Nauka, praca w Niemczech

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, na początek moze cos o sobie :)
Mam 17 lat (rocznikowo 18), chodze do I klasy technikum Mechatronicznego ...
Niestety nauka mi za dobrze nie idzie :/ (Jak na technikum ! )

Wródźmy do tematu. Planuję przenieść się w nast. roku szkolnym do Niemieckiej zawodówki. Dlaczego ?
* Gdyż słyszałem iż w Niemieckiej zawodówce zarabia sie ok. 700euro/miesiąc a w Polskiej 1[tel]zł / miesiąc.
* Gwarantują zakwaterowanie
* Załatwiają kurs językowy (Niestety nie znam Niemieckiego, jedynie Angielski podstawy)
Na ile to prawda, to pytanie do Was.

Mam do Was wielką prośbę ... mógł by mi ktoś wyjaśnić różnice między:
Z niemieckiego:
- Gymnasium
- Realschule
- Ausbildung
- Hauptschule
- Gesamtschule

Czekam na pomoc.
Pozdrawiam
edytowany przez Jin_Kazama: 07 maj 2011
Czesc

Co do szkoly zawodowej to nic niewiem.

Pomoc moge Ci na temat szkoł :)

GYMNASIUM szkola ogolnoksztalcace, matura w kl.12 (najlepsza szkola dla osob chcacych studiowac medycyne, prawo... Ogolnie wyzszy poziom)
REALSCHULE szkola ogolnoksztalcaca, matura w kl.13 (ciekawostka- lekcje tu trwaja 60min :P)
AUSBILDUNG hmm to znaczy wykształcenie, chyba sa tu takie dwuletnie szkoly dajace wlasnie ausbildung.
HAUPTSCHULE to szkola, ktora najmniej Ci polecam. Po 9 czy 10 klasie konczy sie egzaminem i dalej mozesz chyba robic zawod.
GESAMTSCHULE to Gymnasium+Realschule+Hauptschule. O tym jakie wykształcenie widnieje na świadectwie ukończenia szkoły decyduje ilość zdanych egzaminów. Uczeń może uzyskać jedno z trzech rodzajów wykształcenia odpowiadające kolejno wykształceniom po ukończeniu: szkoły głównej, gimnazjum lub szkoły realnej łącznie ze średnią szkołą zawodową.

Powodzenia!

Najgorsze, że jej nauka w Polsce za dobrze nie idzie. Myślicie, że w Niemczech jej nagle dobrze pójdzie? Z łamaną niemczyzną? Ciekawocha. Zaraz się tam wybieram.
Nauka jezyka napewno jej dobrze pojdzie jak bedzie duzo przebywala z niemcami i bedzie czytala ksiazki niemieckie. Wtedy jezyk wrecz sam sie jej wpoi....

Gorzej bedzie w szkole, ale to nie znaczy, ze bedzie calkiem zle!
Moze akurat nagle jej dobrze pojdzie. Czemu ma to wykluczyc?
Jesli sie zmotywuje to bedzie dobrze!

Justynka, z tego co wiem po Realschule dostaje się Realschulreife, a nie maturę. Maturę można ewentualnie zrobić potem. Gymnasium trwa do 13 klasy, te do 12 to tzw. turbo-matura.

Pozwolę sobie skrócić i zwięźle odpowiedzieć na pytanie, bo po powyższym opisie ciężko zrozumieć:

Gymnasium - odpowiednik polskiego gimnazjum+liceum - trwa do 12/13 klasy
Realschule - druga w kolejności renomy szkoła, dostaje się dyplom ukończenia - trwa do 11 klasy, potem można zrobić uzupełniająco maturę albo zacząć Ausbildung
Hauptschule - najgorsza ze szkół, chodzą do niej słabsi uczniowie - trwa do 10 klasy, potem można zrobić uzupełniająco Realschule albo zacząć Ausbildung
Ausbildung - nauka zawodu, trwa zwykle 2-3 lata i łączy naukę teorii z praktykami zawodowymi
Gesamtschule - zespół szkół, tzn. np. Hauptschule i Realschule w jednym
Cytat: white-apple
Justynka, z tego co wiem po Realschule dostaje się Realschulreife, a nie maturę. Maturę można ewentualnie zrobić potem. Gymnasium trwa do 13 klasy, te do 12 to tzw. turbo-matura.

Pozwolę sobie skrócić i zwięźle odpowiedzieć na pytanie, bo po powyższym opisie ciężko zrozumieć:

Gymnasium - odpowiednik polskiego gimnazjum+liceum - trwa do 12/13 klasy
Realschule - druga w kolejności renomy szkoła, dostaje się dyplom ukończenia - trwa do 11 klasy, potem można zrobić uzupełniająco maturę albo zacząć Ausbildung
Hauptschule - najgorsza ze szkół, chodzą do niej słabsi uczniowie - trwa do 10 klasy, potem można zrobić uzupełniająco Realschule albo zacząć Ausbildung
Ausbildung - nauka zawodu, trwa zwykle 2-3 lata i łączy naukę teorii z praktykami zawodowymi
Gesamtschule - zespół szkół, tzn. np. Hauptschule i Realschule w jednym

te informacje sa nieprawdziwe i przstarzale system szkolnictwa w niemczech jest tak zorganizowany ze nawet uczniowie po hauptschule jezeli chca moga studiowac
do tej szkoly chodza najczesciej dzieci obcokrajowcow ktore maja problemy z jezykiem lub nie chca sie uczyc ta szkola traw 9 lat i po niej ma sie tzw hauptschulabschluss idzie sie jeszcze na rok do 10 klassy i otrzymuje sie realabschluss pod warunkiem ze srednia ocen wynosie 3,0
mature mozna zrobic nie tylko w gimnazjum ale takze w tzw.fachoberschule i tu jest wymagany realabschluss w niemczech jezeli ktos posiada wystarczajaca znajomosc jezyka ma wszystkie drzwi otwarte aha sa jeszcze szkoly prywatne ktore przyjmuja uczniow z realabschluss a rodzice musza placic duzo pieniedzy
takze dzieci polskie uczcie sie niemca i idzcie do szkol i uczcie sie ile tylko mozecie zycze wam duzo powodzenia
mature w niemczech robi sie po12 klassie tak jak w polsce
http://www.edu.edu.pl/info.php?i=5280
Temat przeniesiony do archwium.