... czyli klasyczne fiszki :)
Z moich obserwacji wynika, że obecnie wielu ludzi bez komórki żyć po prostu nie umie.
Istnieje sobie bezpłatny program do nauki słówek na telefonach komórkowych MiniPauker (telefon musi obsługiwać Javę).
Plik jar można pobrać z http://files.getdropbox.com/u/695442/123/MiniPauker_0.30.jar - ten pliczek trzeba teraz jakoś wgrać do telefonu, np. kabelkiem lub przez Bluetootha lub też poprzez "starożytną" Irdę (w niektórych bardzo starszych telefonach może też być dodatkowo potrzebny plik jad, ale to już dziś chyba rzadkość, plik jad jest pod adresem http://files.getdropbox.com/u/695442/123/MiniPauker_0.30.jad). Teraz wchodzimy w telefon i szukamy np. we wbudowanym w telefon managerze plików pliczku MiniPauker_0.30.jar i uruchamiamy go > odpali się instalator, który już się resztą zajmie. Teraz już można korzystać z programu i samemu robić sobie fajne telefoniczne fiszki wprost na telefonie i na telefonie się tego uczyć (proszę tylko pamiętać, żeby przy wychodzeniu z telefonu zapisywać efekty swojej pracy do własnego pliku na telefonie, żeby nam naszego wysiłku szlag nie trafił).
Istnieje także duży program Pauker na komputery http://files.getdropbox.com/u/695442/123/pauker_java_pc.zip - to jest specjalna nieco starsza wersja dużego Paukera kompatybilna z MiniPaukerem (nowsza wersja dostępna na stronie twórcy programu Ronnego Standkego już nie jest tak dobra, bo początkujący użytkownik może nie dać sobie rady z wymuszeniem kompatybilności z MiniPaukerem). W dużym Paukerze (pobrany plik z dużym Paukerem trzeba rozpakować i uruchomić z dwukliku) można sobie wygodnie na komputerze robić pliki słówek i zapisywać je w formacie pau.gz - tak zrobione pliki słówek potem będzie można przekopiować np. kabelkiem do telefonu, żeby się na telefonie uczyć tych słówek). Żeby duży Pauker mógł się uruchomić na naszym komputerze trzeba jeszcze mieć zainstalowaną wirtualną maszynę Java (Java Runtme). Kto jeszcze nie ma, to do pobrania np. stąd: http://www.java.com/de/download .
Programy do nauki słówek mają największy sens, jeśli samemu tworzymy bazy ze słownictwem. Jeśli ktoś jednak mimo tej dobrej rady chce skorzystać z gotowych baz do nauki niemieckiego na MiniPaukerze lub dużym Paukerze, to może skorzystać z tego: http://files.getdropbox.com/u/695442/123/bazy_minipauker.zip - po rozpakowaniu można to wgrać do telefonu, odpalić MiniPaukera i zaimportować słówka (tam jest taka funkcja).
Wszystkim komórkowcom :) życzę dobrej zabawy i pożytecznej nauki.