MAZOWIECKIE- tematy na podstawową z j.niemieckiego

Temat przeniesiony do archwium.
Kto zdał już maturę podstawową ustną z niemieckiego w woj. mazowieckim proszony jest o napisanie pytań, jakie mu się trafiły.

Jednocześnie ludzie spoza woj. mazowieckiego proszeni są o utworzenie nowych tematów dla swoich województw, aby nie zaśmiecać tego wątku.

Z góry dziękuję za wpisy;]

Zdaję maturę dopiero 18 maja i dopiero wtedy podam, co miałam w zestawie.
Kurde ja tez mam jutro i oczywiscie podam co mialam.Ludzie wpisujcie sie!!!!
Zestaw 10!!!
1.Wygrales konkurs i dostajesz w nagrode pobyt nad Morzem Polnocnym.Zadzwon i zapytaj sie:
-gdzie polozona jest miejscowosc
-warunki pobytu
-jakie sa atrakcje turystyczne tego miejsca

2.Byles chory.Opowiedz koledze:
-co Ci dolegalo
-jak dlugo byles chory
-co robiles podczas choroby

3.Sporty ekstremalne (nie pamietam dokladnie).Kolezanka chce chce sprobowac i zacheca Ciebie
-nie zgodz sie na to
-jakie zagrozenia sa zwiazane ze sportami ekstremalnymi
-zaproponuj cos innego

Obrazek: Facet i kobieta sprzataja w pokoju.Facet odkurza
Pytania:1.Dlaczego to wlasnie mezczyzna odkurza a nie kobieta?
2.Cos o partnerstwie (ale nie pamietam dokladnie)

Wszystkim maturzystom zycze powodzenia.Uwierzcie nie ma sie co bac.Milutka komisja siedzi i sie caly czas usmiecha i naprawde nie trzeba duzo powiedziec a mozna dobry wynik uzyskac.Pozdrawiam!!!
znalazlam w innych watkach tego forum jeszcze dwa zestawy z mazowieckiego:rnrnZestaw 9 z Warszawy:rn1.rnDowiedzieć sie o długość w czasie wycieczki z kądś do kądś (nie pamiętam już miast)rnZarezerwować bilety tam i z powrotemrnDowiedzieć się o której wyrusza autobusrn2.rnPoinformować rozmówcę że miałeś remont w domu Powiedzieć co zmieniłeśrn Poinformować rozmówcę o niedogodnościach rn3.rnPrzekonaćrnrozmówcę że nie powinien tyle pićrn(tutaj miałem sporo śmiechu, bo przekonywałem do abstynencji mojego wychowawcę)rnObrazek:rnBobliotrnekarnJakrnmyślisz co ci ludzie tam robią?rnDlaczego dziś tak mało książek się czyta?rnrnrnWoj. mazowieckie Zestaw 3 (miejscowość : SIEDLCE):rnrnI. Masz kolege z niemiec u siebie.rn- zapytaj czy nie jest chory;rn- zaoferuj pomoc;rn- zapytaj czy wszystkie leki może przyjmować.rnrnII. Byłeś na wycieczce.Opowiedz:rn- ile trwała;rn- co cię najbardziej zaciekawiła;rn- z kim byłeś.rnrnIII. Sprawdzanie biletu. Rozmowa z kontrolerem:rn- powiedz że nie masz bilety;rn- wyraź niezadowolenie z wysokości kary;rn- podaj argumenty, by uniknąć kary.rnrnrnObrazek:rnDom. Pijany tata leży na sofie. W ręku szklanka z lodem. Obok voodka. Na to patrzy mała dziewczynka. Trzyma w rączkach laleczke. Jest smutna.rn1. Jak sie czuje dziewczynka?rn2. Co powinno się robić by pomóc dzieciom z takich rodzin?rnrnrnBlagam jak cos znajdzieice to wpisujcie ja mam w poniedzialek a ze znajomoscia niemeickiego nie jest u mnie zbyt dobrze... :(
ZESTAW NR 2
1.Twój kolega podczas twojej nieobecnosci chce pojsc do kina
- zapytaj jaki film chce obejrzac
-powiedz mu w jakim kinie jest grany
-powiedz mu jak tam moze dojechac
(zaczyna egzaminator)

2.Byłaś na zakupach w centrum handlowym
- powiedz o tym kolezance
-powiedz jak tam dojechalas
- powiedz co kupilas
(zaczyna egzaminator)
3.(tego dokladnie nie pamietam , stres zrobil swoje, zapomnialam)Jestes w schronisku młodziezowym w Austrii. Po dlugiej wedrowce chcialbys odpoczac ale twoi znajomi z pokoju sa glosno
-popros o to by byli ciszej
-podyskutuj(jakos tak)
-zaproponuj kompromis

OBRAZEK
Dwoje ludzi w nowym mieszkaniu( nieumeblowanym jeszcze).Dziewczyna siedzi, obok niej jest nierozpakowany komputer, z tylu gdzies tam stoi chlopak i usmiechaja sie do siebie.
1.Dlaczego sie jeszcze nie rozpakowali?
2.Dlaczego młode malzenstwa nie powinny mieszkac z rodzicami?

ZESTAW NR 4
A
Dzwonisz do biura turystycznego:
1)zapytaj o oferte wyjazdów last minute
2)co jest ujete w cenie
3)jak masz zamiar zaplacic za wyjazd

B
Byłes na wycieczce jezykowej:
1)gdzie byłes i jakiego języka sie uczyles
2)opisz zakwaterowanie
3)co robiles z ludzmi z kursu w czasie wolnym

C
Rodzina u, której mieszkasz ma kota
1)powiedz ze masz uczulenie na koty.
2)nie zgodz sie z argumentami "przeciwnika"
3)zaproponuj kompromis

Rysunek:
Dwie kobiety wlacza na macie. Jedna stroj bialy druga niebieski. W tle publicznosc. Wszystko w hali sportowej.
1)gdzie rozgrywane sa zawody sportowe
2)co sadzisz o widowiskach sportowych

ZESTAW NR 6
1 . bardzo szybko musisz lecieć do Polski
- zapytaj o najbliższy lot do Polski
- spytaj sie ile kosztuje bilet
- zarezerwuj jedno miejsce
2 opowiadasz koleżance ,że byłas na wspaniały spektaklu
- powiedz kiedy sie odbyłi gdzie
- powiedz kto grał i jaki to był rodzaj spektaklu
- twoje wrażenia
3 jesteś w pokoju hotelowym twój współlokator pali papierosy
- powiedz mu,żeby przestał i podaj powód
- podaj jeszcze inne powody
- zaproponuj rozwiązanie

obrazek
było 5 osób ( 4 dzieci w tym 1 murzyn i nauczycielka ) , 3 dzieci spoglądała w komputer , wszyscy byli uśmiechnięci
pytania do obrazka
1 dlaczego dzieci są zamyślone
2 czy komputer ważny jest w dzisiajszych czasach , co o tym sądzisz .

ZESTAW NR 6
1.Przychodzisz do biblioteki
-popros bibliotekarke zeby pokazala ci gdzie sa ksiazki pisarzy obcojezycznych
-popros zeby pomogla ci poszukac materialow
trzeciego podpunktu zapomnialem
2.Byles na zeszlych wakacja w Niemczech.Plywales statkiem po Renie
-opowiedz co zwiedziles
-kogo poznales na pokladzie
-powiedz o twoich wrazeniach
3Chcesz zrobic impreze w domu ktory wynajmujesz.Przekonaj wlasciciela zebys mogl zrobic ta impreze
-powiedz kto przyjdzie
-uspokuj go ze wszytko bedzie ok i zajmiesz sie organizajcja
-zapropponuj ze po imprezie zrobisz maly remont
Na obrazku mialem 2 grube dzieciaki ktore jedza cos w Macdonaldzie.A pytania mialem nastepujace
-co trzeba robic zeby nie byc grubym
-czy jedzenie fastfodow jest zdrowe

ZESTAW NR 8
1. Dzwonisz do informacji, zapytaj
- o ktorej odjerzdza pociag
- możliwosc zarezerwowania biletow
- czy sa zniżki dla studentów
2. Byłas na koncercie, opowiedz
- kiedy i gdzie odbył sie koncert
- co zakółciło ten koncert
- jak zochowywali sie ci co ogladali koncert
3. Rozmawiasz z kolezanka
- zaproponuj jej nocleg u siebie w domu
- ona chce spac w hotelu podaj argumenty zeby nie spala w hotelu
- wymysl kompromis

obrazek:
jakis mecz dwie małe dziewczynki i jedna kobieta - piłkarka daje autograf na piłce dla tych dziewczyn
1 dlaczego daje autograf czy jakos tak
2 cos o sporcie ale nie wiem dokladnie

ZESTAW NR 11
Robisz z klasą spektakl teatralny zapraszasz kolegę:
-powiedz gdzie sie odbedzie ten spektakl
-????
-powiedz ze po spektaklu jest mozliwosc spotkanie sie z aktorami

Chcesz zamieszkac w akademiku:
-Ktos Ci proponuje zamieszkanie ze soba
-Odmow, podaj powod
-zaproponuj kompromis


Obrazek: Dziewczynka bawi się z psem na trawie. W tle płot. Swieci slonce.
Pytanie1: Dlaczego sie z nim bawi
Pytanie2: Jaka role odgrywaja zwierzeta w zyciu czlowieka

ZESTAW NR 26
Obrazek: młodzi ludzie na świeżym powietrzu jeden gra na gitarze.na jakie tematy mogą rozmawiać młodzi? Co ludzie mogą robić w wolnym czasie?
I. koleżanka chce z tobą gotować, nie zgódź się , powiedz ze nie masz wolnego czasu, daj kompromis
II. kolega do ciebie dzwoni opowiedz mu o:O festiwalu filmowym gdzie był? Jakie filmy ci się podobały, Jak zareagowali ludzie
III. w internacie znalazłaś ogłoszenie o mieszkanie dowiedz się: gdzie leży, jakie sprzęty są w nim? , Ile kosztuje wynajem?

ZESTAW NR 27
Obrazek: bar szybkiej obsługi, młodzież siedzi i je, - dlaczego jest niezdrowe szybkie jedzenie?
I. poznałaś kolegę ze Szwajcarii zapytaj się o: do jakiej szkoły chodzi, jakie lubi najbardziej przedmiot, jakie hobby
II. jesteś po urodzinach od kolegi dostałaś psa, reakcja twoich rodziców jakie inne prezenty dostałaś,
III. koleżanka chce cię zabrać na dyskotekę a ty chcesz do kina, nie zgódź się podaj powody, uzasadnij, daj rozwiązanie

ZESTAW NR 29
Obrazek :facet pracuje na komputerze, gdzie pracuje, o potrzebie nowoczesnej technologii
I. W muzeum : co tam było, co cię interesowało , dlaczego tam poszedłeś
II. jesteś na kempingu ze znajomymi i koleżanka chce za ciebie zapłacić, nie zgódź się, daj rozwiązanie
III. jechała i zepsuł ci się samochód, pytasz przechodnia o : - gdzie jest najbliższy warsztat samoch.,, jak tam dojechać, czy jest w pobliżu jakiś hotel by zanocować

ZESTAW NR 30
Obrazek: stres i mobing w pracy, facet siedzi a drugi na niego krzyczy. Czy jest stres w pracy i czy tylko on powoduje że ludzie się boją, czy jeszcze cos powoduje ze ludzie się boją
I. mecz siatkówki opowiedz o meczu o grze i relacje ludzi
II. wyjeżdżasz powiedz kiedy- jutro , spytaj się kiedy masz zapłacić rachunki czy możesz zadzwonić od nich po taksówkę
III. koleżanka vegetarianka proponuje ci owoce moża, warzywaa ty wolisz normalne jedzenie zaproponuj coś

ZESTAW NR 30
1. Rozmawiasz z kolezanka. Powiedz jej
- dlaczego jedziesz do jej miasta
- zapytaj o atrakcyjne miejsca w tym miescie
- powiedz z e masz nadzieje ze nie dlugo sie spotkacie
2. dzwoni do ciebie kolezanka. Opowiedz jej o imprezie urodzinowej ktora odbyla sie niedawno
- powiedz gdzie i kiedy byla
- kto bul na tej imprezie
- co robiliscie
3. Jestes w restauracji zapytaj sie kelnera dlaczego dostalas inny deser niz zamawialas
- Wyraz zdziwienie dlaczego tak sie stalo
- odzuc jego argumenty
- zaproponuj wlasne rozwiazanie
Rysunek dwoje mlodych ludzi siedzi w lesie i pali papierosy
1. dlaczego ci mlodzi ludzie tam siedza?
2. Dlaczego mlodzi ludzie pala?
Powodzenia dla wszystkich nie bojcie sie nie jest tak zle

ZESTAW NR 31
Obrazek: kibice za kratami : -dlaczego są za kratami i jak często są mecze
I. kolegę chce u ciebie palić ale ty mu nie możesz na to pozwolić , dlaczego , podaj argumenty i zaproponuj gdzie on może sobie zapalić
II. leciałeś samolotem opowiedz : jak przebiegał lot, kto cię przywitał na lotnisku, czy się bałeś i czego?
III Praca: mówisz jakie znasz języki i czy umiesz się posługiwać komputerem i jakie umiejętności posiadasz jeszcze

ZESTAW NR 32
Obrazek : Para małżeńska w paku, rozmawiają , siedzą na ławce, mają obrączki
-jaka role spełnia w małżeństwie życie we dwoje? - co oni robią?
I. W restauracji. Rodzinne spotkanie:-jak wyglądała restauracja-co jedliście?
-z jakiej okazji?
II. Chcesz kupić spodnie ale za tańszą cenę, chcesz zniżkę, jednak ta co ci zaproponowała jest za mała, znajdź wadę w spodniach,
III. dzwonisz do kina, pytasz się o:program kina, jaki rodzaj filmu cię interesuje, kto gra główna role

ZESTAW NR 33
Obrazek : facet w kuchni tzyma garnek czy patelnie. Jaka role mezczyżni pełnia w domu i czy dużo pracują
I. dzwonie do biura i chcesz być opiekunko do dziecka, powiedz im o tym ,o swoich doś z dziećmi, i preferencjach
II. byłaś na wycieczce i opowiadasz: kto był organizatorem, gdzie byliście? co zwiedziliście?
III. chca do mnie przyjechac ze znajomymi a ty nie masz czasu powiedz im o tym, ze nie mogą przyjechać i zapewnij ze wkrótce ich odwiedzisz

ZESTAW NR 34
obrazek: ludzie zdaja jakis egzamin w sali gimnastycznej, jedna dziewczyna odwrocona, cos krzyczy, czy mowi do kogos. pytania do obrazka: co ona robi i czy uwazasz, ze to fair ze ludzie sciagaja?
a rozmowki:
pierwsza sytuacja: jestes w sklepie i chcesz kupic jakies prezenty, czy upominki dla kogos, powiedz dla kogo, popros o pomoc sprzedawczynie, powiedz ile pieniedzy mozesz na to przeznaczyc.
druga sytuacja: zgubilas psa. powiedz jak do tego doszlo, co zrobiles zeby go znalezc, kto Ci pomagal w tej ciezkiej dla Ciebie sytuacji.
trzecia: kolezanka z niemiec u ktorej jestes proponuje Ci wycieczke nad morze, a Ty chcesz w gory. podaj argumenty dlaczego nie nad morze, przeciwstaw sie argumentom kolezanki, znajdz kompromisowe rozwiazanie.

ZESTAW NR 35
Obrazek : chłopak i dziewczyna pala papierosy, dlaczego?
I. jedziesz z nowa poznano dziewczyna. Powiedz jej dlaczego jedziesz , spytaj się co możesz tam zobaczyć i czy możesz się z nią spodka kiedy i gdzie
II. zamówiłaś deser jednak ci go nie przynosza zapytaj dlaczego, klelner w zamian ci proponuje kompot nie zgódz się , powiedz ze już nie chcesz deseru
III. po urodzinach twoich dzwoni kolega, powiedz mu o atrakcjach, w czym ci rodzice pomogli, gdzie była ta impreza

ZESTAW NR 40
Obrazek : basen a kobieta uczy dzieci pływać. Dlaczego uczy ich pływać? czy to się dzieciom podoba , przyda?
I. przeprowadziłaś się do nowego mieszkania, gdzie, opisz jak wygląda , kiedy się przeprowadziąś, czy kolega z N. może cię odwiedzić
II. Wycieczka z Niemiec. Rozmawiasz o wrażeniach: ile trwała wycieczka, opisz wrażenia, co robiłaś?
III. Wypozyczas 4 książki z biblioteki jednak bibliotekarka może ci dąć tylko 2, powiedz dlaczego chcesz 4, zaproponuj kompromis

ZESTAW NR 41
Obrazek :kobieta w supermarkecie z wózkiem: jakie są zalety kupowania w supermarkecie? Dlaczego ona jest zadowolona?
I. Jesteś w ambasadzie pytasz się o: co musisz zrobić by legalnie pracować w Niemczech i o formalności z tym związane, jaka praca jest oferowana dla Polaków i czy pracodawca zapewnia zakwaterowanie
II. jesteś świadkiem kradzieży samochodu: powiedz o reakcji właściciela, gdzie to było, co wtedy robiłeś, jak wygląda sprawca
III. kolega chce mieszkać w hotelu a ty nie,zaproponuj tańsze rozwiązanie, dlaczego nie chcesz mieszkac w hotelu

ZESTAW NR 42
Obrazek: gabinet dentystyczny, 2 pielęgniarki i facet na fotelu. - dlaczego ludzie boja się się dentysty
I. zespół ci się samochód, poproś o naprawę, spytaj się o termin naprawy i sposób zapłaty
II. opowiedz koledze że poznałaś dziewczynę: gdzie?, jak wygląda? Cechy charakteru
III. koleżanka chce żebyś się spotkałaś nieznajomym internauto: nie chcesz , odmawiasz , dlaczego?, i podaj inne miejsce gdzie można spotkać fajnych ludzi

ZESTAW NR 44
Obrazek: Jakiś mór , jakieś kropki, a pod nimi dzieci, co one robią?
I. dzwonisz do Polski, spytaj się: czy możesz zadzwonić, jakie są najtańsze połączenia
- kiedy możesz zatelefonować
II. koleżanka chce cię zabrać na wagary , nie zgódź się ,powiedz dlaczego i zaproponuj spędzenie czasu po lekcjach
III. ostatnio zaczęłaś ćwiczyć, podaj dlaczego, odką d, czy kiedyś już ćwiczyłaś , kto ci pomagał

ZESTAW NR 46
Obrazek: ludzie demonstrują cos na mieście maja flagi, przeciwko czemu oni demonstrują?
I. dzwonisz do koleżanki, spytaj się : gdzie mieszka, jakie ma te mieszkanie, czy możesz ją odwiedzić
II. Uczestniczysz w konkursie krajoznawczym, jak przebiegał pierwszy etap, dlaczego szwajcaria spełniała kryteria konkursu, co wygrałaś?
III . palenie papierosów, kolega przyjeżdża, pali a ty mu zabraniasz wyjaśnij dlaczego i gdzie nidziej może, kompromis

ZESTAW NR 48
Obrazek: ludzie na bazarku , zima, krasnale. Gdzie wolisz robić zakupy? Dlaczego oni wola kupować na bazarze?
I. jest u ciebie koleżanka. Ona chce iść do teatru na spektakl muzyczny, zaproponuj muzeum, ona mówi ze w muzeum będzie nudno,
II. Brak prądu. Ona się pyta ile to będzie trwało, co wtedy robiłaś, co z jej lodówka.
III. chcesz pomóc koleż bo ona nie ma czasu zrobić zakupy. Zaproponuj pomoc, spytaj co amsz kupić i jaki najlepszy jest sklep z warzywami

ZESTAW NR 50
Obrazek: chór babcie spiewaja koncert zespołu ludowego
I. jakie są problemy społeczne w Polsce, bezrobocie itd
II. mecz jak wyglądał jak ci się podobało jak zareagowali widzowie
III. chcesz kupić filiżankę w antykfarjacie, poszłaś z koleżanko ona mówi ze jest droga i zna miejsce gdzie można kupić taniej.
czy one sa pewno z mazowieckiego?? bo nie do konca zgadzaja mi sie te zestawy...
Heja, a moglabys sie dowiedziec od kolezanek co mialy????rnPozdrowionka
czy napewno z MAZOWIECKIEGO SA TE TEMATY ???
do Maron004
zapomniales juz o nas??? jak tam Ci poszlo?? Napisz zestaw jaki miales
Oczywiście, że z województwa mazowieckiego, ale tak jak na pisemnej mogą być nie pokolei...same mi spływaja te zestawy...więc je przejrzyjcie kochani...a macie coś innego?
Te zestawy sa z zeszlego roku wiec nie pisz tutaj ze na pewno sa dobre... wprowadzasz ludzi w blad. zobacz na watek o maturze ustnej, gdzie jest ok 200 wpisow, tylko ze wiekszosc z nich pochodzi z 2005 roku. i te zestawy tez. nadaja sie do powtorzenia, i tylko do tego.
https://niemiecki.ang.pl/Matura_ustna_poziomn_podstawowy_2525.html to jest link do tego watka. sami zobaczcie ze to jest z zeszlego roku.
A to z jakiego województwa ma w ogóle jakieś znaczenie? Ja słyszałam,ze tylko numerki zmieniają. Piszcie, bo mam jutro egzamin :( A co do tych zestawów, to zgadzam się z Lilith ! Tak by się zgadzało. Zdecydowanie za dużo byłoby tych zestawów. Wymieszała z 2005. A propos, Lilith, można wiedzieć skąd ten nick? Słuchasz Lilith czy to inna historia? :) Pozdrawiam!
Tak ma to znaczenie do jakiego oke nalezysz. Na ternie całego oke, np. kraków sa takie same zestawy (czyli w tym wypadku w lubelskim, małopolskim i podkarpackim). A i wiecie co zauważyłam, że bardzo dużo zadań to są te same co w ubiegłym roku, tylko np. jedno jest z pierwszego zestawu a drugie z piątek a trzecie jeszcze z innego wg ubiegłorocznej numeracji.
ja tez mam jutro egzamin :/. a lilith nie slucham, zupelnie inna historia :). Tez slyszalam ze zmieniaja numerki ale moja znajomosc jezyka niemieckiego jest tragiczna, wiec jakbym znala prawidlowe numery to wiedzialabym ktory wybrac :). znalazlam jeszcze taki temat:

nr 4 mazowsze
1. Dzwonisz do teatru i pytasz sie do graja i kiedy, jakie sztuki, zarezerwuj bilet
2. Dzwonisz do kolegi z niemiec, zapraszasz go do siebie i na kiedy, on podaje termin, Tobie nie pasuje, dojdz do porozumienia
3.???
Obrazek. kobiety z dziecmi (przedszkole), dlaczego one sa przy dzieciach, i jakie sa
Sami przesyłacie takie zestawy...ja je tylko wszystkie zgromadziłam i chciałam wam pomóc...ale dzięki za poinformowanie mnie, że one są złe...teraz będę szukała dobrych...tylko jak sie okaże, żę wy też piszecie złe...komu mam wierzyć sobie czy wam...to w takim razie pomocy...piszcie swoje zestawy Kochani.....
Kaytee, po co się wysilasz? Nikt tego nie docenił, nikt ci nie podziękował, a jeszcze zjebę zarobiłaś
Jak ktos miał dzienkowac za cos co wprowadza w błąd :/
jak już, to dziĘkować
za sam fakt, że chciała wam pomóc należy podziękować!!! trzeba się było uczyć, a nie zestawy spisywać parę dni przed maturą !!!!!!!!!!!!
Zestaw 1. Kolega chce mnie zabrać na mecz jakiś i - musiałam powiedziec o ktorej koncze zajecia - zapytac o ktorej rozpoczyna sie mecz - spytac jakie druzyny graja 2. Zdawalam egzamin na prawo jazdy- powiedziec ile trwal egzamin - jakie mialam trudnosci - jakie wrazenia 3. Mieszkam z cudzoziemka i nie podoba mi sie ze wraca za pozno do domu.- powiedziec jej to - odrzucic jej argumenty i dlaczego - nie zgodzic sie i podac kompromis Obrazek: ludzie w sklepie Pytania:gdzie nachetniej robi sie zakupy i dlaczego


ZESTAW nr 2
1.Twój kolega podczas twojej nieobecności chce pójść do kina- zapytaj, jaki film chce obejrzac -powiedz mu, w jakim kinie jest grany-powiedz mu jak tam może dojechać 2.Byłaś na zakupach w centrum handlowym- powiedz o tym koleżance -powiedz jak tam dojechałaś - powiedz, co kupiłaś3esteś w schronisku młodzieżowym w Austrii. Po długiej wędrówce chciałbyś odpocząć, ale twoi znajomi z pokoju są głośno-poproś o to by byli ciszej -podyskutuj-zaproponuj kompromisOBRAZEK
Dwoje ludzi w nowym mieszkaniu( nieumeblowanym jeszcze).Dziewczyna siedzi, obok niej jest nierozpakowany komputer, z tylu gdzieś tam stoi chłopak i uśmiechają się do siebie. 1.Dlaczego się jeszcze nie rozpakowali?
2.Dlaczego młode małżeństwa nie powinny mieszkać z rodzicami?


. mazowieckie Zestaw 3 (miejscowość : SIEDLCE):rnrnI. Masz kolege z niemiec u siebie.rn- zapytaj czy nie jest chory;rn- zaoferuj pomoc;rn- zapytaj czy wszystkie leki może przyjmować.rnrnII. Byłeś na wycieczce.Opowiedz:rn- ile trwała;rn- co cię najbardziej zaciekawiła;rn- z kim byłeś.rnrnIII. Sprawdzanie biletu. Rozmowa z kontrolerem:rn- powiedz że nie masz bilety;rn- wyraź niezadowolenie z wysokości kary;rn- podaj argumenty, by uniknąć kary.rnrnrnObrazek:rnDom. Pijany tata leży na sofie. W ręku szklanka z lodem. Obok voodka. Na to patrzy mała dziewczynka. Trzyma w rączkach laleczke. Jest smutna.rn1. Jak sie czuje dziewczynka?rn2. Co powinno się robić by pomóc dzieciom z takich rodzin?




nr 4 mazowsze
1. Dzwonisz do teatru i pytasz sie do graja i kiedy, jakie sztuki, zarezerwuj bilet
2. Dzwonisz do kolegi z niemiec, zapraszasz go do siebie i na kiedy, on podaje termin, Tobie nie pasuje, dojdz do porozumienia
3.???
Obrazek. kobiety z dziecmi (przedszkole), dlaczego one sa przy dzieciach, i jakie SA

zestaw 5 byly rozmowki odnoscie loveparade w niemczech, na obrazku byl wypadek, a pytania do niego dotyczyly dlaczego dochodzi do wypadkow i takie tam


Zestaw 7 A Dzwonisz dowiadywać się o niemiecki kurs językowy: - powiedz na jakim jesteś poziomie z niemieckiego - zapytaj jakie rodzaje kursów są w ofercie - zapytaj ile kosztuje kursB Pojechałeś w Alpy i po powrocie w rozmowie z przyjacielem powiedz:- po co tam pojechałeś
- jak długo trwała podróż - opowiedz przygodę jaka cię spotkała na miejscu C Jesteś w Niemczech u koleżanki i ona proponuje ci uczestnictwo w jakiejś lekcji w szkole: - nie zgódź się na propozycję koleżanki - odrzuć jej argumenty - zaproponuj kompromisowe rozwiązanie Obrazek:
Pokój hotelowy elegancko urządzony, sprzątają tam dwie sprzątaczki: jedna myje lustro a druga coś majstruje przy sofie. Pytania: - czy uważasz ze ciężko pracują i dlaczego - czy zamierzasz pracować w wakacje i dlaczego - gdzie można pracować w wakacje

ZESTAW 8 A -chcesz zarezerwować bilet na pociąg -o ktorej godz odjeżdża -czy jest zniżka dla studentów B pracowałes w czasie wakacji powiedz- jako kto - co robiles - jakie byly trudności C rozmawiasz z kolezanka o zakupach ona chce w markecie - chcesz je zrobic w pobliskim sklepiku
- podaj argumenty dlaczego nie chcesz tam - zaproponuj kompromis
OBRAZEK MEżCZYźNI GRAJA NA SAKSOFONIE W STROJACH MIKOLAJA JEST ZIMA pytania 1dlaczego sa ubrani? 2czy lubisz ten okres?


Zestaw 9 z Warszawy:rn1.rnDowiedzieć sie o długość w czasie wycieczki z kądś do kądś (nie pamiętam już miast)rnZarezerwować bilety tam i z powrotemrnDowiedzieć się o której wyrusza autobusrn2.rnPoinformować rozmówcę że miałeś remont w domu Powiedzieć co zmieniłeśrn Poinformować rozmówcę o niedogodnościach rn3.rnPrzekonaćrnrozmówcę że nie powinien tyle pićrn(tutaj miałem sporo śmiechu, bo przekonywałem do abstynencji mojego wychowawcę)rnObrazek:rnBobliot
rnekarnJakrnmyślisz
co ci ludzie tam robią?rnDlaczego dziś tak mało książek się czyta?


Zestaw 10!!!
1.Wygrales konkurs i dostajesz w nagrode pobyt nad Morzem Polnocnym.Zadzwon i zapytaj sie:
-gdzie polozona jest miejscowosc
-warunki pobytu
-jakie sa atrakcje turystyczne tego miejsca

2.Byles chory.Opowiedz koledze:
-co Ci dolegalo
-jak dlugo byles chory
-co robiles podczas choroby

3.Sporty ekstremalne (nie pamietam dokladnie).Kolezanka chce chce sprobowac i zacheca Ciebie
-nie zgodz sie na to
-jakie zagrozenia sa zwiazane ze sportami ekstremalnymi
-zaproponuj cos innego

Obrazek: Facet i kobieta sprzataja w pokoju.Facet odkurza
Pytania:1.Dlaczego to wlasnie mezczyzna odkurza a nie kobieta?
2.Cos o partnerstwie (ale nie pamietam dokladnie)





ZESTAW 11 Obrazek: facet, ktory robi komus tatuaz
Pyt. dlaczego mlodziez chce robic sobie tatuaze, 1. Jestes zaproszona na niemieckie wesele. -powiedz, ze to jest twoje pierwsze niemieckie wesele-spytaj sie jak sie trzeba ubrac -i jaki kupic prezent2. Jechalas do Francji i po drodze mialas odwiedzic niemieckiego znajomego, ale niestety nastapila zmiana planow -co ci wypadlo -powiedz jaka byla podroz-dlaczego wczesniej sie nie skontaktowales 3. Twoj kolega proponuje ci zakup drogiej ksiazki do niemieckiego -wyraz niezadowolenie -powiedz jakie istnieja inne sposoby nauki jezyka niemieckiego.


Zestaw14 :1 zdobywanei informacji o wyborach niemeickich rzadzacej partii i stosunku do polityki 2 podróz na lostniko i samolotem co i jak
3. pozyczanie pieniedzy odmów, podaj pzryczyny i zaproponuj rozwiazanie
obrazek ---> Ktos tam i 6-7 kontenerów na smeici po co i co mozemy zorbic dla srodowiska , dlaczego az tyle kontenerów


Zestaw20; 1.jadąc pociągiem , kontroler prosi cie o bilet do sprawdzenia owiedz ze masz znizke dla studentow -zapytaj o ktorej pociag bedzie na miejscu -zapytaj dlaczego pociąg się spoznił2.opowiadasz kolezance o spedzonych swiętach bozego narodzenia: - powiedz jak spędziłas swieta
- jakie prezenty dostalas - w jaki sposob pomagalas przy przygotowaniach 3.Negocjowanie. mieszkasz w pokoju z pającym kolegą:-wyraz swoje niezadowolenie z palenia przez niego - niezgodz sie z jego zdaniem
- zaproponuj kiedy moze palic. obrazek przedstawia rodzinę,prawdopodobnie bardzo znaną. widac kamerzyste(cos w stylu paparazzi) idą sobie ulicą pytania o to dlaczego ta rodzina jest w centrum zainteresowania jaka jest ta rodzina


Zestaw nr 30 Obrazek: stres i mobing w pracy, facet siedzi a drugi na niego krzyczy. Czy jest stres w pracy i czy tylko on powoduje, że ludzie się boją, czy jeszcze cos powoduje ze ludzie się boją I. Mecz siatkówki opowiedz o meczu o grze i relacje ludzi II. Wyjeżdżasz powiedz, kiedy- jutro, spytaj się, kiedy masz zapłacić rachunki czy możesz zadzwonić od nich po taksówkę III. Koleżanka wegetarianka proponuje ci owoce morza, warzywa ty wolisz normalne jedzenie zaproponuj coś


Zestaw nr 33 Obrazek: facet w kuchni trzyma garnek czy patelnie. Jaka role mężczyźni pełnia w domu i czy dużo pracują I. dzwonie do biura i chcesz być opiekunko do dziecka, powiedz im o tym ,o swoich doś z dziećmi, i preferencjach II. byłaś na wycieczce i opowiadasz: kto był organizatorem, gdzie byliście? co zwiedziliście?III. chcą do mnie przyjechać ze znajomymi a ty nie masz czasu powiedz im o tym, ze nie mogą przyjechać i zapewnij ze wkrótce ich odwiedzisz


Zestaw nr 35 Obrazek: chłopak i dziewczyna pala papierosy, dlaczego?
I. Jedziesz z nowa poznano dziewczyna. Powiedz jej, dlaczego jedziesz, spytaj się, co możesz tam zobaczyć i czy możesz się z nią spodka, kiedy i gdzie II. Zamówiłaś deser jednak ci go nie przynoszą zapytaj, dlaczego, klelner w zamian ci proponuje kompot nie zgódź się, powiedz ze już nie chcesz deseru III. po urodzinach twoich dzwoni kolega, powiedz mu o atrakcjach, w czym ci rodzice pomogli, gdzie była ta impreza

Zestaw nr 48 Obrazek: ludzie na bazarku, zima, krasnale. Gdzie wolisz robić zakupy? Dlaczego oni wola kupować na bazarze?I. Jest u ciebie koleżanka. Ona chce iść do teatru na spektakl muzyczny, zaproponuj muzeum, ona mówi ze w muzeum będzie nudno, II. Brak prądu. Ona się pyta ile to będzie trwało, co wtedy robiłaś, co z jej lodówka. III. chcesz pomóc koleż bo ona nie ma czasu zrobić zakupy. Zaproponuj pomoc, spytaj, co masz kupić i jaki najlepszy jest sklep z warzywami

Zestaw nr 50 Obrazek: chór babcie śpiewają koncert zespołu ludowego I. Jakie są problemy społeczne w Polsce, bezrobocie itd. II. mecz jak wyglądał jak ci się podobało jak zareagowali widzowie III. chcesz kupić filiżankę w antykfarjacie, poszłaś z koleżanko ona mówi ze jest droga i zna miejsce gdzie można kupić taniej
Dziękuję Buhahahahahahah...jestes jedyną osobą, która mnie broni. Wielkie dzieki...przecież nie zrobiłam tego specjalnie...chciałam pomóc...tylko, że nie wyszło sama dostałam takie zestawy na maila i chciałam się z wami nimi podzielić...nie miejcie mi tego za złe...trochę nauki więcej nikomu jeszcze nie zaszkodzi!
DDDX skąd masz te zestawy...częściowo pokrywają się z moimi podanymi wcześniej...czy to są zestawy z województwa mazowieckiego na ustną maturę z języka niemieckiego 2006?
bardzo proszę :-)
dla ludzi nie warto się wysilać, pamiętaj
Szkoda, bo zawsze chciałam pomóc, a nie zaszkodzić...a ty masz jakieś zestawy...jeszcze raz Wielkie Dzięki.
nie mam niestety niczego, moja maturka była wieki temu :-( pozdrawiam
zestaw nr 7

obrazek - 6 mlodych ludzi siedzie i czyta gazety, usmiechaja sie, w tle jakies drzewo i budynek. pierwsze pytanie brzmialo dlaczego sie smieja, drugiego nie bardzo zrozumialam ale chyba chodizlo o to czy czytanie jest popularne wsrod mlodych ludzi.

1. dzwonisz do informacji, zapytaj sie w jakie dni jezdza autobusy do Warszawy, ile kosztuje bilet i czy mozna zrobic wczesniej rezerwacje.

2. bylas na spacerze, powiedz gdzie, jak tam dojechalas i gdzie jadlas kolacje.

3. jestes u kogos w goscinie, zaproponuj ze bedziesz placic za pobyt, gospodarz nie chce sie zgodzic, negocjuj.

taki zestaw mialam dzisiaj
ja mialam maturke w pndz. mialam zestawik nr20rnmialam pow że mam zniżke studencka mialam zapytać sie o której odchodzi mój pociąg i mialam sie zapytać dlaczego twn pocią sie opóznił rnII, mialam opowiedzieć jaka atmosfera panowała u mnie w domu co dostałam na święta i jak sie przygotowywałam do nichrnIII.miałam pow. mojemu koledze żeby nie palił w pokoju dlaczego i miałam dać jakieśkompromisowe rozwiązanie,rnMoi koledzy mieli m.in o polityce o ochronie środowiska o kataklizmach na obrazkach mieli sklepy, studio tatuażu,pijaków a ja mialam na obrzku ludzi idących po ulicy a z dala filmują ich paparazzzi mialam pow.kto to jest na obrzku a 2 pyt.mialam dlaczego gwiazdy tak bardzo cenia sobie prywatność trudne wiec nioe powiedzialam na nie ale mialam 16 pnkt z których sie bardzo ciesze bo dla mnie to dużo jak na niemiecki bo orłem z niemca o ja nie jestem żczę każdemu tego zestawu bużka pozdro:)))):**:*:*:
wiec mialem zestaw nr 9, A- wycieczka po rzece statkiem, dowiedziec sie o cene biletu w obydwie strony, jak dlugo trwa wycieczka, 3 podpunktu nie pamietam, relacjonowanie polegalo na opisaniu znajomemu z niemiec remontu swojego domu, polecenia: 1. dlaczego remontowales, 2, co wymieniles, 3 co najbardziej denerwowalo cie w remoncie, Negocjowanie to pomoc koledze uzaleznionemu od alkoholu, zwrocic nalezalo mu uwage ze naduzywa, nie zgodzic sie z jego argumentami oraz zaproponowac mu pomoc, obrazek to zdjecie biblioteki na ktorym jest sporo ludzi, czytaja oni ksiazki, gazety itp, zdjecie jest z "lotu ptaka" wlasciwie jest to czytelnia, pytania do obrazka: co ci ludzie tam robia, pytanie drugie to dlaczego ludzie coraz mniej czytaja, Zycze powodzenia:) ja pyknalem to na 19 pkt, wiec nie jest tak trudno:)
Ludzie kochani jak czytam to forum to już nie wiem co do czego. jak ktoś ma zestawy z tego roku z mazowieckiego to prosze jak macie chwilke wyślijcie na [email] z góry dziekuje
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa