dobra książka do gramy!!!

Temat przeniesiony do archwium.
hi! Może ktoś polecić dobrą książkę do gramy?.... Tak żebym mogła wszystko ładnie powtórzyć i uzupełnić braki przed czekającym mnie egzaminem wstępnym z niemca? Słyszałam o jednej takiej, że jest dobra, ale jakoś nie mają jej w księgarniach- “Mittelstufe für Fortgeschrittene“ wydawnictwa Heuber (czerwona okładka)....
"Repetytorium gramatyki jezyka niemieckiego" S. Beza :> Troche oklepane ale sprawdzone i dobre (takie slyszalem opinie ja tego nie czytalem :D)
S. Beze juz mam, jak chyba każdy, kto choć troche interesuje się niemieckim_ale dzieki za intencje!! Za to dostałam wreszcie książkę, którą wyżej wymieniłam, a dokładnie:
Übungsgrammatik
Deutsch als Fremdsprache
für Fortgeschrittene
(...) für die Mittel- und Oberstufe
Jest gruba, trudna_ale DOBRA i na wysokim poziomie!!!
pozdr;
a widzialas
Jubi
GRAMMATIK?KEIN PROBLEM!
Elzbieta Reymont, Eugeniusz Tomiczek
czesc II (pomaranczowa okladka)
i czesc III (czerwona)
powinny ci sie przydac, ja bardzo lubilam te ksiazeczki, prosto wyjasnione, ciekawe, zyciowe cwiczonka. Polecam
a ja polecam ALLES KLAR ;D taka zolta ksiazeczka z czerwonym napisikiem..;P teoria cwiczenia i liczne testy..;) nic dodac// nic ujac...;)
Ja polecam jeszcze dwie fajne ksiazki do gramatyki:
1) Praktyczna gramatyka jezyka niemieckiego-Die neue Gelbe/Dreyer, Schmitt/verlag für Deutsch
2)em Übungsgrammatik DAF/wydawnictwo Hueber
no apropos Gramatik kein Problem, to uczyłam się kiedyś z pierwszej części-zielonej. II i III nie znam.w ogóle to sama już nie wiem czego mam się na ten egzamin wstępny uczyć! Ruszyłam moją "Übungsgrammatik" i utknęłam na samym początku- tzn. transitive und intransitive Verben..... koszmar! czy ja to w ogóle powinnam umieć na egz. do NKJO? zB.:
Die Rennfahrer fuhren ihre Rennwagen in die Garage. (a teraz przekształcone:)
Die Rennfahrer haben ihre Rennwagen in die Garage gefahren.
O co w tym chodzi??Dlaczego nie sind? Niech mi ktoś to wytłumaczy, proszę!!!
bo oni nie siebie wprowadzali tylko te wyscigowki.....
transitive Verben, to takie ktore maja dopelnienie w bierniku (Akk) i w zwiazku z czym mozliwa jest zamiana na Passiv
np. das Buch lesen

intransitive nie dopuszczaja dopelnienia w bierniku, Passiv takich czasownikow nie jest mozliwy
np. ich laufe , ich gehe

niektore czasoniki moga byc transitiv i intransitiv, np. fahren

ich fahre mit dem Auto = jade samochodem (intransitiv, Auto nie jest w bierniku) i takiego zdnaia nie da sie zaminic na Passiv

ale:
ich fahre meinen Wagen in die Garage = prowadze samochod, wjezdzam nim do garaza, ja jestem kierowca)
tutaj "fahren den wagen" jest transitiv i mozna zamienic na Passiv
Der Wagen wird (von mir) in die Garage gefahren.

transitive Verben = czas. przechodnie
intransitive= nieprzechodnie

czy cos ci sie rozjasnilo?
jak moge jeszcze w czyms pomoc, to wal smialo, tylko szybko, bo zaraz juz mnie tu nie bedzie
aha, no i co do Perfektu, to :
Ich bin mit dem Auto gefahren. (nieprzechodnie= Perfekt z "sein")
Ich habe den Rennwagen gefahren. (przechodnie= Perfekt z "haben")



tak samo moze byc z czasownikami
"tanzen", schwimmen, segeln

np. Wir haben den letzten Walzer getanzt.
Wir sind durch den Saal getanzt.
a co do Jubi, to do NKJO
czesc 2 moim zdaniem bedzie super przydatna, trzecia tez (trzecia to juz naprawde wyzsza szkola jazdy), no ale zagadnienia z drugiej to powinnas miec raczej opanowane:
dzięki marl! teraz już to rozumiem, mniej wiecej..... ; idę dalej z materiałem. I pewnie nie jednego nie będę rozumieć. Ale z wami sobie poradzę!!!!
i może rzeczywiście "nabędę" tą Gramatik kein Problem 2. i 3. część...
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Matura