Rozmowy telefoniczne w Niemczech i w Polsce - obyczaje

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
chciałem was zapytać czy może wiecie coś więcej na ten temat lub znacie jakieś źródła dobrej lektury. Chodzi mi zwyczaje w prowadzeniu rozmów telefonicznych w Niemczech.

Z tego co mi wiadomo młodzi ludzie w Niemczech odbierając telefon przedstawiają się z imienia, podczas gdy dorośli z nazwiska. Wiem też, że Niemcy raczej nie dzwonią do siebie w porze obiadowej, ale jakie to są dokładnie godziny? 13:00-15:00? Niemcy zaczynają też rozmowę (zanim podadzą nazwisko) od Guten Tag/Morgen/Abend. Kończąc rozmowę bardziej prywatną mówią po prostu ciao, tschuess, czasem auf wiederhoeren. Ta ostatnia jest chyba jedyną dopuszczalną formą jeśli chodzi o rozmowy biznesowe i inne oficjalne. Przykładowe rozpoczęcie rozmowy oficjalnej to "Guten Tag, Meier (lub nazwa firmy i potem nazwisko)". Niemcy raczej szybko i bezpośrednio przechodzą do sprawy, podczas gdy u nas chyba jednak nie jest to zbyt pozytywnie odbierane. Najpierw trzeba chociaż chwilkę pomówić o rzeczach mało ważnych zanim przejdzie się bezpośrednio do sprawy. U nas rozmowy bardziej wyglądają w ten sposób "cześć, co słychać (tu krótsza bądź dłuższa wymiana zdań nie na temat i potem), słuchaj dzwonię bo....".

Wiecie coś więcej na ten temat? Interesuje mnie szczególnie rozwinięcie kwestii pory obiadowej, ale także informacje takie jak np. pory kiedy nie wypada dzwonić. Czy to tak jak u nas przed 9 rano i po 9 wieczorem? Zachowanie podczas rozmów? Raczej odchodzi się od grona osób (jeśli się oczywiście w takim znajduje), czy zostaje wśród nich?

Z góry dzięki za wszelkie informacje i mam nadzieję, że wywiąże się z tego jakaś dyskusja. :)
Ich führe die Gespräche auf Deutsch, wenn ich betrunken bin (das ist ja meistens der Fall). Da murmle ich etwas in den Hörer, in jedem Satz mindestens ein Wort auf k... (je mehr desto besser). Dann weiß zumindest jeder Piefke/Schwab, dass er mit einem vornehmen Polen zu tun hatte.
Dzięki, ale jak nie miałeś nic ciekawego do napisania, to mogłeś sobie odpuścić. Poza tym wiesz jest taka kampania ostatnio szerzona w internecie - piłeś, nie pisz.

Jakby ktoś chciał coś konstruktywnego napisać, to temat nadal jest otwarty. Odpowiedzi bezsensowne jak ta powyżej będę ignorował :).
Ich schreibe etwas konstriktives.