informacje o białymstoku-tłumaczenie

Temat przeniesiony do archwium.
Brak wkładu własnego

Wpis zamieszczony (lub przeniesiony) do grupy "Brak wkładu własnego" oznacza, że autor wpisu nie zadał sobie trudu samemu spróbować poradzić sobie z zadaniem lub prośba o tłumaczenie została przepuszczona przez Google Translator. Jeśli ktoś z użytkowników forum ma czas i ochotę może odpisać na taki wpis ale jeśli takiej odpowiedzi nie będzie - nie ma co się denerwować - po prostu nikomu nie chce się odrabiać zadań za kogoś ;-)

Dlatego zachęcamy do własnych prób - szansa na odpowiedź jest znacznie większa.

Bardzo proszę o pomoc... w tłumaczeniu ;(część tekstu przetłumaczyłam ale tego jest duzo niestety

Park Miejski im.ks.Józefa Poniatowskiego
Park im. księcia Józefa Poniatowskiego - park naturalistyczny z elementami modernistycznymi. Założony w latach 1895-97 w miejscu dawnego stawu młyńskiego na rzece Białej wchodzącego w skład kompozycji ogrodów pałacowych o powierzchni 4,76 ha w Białymstoku powstał według projektu Waleriana Kronenberga.Park powstał w latach 1895-87, który wytyczono między ulicami: Branickiego (dawniej Bulwarowa), Elektryczną (dawniej Mieszczańska) i Mickiewicza (dawniej Puszkina). Centralną część parku stanowił owalny plac, od którego krzyżowo rozchodziły się aleje parkowe. Na terenie parku znajdował się pawilon restauracyjny "Raj", gdzie organizowano wystawy, koncerty i zabawy. Pierwotnie park otoczono stylizowanym neobarokowym kamiennym ogrodzeniem z elementami ozdobnych krat. W ogrodzeniu wkomponowane były trzy bramy wejściowe prowadzące do parku.



Rynek Kościuszki w Bialymstoku
Rynek Kościuszki – reprezentacyjna promenada położona w centrum Białegostoku, ciągnąca się od placu Jana Pawła II, przechodząca w pierzeję południową z ul. Suraską natomiast pierzeja północna w ul. Lipową od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą. Pierzeję zachodnią Rynku Kościuszki tworzą linię zabudowy budynków pomiędzy ul. Suraską, a ul. Lipową na wysokości ul. Spółdzielczej.Wizytówką miasta Białegostoku jest zespół architektoniczny który tworzą park miejski - Planty, zespół pałacowo - parkowy Branickich oraz pasaż - Rynku Kościuszki z jego zabudową, które wspólnie tworzą w centrum miasta specyficzne miejsce kulturalno - wypoczynkowe.


Zespół bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP
w Białymstoku(Farny)

zespół bazyliki w Białymstoku, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych (starego i nowego).Kościół późnorenesansowy zbudowany w latach 1617-1626, murowany, wzniesiony z fundacji Piotra Wiesiołowskiego. Wewnątrz późnobarokowe wyposażenie fundowane przez Jana Klemensa Branickiego. Pierwotnie świątynia miała charakter późnogotycki z elementami renesansu mazowiecko-litewskiego. Ściany Kościoła pokryte polichromią z 1751 wykonaną przez Antoniego Herliczkę.Obok Starego Kościoła Farnego znajduje się o wiele większy kościół neogotycki, wzniesiony w latach 19[tel]wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego w stylu neogotyku nadwiślańskiego, długi na 90 m i wysoki na 72,5 m (wieże)
Kościół jest budowlą trzynawową z jednonawowym transeptem, rozplanowaną na motywie krzyża łacińskiego. Korpus główny dzieli się na cztery przęsła poprzeczne. Dodatkowe przęsło jest w części prezbiterialnej. Prezbiterium o szerokości nawy głównej jest zamknięte pięciobocznie. Po obu stronach prezbiterium znajdują się zbudowane na planie kwadratu kaplica i zakrystia, które zostały przedłużone poprzecznie w stosunku do osi głównej kościoła i zamknięte trójbocznymi apsydami. Na osi naw bocznych znajdują się wieże a w ich przyziemiu – przedsionek wejściowy. Przedsionki wejściowe znajdują się również na styku naw bocznych i transeptu


Planty-białystok
Planty – park miejski w Białymstoku o powierzchni 14,94 ha. Powstał w latach 1930-1938, pod patronatem ówczesnego wojewody Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego na terenach przyległych do pałacu, położonych w kompleksie Parku Branickich. Modernistyczna kompozycja parku została zaprojektowana przez Stanisława Gralla. Łączy on ze sobą Park Zwierzyniec z Parkiem Poniatowskiego.
Na terenie parku znajdują się m.in.:
rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego – Praczki
rzeźba Małgorzaty Niedzielko – Pies Kawelin.
Obecnie magistrat miasta przygotowuje projekt rewitalizacji parku
(część tekstu przetłumaczyłam ale tego jest duzo niestety
Gdzie się ta część podziała? Czyżba admin ją już usunął?

Moim zdaniem, nie chodzi tu o długość tekstu. Pokaż twoje wysiłki...Widze, że tłumaczysz Wikipedię. Brawo! Ambitne zadanie. Podoba mi się.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie