Jak uczyc sie do ustnej matury rozszczerzonej?

Temat przeniesiony do archwium.
No wlasnie ? matko zaczynam panikowac, intensywnie ucze sie niemeickeigo i zdaej mature rozszerzona w tym takze ustna, ale boje sie ze na tej ustnej to mnie zatka szczegolnie przy ten 3 minutowej prezentacji , powiedzcie jak wy sie skutecznie uczyliscie do usstnej ?
Chialabym zeby po prostu mi to samo na mysl przychodzilo,te slowa i wyrazenia, ale wiem po sobie ze ja musze sie najpierw zastanowic zanim cos powiem a przeciez jest wazne zeby mowic plynne :( , matko chyba umre .. :(
Staram sie duzo czytac jakis tekstow z prasy na internecie , slucham jakis audycji radiowych ale to przec iez nie wystarczy.
Blagam pomozcie !! :*
nie cgce Cie denerwować,ale nie mam pojęcia.Tez zdaje teraz mature z niemca ustną i to rozszerzona i nie mam pojęcia jak to bedzie,na razie sobie tego nie wyobrażam. Ja nie czytam,musze sie duzo uczyc w szkole z niemca, mam dobra nauczycielke i mam nadzieje ze to wystarczy. Mam tez cicha nadzieje, ze trafi mi sie jakis fajny temat:o alkoholizmie, czy o alergiach(bo to mialam w szkole:)). Pozdrawiam, 3 maj sie!!!
>Staram sie duzo czytac jakis tekstow z prasy na internecie , slucham jakis >audycji radiowych ale to przec iez nie wystarczy.


Pewnie, że nie wystarczy i dobrze, żeś tego świadoma. Czytanie i słuchanie nie pomoże ci w mówieniu. Nulga, skoro chcesz dobrze MÓWIĆ po niemiecku, to jest jedna droga, żeby tego dokonać... MÓW! :) Do siebie nawet. Merke, es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen! Übung macht den Meister. Viel Erfolg!
Nic się nie denerwuj. Nerwy to sobie możesz zostawić za drzwiami. Mów śmiało i nie przejmuj się ewentualnymi błędami. Fajnie by było, gdybyś wzięła sobie z 10 godzin konwersacji tuż przed samą maturą (powiedzmy tydzień przed) - gdzieś u kogoś, kto wie, o co chodzi.

Przykładowe nagrania z symulowanych matur (poziom podstawowy) znajdziesz pod adresem:

http://fudart.webd.pl/www.german.pl/session2001.htm .

Polecam Ci też:

http://fudart.webd.pl/www.german.pl/42stimuli.htm (jest tam 6 nagrań, robił zdaje się Marcin Perliński).

Wiem, że Piotrek Kozak [email] ma gdzieś zgrane do mp3 kasety od takiej jednej książki do ZMP, gdzie ludzie zdają egzamin w Niemczech (warto posłuchać sobie trochę).

No i poczytaj sobie trochę o zaklęciach :) wysyłanych w stronę komisji:

http://fudart.webd.pl/www.german.pl/altesabi/zier.htm

http://fudart.webd.pl/www.german.pl/varia/Diskutieren.pdf

D.
polecam tam są mp3 z próbnej matury http://www.german.pl/
Ja mam taki sam problem jak ty. Też strasznie sie boje i to nie tylko ustej ale i pisemniej, szczególnie 2 częsci. Ostatnio zobrakło mi trochę czasu. Ja ucze sie przede wszystkim dużo słówek. Do ustej przygotowuje sie razem z nauczycielką. Opisuje jej obrazki i prowadze konwersacje. Błedami gramatycznymi sie jakos nie przejmuje bo wiem że i tak mnie trema zje i zapomne o wszystkich szykach :) Polecam ksiązke Jezyk niemiecki-matura 2007 z wyd.OMEGA jest bardzo dobra. Osobna do postawowego i rozszerzonego. Jest dużo testów i na ustną i pisemną. A jak poszła ci próbna??
Temat przeniesiony do archwium.