Proszę o pomoc w przetłumaczeniu.. :( pilne,

Temat przeniesiony do archwium.
Brak wkładu własnego

Wpis zamieszczony (lub przeniesiony) do grupy "Brak wkładu własnego" oznacza, że autor wpisu nie zadał sobie trudu samemu spróbować poradzić sobie z zadaniem lub prośba o tłumaczenie została przepuszczona przez Google Translator. Jeśli ktoś z użytkowników forum ma czas i ochotę może odpisać na taki wpis ale jeśli takiej odpowiedzi nie będzie - nie ma co się denerwować - po prostu nikomu nie chce się odrabiać zadań za kogoś ;-)

Dlatego zachęcamy do własnych prób - szansa na odpowiedź jest znacznie większa.

ProszÄ™ o pomoc... :(

Prawie każdy rejon Niemiec ma swoje tradycje i obyczaje związane z Bożym Narodzeniem.
W większośći miast świętuje się w ten sposób:
24 grudnia na stole ma być 9 różnych potraw, ani mniej, ani więcej. Te potrawy to smazona kiełbasa (Bratwurst), kwaszona kapusta (Sauerkraut), pieczeń z gęsi (Gänsebraten). Punktualnie o 6 zaczyna się jedzenie tych wszystkich potraw. Najpierw ojciec zapala tzw. Weihnachtspyramide. Później wszyscy skadaja sobie życzenia. Pod talerzem znajduje się zawsze jakiś pieniądz, co zapewnić ma rodzinie pieniądze przez cały rok. Podczas jedzenia nie można wstać od stołu.. Mówi się, że nie wróży to szczęścia.
W Niemczech bardzo popularne są małe drewniane figurki.
Czas przedÅ›wiÄ…teczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania Boże Narodzenie. Adwent dla Niemców tak samo ważny jak same ÅšwiÄ™ta. Już cztery niedziele przed WigiliÄ… w każdym domu wystawiany jest wieniec adwentowy z czterema Å›wieczkami symbolizujÄ…cymi cztery niedziele adwentu; w pierwszÄ… niedzielÄ™ adwentu zapala siÄ™ jednÄ… Å›wieczkÄ™, w drugÄ… niedzielÄ™ dwie, w trzeciÄ… trzy i w czwartÄ… niedzielÄ™ palÄ… siÄ™ cztery Å›wieczki. CzÄ™sto w drugiej poÅ‚owie listopada w wielu niemieckich miastach ulice, domy, zabytki i ratusze przystrojone sÄ… choinkami i Å›wiateÅ‚kami. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia majÄ… kalendarze adwentowe w ksztaÅ‚cie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogÄ… otworzyć jedno okienko i wyciÄ…gnąć z niego niespodziankÄ™. Najczęściej sÄ… to sÅ‚odycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowujÄ… samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo maÅ‚e obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane sÄ… w WigiliÄ™ i ukazujÄ… szopkÄ™ z dzieciÄ…tkiem Jezus i Å›wiÄ™tÄ… rodzinÄ…. W wielu niemieckich miastach odbywajÄ… siÄ™ w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte o specyficznej atmosferze, najsÅ‚ynniejszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posÅ‚uchać kolÄ™d, a także napić siÄ™ grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. NajsÅ‚ynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka o różnych ksztaÅ‚tach. Na każdym kiermaszu przygotowane sÄ… atrakcje dla najmÅ‚odszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z MikoÅ‚ajem. WażnÄ… datÄ… w czasie adwentu jest 6 grudnia, dzieÅ„ ÅšwiÄ™tego MikoÅ‚aja. Wieczorem przed tym dniem dzieci wystawiajÄ… swoje buty przed drzwi domów, żeby MikoÅ‚aj mógÅ‚ zostawić w nich prezenty – głównie sÅ‚odycze. Same ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia obchodzone sÄ… w Niemczech – tradycyjnie – w domu, w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Wieczorem wszyscy zasiadajÄ… do Å›wiÄ…tecznej kolacji. W Niemczech na WigiliÄ™ je siÄ™ miÄ™so - pieczonÄ… gęś. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia siÄ™ na niemieckich stoÅ‚ach podczas Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. KsztaÅ‚tem przypomina nowo narodzone dzieciÄ…tko zawiniÄ™te w becik. O północy rozbrzmiewajÄ… dzwony z wież koÅ›ciołów katolickich i ewangelickich, obwieszczajÄ…c narodziny Jezusa, ewangelicy i katolicy przybywajÄ… do swoich koÅ›ciołów na pasterkÄ™.
Z Niemiec wÅ‚aÅ›nie wywodzi siÄ™ zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiÅ‚o siÄ™ najpierw na przeÅ‚omie XV i XVI w. W Nadrenii. Åšwierk (którego igÅ‚y nie opadajÄ…) miaÅ‚ symbolizować drzewko życia, które staÅ‚o siÄ™ dostÄ™pne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabÅ‚ka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny zostaÅ‚ odkupiony – zerwany przez EwÄ™ owoc – symbol powróciÅ‚ na swoje miejsce. Wieszano także Å›wieczki symbolizujÄ…ce Å›wiatÅ‚o Chrystusa. Czubek drzewka wieÅ„czyÅ‚a betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki zostaÅ‚ przeniesiony na inne kraje i obowiÄ…zuje do dnia dzisiejszego.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie