EU-Mitgliedstaaten ist eine Beschäftigung in Deutschland nur möglich, wenn die zuständige Agentur für Arbeit eine Arbeitsgenehmigung-EU erteilt.




najlepiej jak tu poczytasz, to co wyzej wstawilam pochodzi wlasnie z tej strony

http://www.arbeitsagentur.de/nn_27986/zentraler-Content/A04-Vermittlung/A042-Vermittlung/Allgemein/Arbeit-in-Deutschland.html
Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Jak na razie szukam dalej jakichś uregulowań prawnych i nie tracę nadziei, że jakoś to się rozwiąże.
Wiem o tym, że aby tu być na dłuższy okres (powyżej 3 miesięcy) muszę sie ubiegać o pozwolenie na pobyt (Freizügigkeit). Ale nie wiedziałem że aby starać sie o pracę a raczej na jej pozwolenie muszę się co najmniej 3 miesiące integrować jak to nazwał ów urzędnik.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam tomkod.
Niestety z tymi 3 miesiacami to jest prawda!!
Jak piszesz to najpierw chcesz zrobic praktyke (do tego potrzebujesz pozwolenia, czekasz na nie okolo 2 miesiecy), nastepnie jak bedziesz chcial gdzies pracowac to musisz znowu zlozyc wniosek o pozwolenia na prace :( to wszystko jest tak zrobione abysmy nie dostali tak szybko pracy.

Ja wysylalam podanie o arbeitserlaubnis, po 3 tygodniach dostalam odmowe, napisalam odwolanie i po 3 tygoniach dostalam pozwolenia (ale w tym czasie juz przyjeli kogos na moje stanowisko, bo nie mogli na mnie tak dlugo czekac). Najlepsze jest to ze nie moge gdzie indziej pracowac po pozwolenie jest tylko na dana firme i dane stanowisko
Ja się zastanawiam po co ta cała ściema, że ułatwili niektórym zawodom dostęp do ich rynku pracy, jak tak naprawdę dla kogoś kto przyjechał i od razu chciałby podjąć prace praktycznie nie ma szans ze względu na ich pogmatwane prawo. No nic widocznie trzeba będzie sie z powrotem do Polski przeprowadzić i olać ten kraj.
Czesc,
Mi udało sie zdobyc pozwolenie na prace zanim przyjechalem do Niemiec. Sprawa byla zalatwiana przez firme w ktorej pracuje. Popytaj sie moze jak ktos z HR sie w to wlaczy to sprawy rusza z miejsca.
Powodzenia.
Leszek
Paulineczka - oczywiscie, ze mam racje! Na stronie, ktorej adres podalas, jest zawarte ogolna sytuacja prawna, ktora ma zastosoawanie w przypadku obywateli Polski, ktorzy chcieliby pracowac jako sprzataczka, budowlaniec, sekretarka itd. Ci ludzie potrzebuja zgodnie z tym co tam jest napisane pozwolenia na prace. Takie pozwolenie moga dostac tylko wtedy, jezeli pracodawca udowodni, ze na to miejsce nie moze znalezc zadnego Niemca ani obywatela starej Unii. Jesli chodzi o inzynierow z Polski i pracownikow branzy IT to zupelnie inna bajka. Dla nich sytuacje prawna regeuluje rozporzadzenie ministra o ktorym pisalem wyzej. To rozporzadzenie jest zgodnie z hierarchia norm prawnych wazniejsze niz ustalenia z 1 maja 2004, ktore sa zawarte na stronie ktorej adres podalas. W zwiazku z tym pracownik branzy IT rowniez potrzebuje pozwolenie na prace, ale jest ono uzaleznione tylko od dwoch warunkow: Masz pracodawce ktory chce cie zatrudnic i bedzie ci placil mniej wiecej tyle samo co sie na podobnym stanowisku w Niemczech zarabia. Wiec pracodawca niemiecki nie musi udowadniac ze nie ma na to stanowisko chetnego Niemca, po prostu moze cie zatrudnic, nawet jesli jest chetnych 100 Niemcow! I to sie wlasnie nazywa ulatwieniem w dostepie do rynku pracy dla niektorych zawodow takich jak inzynierowie itd. I z tym zameldowaniem to wielka bzdura! Jak sie okazuje, tak jak ktos pisze, takie pozwolenie mozna zalatwic z Polski nie bedac nawet w Niemczech! Na pewno nie trzeba byc trzy miesiace zameldowanym! A to ze niemieckie urzedy pracy kaza dlugo na pozwolenia czekac i byc moze troche to wszystko utrudniaja to inna bajka. Trzeba miec cierpliwosc i zalatwiac, tak jak ktos pisze odwolania skladac i sie na pewno uda, bo sytuacja prawna jest jasna!!! Polecam jeszce raz rozporzadzenie bylego ministra pracy Franza Münteferinga z pazdziernika 2007!!!
Die Neuregelung sieht vor, dass Firmen in Deutschland Spezialisten aus den mittel- und osteuropäischen Beitrittsstaaten einstellen können, ohne dass sie wie bisher zuerst unter deutschen Bewerbern Ausschau halten müssen. Ausländische Studenten sollen künftig nach Ende ihres Fachstudiums ebenfalls in Deutschland bleiben und arbeiten können.
Die Entscheidung wurde nach Darstellung des Bundesarbeitsministeriums zur Behebung aktueller Engpässe auf dem deutschen Arbeitsmarkt getroffen. Ziel der Bundesregierung bleibe aber, den steigenden Bedarf an Fachkräften vorrangig durch verstärkte Aus- und Weiterbildung inländischer Fachkräfte, die Erhöhung der Erwerbsbeteiligung von Frauen und Älteren und die Qualifizierung der bereits in Deutschland lebenden Ausländer zu decken. Dazu sei bei der Kabinettsklausur in Meseberg eine nationale Qualifizierungsinitiative beschlossen worden.
Eben! Das bestätigt meine Ansicht! Ein polnischer IT-Specialist kann also angestellt werden, ohne vorherige Prüfung, ob ein Deutscher die Stelle haben will. Die Ziele der Bundesregierung, von denen weiter unten die Rede ist, bleiben NUR Ziele und bilden keine verbindliche Rechtsvorschrift! Es stimmt also alles, was ich geschrieben habe. Verstehe also nicht was Du mit "no nie calkiem masz racje w tym co piszesz" wolltest. Mit dem letzen Eintrag hast Du Dir selbst widersprochen!
Praca dla inżynierów w Niemczech. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl
Cytat: futur1
Praca dla inżynierów w Niemczech. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl

Informatycy, lekarze i inżynierowie nie muszą wyjeżdżać. Pracę i płacę na poziomie mają zapewnioną w Polsce (i nie mówię tu o średniej krajowej :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Brak wkładu własnego

 »

Brak wkładu własnego