opłaty za studia

Temat przeniesiony do archwium.
Mam takie pytanie do zorientowanych:
Czy wszystkie studia w niemczech sa platyne?
W zasadzie 150 Eu na semestr na kazdym Uniwersytecie trzeba placic. Jesli ktos studiuje ponad norme czyli wiecej niz 14 semestrow musi dodatkowo zaplacic
600 kary za semestr. Ale same oplaty nie sa takie duze na semestr, do tego dochodza koszta utrzymania, akademik, jedzenie ksiazki i inne wydatki- to wynosi ok 4[tel]Eu w miesiacu
nie we wszytkich landach sa juz studiengebuhr. w kazdym sa za to oplaty administracyje, ok 85 eu za semestr.w hessen np 230 eu. ale gebuhry juz niedugo beda w kazdym landzie....leider :(
W Hamburgu tez trzeba ponieść koszty za tzw. opłate administracyjną - ok. 235 Euro. Ale od przyszłego semestru letniego (2007) oficjalnie wszyscy musza płacić Studiengebuhren :/. Ale wiadomo, że nadzieja jeszcze jest na jakies stypendium naukowe czy socjalnie (także dla obcokrajwoców). No to jest minus, ze trzeba "bulić" za studia. Ale nic w zyciu za darmo, niestety "coś za coś":).
a ile takie Studiengebühren mogą wynieść?
w Hamburgu maja wynieść 500 Euro. Spora sumka jeśli przeliczy sie to na złotówki. Jedyna nadzieja to stypendia, jeśli sie chce zmniejszyć tą stawkę czy wogóle nie móc jej płacić. Uni HH ma na swojej stronie wszystko odnośnie "Studiegebuhren".... Niestety trzeba poświęcić trochę czasu, ale myśle że warto bo można sie wiele dowiedzieć.... Myśle, że większośc uczelni przygotowała taki "Informator", bo teraz to jest bardzo istotne, gdzie trzeba ile płacić za studia. Poza tym , na uczelniach (w ich poradniach) również można otrzymać taki informator. Ale jak mówiłam, mogę sie wypowiedzieć tylko odnośnie Hamburga. Bo każdy Land wprowadził inne "stawki".
z tego co ja w internecie wyczytalam to te 500 Euro maja oplacac wszyscy studenci niezaleznie od tego w jakim miescie znajduje sie uczelnia.
z tego co ja wyczytalem to nie :)
to zalezy jaka partie aktualnie rzadza w danym Landzie i tak np w Berlinie na wprowadzenie opłat nie zgadza sie PDS. No ale po nastepnych wyborach moze juz byc inaczej.
wątpię żeby było tak w każdycg landach. Ja z kolei czytałam, że to zależy od regionu. A tak nawiasem mówiąc, to wogóle wszędzie jest bałagan jeśli chodzi o te opłaty, bo jasne że studenci sie na to nie zgadzają. I nie zdziwię sie jeśli znowu będą protesty (bo przecież były).
także raczej chyba będzie tak, że nie będzie jednakowej stawki opłaty administracyjnej w całych Niemczech..
Leute, informiert euch besser, bevor ihr nach Deutschland kommt, denn alle Länder werden demnächst Studiengebühren einführen lassen. Einige haben es schon gemacht (Nordrhein-Wesfalen), andere (z.B.Baden-Württemberg) haben beschlossen, es ab Sommersemester 2007 zu machen. Das ist nun beschlossene Sache. Die Streiks hatten, haben und werden keinen maßgebenden Einfluss auf die Finanzpolitik des Kultusministeriums haben. Und noch etwas: Studiengebühren (500 Euro pro Semester) haben nichts mit dem Verwaltungskostenbeitrag und mit den Beiträgen für die Studentenwerke (40-70 Euro )zu tun. Stipendien? Ich kann nur lachen, wenn ich nur denke, dass ihr meint, es ist so einfach ein Stipendium zu bekommen. Na, ja, es gibt auch kleinere Unis, vielleicht da. Aber es wird eine Möglichkeit sein, das Studium selbst finanzieren zu können: mit dem Darlehen, das man später abbezahlen muss. So sieht das nun aus.
Hallo , "Hallo"
Ich glaube jeder ist sich daruber im Klaren, das es nicht so einfach ist ein Stipendium zu bekommen, aber ist das nicht uberall so? "Nichts umsonst"..also ist es doch nur selbstverstandlich das man sich so ein Stipendium schwer und hart erarbeiten muss. Und sagte auch schon vorher das ab dem nachsten SS und WS studiengebuhren bei der Uni HH alle bezahlen mussen. Daher nehme ich an, das es auch in den anderen Regionen so ist. Aber ich beurteile das nicht, weil ich nicht die Fakten kenne.
Ich bin mir schon uber die Kosten im Klaren. Aber der Anfang ist nie leicht.
Ich habe gesagt es kann noch Streiks geben, aber nicht das es etwas verhindert.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa