ok, nicht lachen...

Temat przeniesiony do archwium.
Die möglichen Arten dieser Nutzung der Sonnenenergie werden dargestellt. Der Schwerpunkt wurde dabei auf die Absorptionskälteerzeugung gelegt. Eine aus¬führliche Einführung wird gegeben, um das Arbeitsprinzip von Absorptionskälte¬maschinen zu erfassen; im Besonderen das der Diffusions-Absorptionskälte¬maschinen. Der haupt¬sächliche Vorteil dieses Kältemaschinentyps gegenüber anderen Absorptionsmaschinen ist, dass hier ausschließlich Wärmeenergie für den Antrieb benötigt wird.

Możliwie sposoby użytkowania energii słonecznej są prezentowane. Fokus był kłaściony na urządzenie chłodnicze absorpcyjne. Szczegółowe wprowadzenie jest dane, aby pojmować zasadę urządzeń chłodniczych absorpcyjnych, szczególnie ta urządzeń chłodniczych absorpcyjnych z gazem wyrównawczym. (Diffusions-Absorptionsmaschine = urządzenie absorpcyjne z gazem wyrównawczym) Główną zaletą jest, że wobec różnych urządzeń absorpcyjnych z tymi tylko energii ciepła jest potrzebna do napędzania.



róbcie to lepiej...! ;)
Das Arbeitsverhalten eines solchen Diffusions-Absorptionssystems wird beschrieben und anhand eines Kühlschranks, der nach diesem Prinzip arbeitet, untersucht. Den Schwerpunkt stellen die Betriebsgrenzen dar, und deren Übereinstimmung mit denen von Standard-Flachkollektoren. Im Falle der Möglichkeit, dass dieser Kühlschrank mit Flachkollektoren angetrieben werden kann, sollte er an ein bestehendes Flachkollektorfeld der Politechnika angeschlossen werden.

Zachowanie pracy jednego takiego urządzienia absorpcyjniego jest opisane i badane w oparciu o chłodziarkę, która pracuje względu tej zasady. Fokus był kłaściony na ograniczenia pracy, i ich zgodność z tymi standardowych kolektorów płaskich. W przypadku, że ta chłodziarka mogłaby być napędzona z kolektorami płaskimi, ona miała dołączona do istniejących kolektorów Politechniki.
Es wurde jedoch festgestellt, dass das Niveau der Antriebstemperaturen des Kühlschranks weit höher liegt als die Temperaturen des Arbeitsfluids aus dem Kollektorfeld. Eine Recherche über derzeitig verfügbare Technologien, die dieses Problem lösen oder umgehen, schließt die Arbeit ab.

Stwierdzony był jednakże, że poziom temperatury napędowych chłodziarki jest dużo wyższy niż temperatury medium roboczej z kolektorów. Przeprowadzanie poszukiwań dokumentacyjnych o obecnych technologiach, które rozwiązują lub unikają ten problem, skończy tą pracę.
Ich kann zwar kein Polnisch, versuch's aber trotzdem. Vielleicht hat jemand mit uns Mitleid :-)

Prezentowane są możliwe sposoby użytkowania energii słonecznej. W centrum zainteresowania znajduje się urządzenie chłodnicze absorpcyjne. Szczegółowe wprowadzenie umożliwia pojąc zasadę funkcjonowania urządzeń chłodniczych absorpcyjnych, szczególnie urządzeń chłodniczych absorpcyjnych z gazem wyrównawczym. Główna zaleta tego typu urządzeń w porównaniu z innymi polega na tym, że jako napęd służy wyłącznie energia cieplna.
Zaprezentowane są sposoby użytkowania energii słonecznej. Nacisk kładziony jest na urządzenie absorbcyjno-chłodnicze. Podane jest szczegółowe wprowadzenie, aby zrozumieć zasadę działania urządzeń absorbcyjno-chłodniczych, a w szczególności tą dotyczacą urządzeń absorbcyjno-chłodniczych z gazem wyrównawczym. Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu wobec innych jest to, że tylko tutaj jako napęd wykorzystywana jest energia cieplna.

Ufff, chyba jakoś tak by to było.
pozdrawiam:)
Acha, racja-ostatnie zdanie:
Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu wobec innych jest to, że tutaj jako napęd wykorzystywana jest wyłącznie energia cieplna.
Nie wiedzialam do czego te ausschließlich:)
teraz juz wiem:)
Danke für das Mitleid :-)

Und die anderen Teile?
Chciałam zapytać o to samo:)Ja moge byc trzecia do sprawdzania. Tobie to szybciej idzie:) Z reszta zaraz lookne na reszte.
Du machst das um Welten besser als ich, aber ich kann ja auch kein Polnisch.
Praca takiego systemu dyfuzyjno-absorbującego jest opisana i przebadana na podstawie chłodziarki pracującej na tej zasadzie. Centra zainteresowania stawiają na/uwaga kładziona jest na ograniczenia pracy i zgodnośc ze stanadartowymi kolektorami płaskimi. W przypadku, gdy chłodziarka moze być napędzana kolektorami płaskimi, powinna ona dołączyć do istniejących kolektorów Politechniki.

Ze Schwerpunkt mam tu ogromny problem-prosze o pomysły.
Jednakże stwierdza się, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury "Arbeitsfluids" z kolektorów. Przeprowadzenie poszukiwań dokumentacyjnych o obecnych technologiach, które pomagają uniknąć lub rozwiązują ten problem, zakończy tę pracę.

Nie mam pojecia co to sa Arbeitsfluids. Mam nadzieje, ze choc troche pomoglam.
pozdrawiam
malice i Mokotow, bardzo dziękuję !!

jeszcze mam jeden problem. myślę że to zdanie nie jest dobre:

Centra zainteresowania stawiają na ograniczenia pracy i zgodność ze standartowymi kolektorami płaskimi.

bo tego nie ma to:

Den Schwerpunkt stellen die Betriebsgrenzen dar, und deren Übereinstimmung mit denen von Standard-Flachkollektoren.

nie można mówić tak?:

Centra zainteresowania stawiają na ograniczenia pracy i zgodność z tymi standartowych kolektorach płaskich.

es werden 2 Betriebsgrenzen miteinander verglichen. Die Betriebsgrenzen des Kżhlschranks und die Betriebsgrenzen der Kollektoren.

dzięki jeszcze raz! ;)
bo to nie ma tego (?) :))

jeszcze raz wszystko:

W dzisiejszych czasach wiele domów rodzinnych i siedzib przedsiębiorstw jest wyposażonych w kolektory słoneczne. Szczególnie rozpowszechnione są niedrogie, proste, kolektory płaskie. Absorbują ciepło słoneczne i przenoszą je na medium robocze; najczęściej woda lub tzw. płyn słoneczny. Pochłonięte ciepło jest stosowane do wsparcia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jak również do wytwarzania ciepłej wody.

Wymiarowanie kolektorów jest najczęściej takie, że również wiosną i jesienią jest do dyspozycji wystarczająco duża ilość ciepła. Jednakże skutek tego jest taki, iż podczas miesięcy letnich nie może być wykorzystany całkowity potencjał kolektorów. Niniejsza praca mówi o drogach do zastosowania niewykorzystanego potencjału w celu chłodzenia, w szczególności do klimatyzacji.

Zaprezentowane są sposoby tego użytkowania energii słonecznej. Nacisk kładziony jest na urządzenie absorbcyjno-chłodnicze. Podane jest szczegółowe wprowadzenie, aby zrozumieć zasadę działania urządzeń absorbcyjno-chłodniczych, a w szczególności tą dotyczącą urządzeń absorbcyjno-chłodniczych z gazem wyrównawczym, tzw. urządzenia dyfuzyjno-absorbujące. Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu wobec innych jest to, że tutaj jako napęd wykorzystywana jest wyłącznie energia cieplna.

Praca takiego systemu dyfuzyjno-absorbującego jest opisana i przebadana na podstawie chłodziarki pracującej na tej zasadzie. Centra zainteresowania stawiają na ograniczenia pracy i zgodność z tymi standartowych kolektorach płaskich. W przypadku, gdy chłodziarka może być napędzana kolektorami płaskimi, powinna ona dołączyć do istniejących kolektorów Politechniki.

Jednakże stwierdza się, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury płynu roboczego z kolektorów. Przeprowadzenie poszukiwań dokumentacyjnych o obecnych technologiach, które pomagają uniknąć lub rozwiązują ten problem, zakończy tę pracę.
:-)

W dzisiejszych czasach wiele prywatnych domów jak i przedsiębiorstw wyposażonych jest w kolektory słoneczne. Szczególnie popularne są niedrogie, proste kolektory płaskie. Absorbują one ciepło słoneczne i przenoszą je na medium robocze; najczęściej woda lub tzw. płyn słoneczny (?). Pochłonięte ciepło jest stosowane do wsparcia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jak również do wytwarzania ciepłej wody.

Rozmiary kolektorów są najczęściej takie, że tak wiosną jak i jesienią dostarczają wystarczającą ilość ciepła. Jednakże wynik jest taki, że podczas miesięcy letnich nie może być wykorzystany całkowity potencjał kolektorów. Niniejsza praca przedstawia drogi zastosowania niewykorzystanego potencjału w celu chłodzenia, a w szczególności do klimatyzacji.

Zaprezentowane zostaną sposoby użytkowania energii słonecznej z szczególnym uwzględnieniem urządzeń absorbcyjno-chłodniczych. Szczegółowe wprowadzenie umożliwia zrozumieć zasadę działania takich urządzeń, a w szczególności tych z gazem wyrównawczym, tzw. dyfuzyjno-absorbujących. Główną zaletą urządzeń tego typu wobec innych jest to, że tutaj jako napęd wykorzystywana jest wyłącznie energia cieplna.

Funkcjonowanie takiego systemu przebadane i opisane jest na podstawie chłodziarki pracującej na tej zasadzie. W centrum zainteresowania stoi ograniczenie (pracy i zgodność z tymi standartowych kolektorach płaskich = auf Deutsch bitte). W przypadku, gdy chłodziarka może być napędzana kolektorami płaskimi, powinna (ona dołączyć = auf Deutsch bitte) do istniejących kolektorów Politechniki.

Jednakże stwierdza się, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury płynu roboczego z kolektorów. W zakończeniu praca przedstawia przeprowadzone poszukiwania dokumentacyjne obecnych technologii zmierzające do uniknięcia tego problemu.
das deutsche steht alles oben übrigens... ;)

ich habe das jetzt nochmal gründlich überarbeitet, und das ist bub das Endergebnis:

W dzisiejszych czasach wiele domów rodzinnych i siedzib przedsiębiorstw jest wyposażonych w kolektory słoneczne. Szczególnie rozpowszechnione są niedrogie, proste, kolektory płaskie. Absorbują ciepło słoneczne i przenoszą je na medium robocze; najczęściej woda lub tzw. płyn słoneczny. Pochłonięte ciepło jest stosowane do wsparcia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak również do wytwarzania ciepłej wody.

Wymiarowanie kolektorów jest najczęściej takie, że również wiosną i jesienią jest do dyspozycji wystarczająco duża ilość ciepła. Jednakże skutek tego jest taki, iż podczas miesięcy letnich nie może być wykorzystany całkowity potencjał kolektorów. Niniejsza praca mówi o drogach do zastosowania niewykorzystanego potencjału w celu chłodzenia, w szczególności do klimatyzacji.

Zaprezentowane są sposoby tego użytkowania energii słonecznej. Nacisk kładziony jest na urządzenie absorbcyjno-chłodnicze. Podane jest szczegółowe wprowadzenie, aby przybliżyć zasadę działania urządzeń absorpcyjno-chłodniczych, a w szczególności urządzeń z gazem wyrównawczym, tzw. urządzenia dyfuzyjno-absorbujące. Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu jest to, że jako napęd wykorzystywana jest w nich wyłącznie energia cieplna.

Praca takiego systemu dyfuzyjno-absorbującego jest opisana i przebadana na podstawie chłodziarki pracującej na tej zasadzie. Centra zainteresowania stawiają na ograniczenia pracy i zgodność z nimi standardowych kolektorów płaskich. W przypadku, gdyby chłodziarka mogła być napędzana kolektorami płaskimi, powinna ona zostać podłączona do istniejących kolektorów Politechniki.

Stwierdzono jednakże, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury płynu roboczego z kolektorów. Niniejszą pracę zakończy przegląd technologii, które obecnie pozwalają uniknąć lub rozwiązać ten problem.
doch nicht alles

Heutzutage sind viele Eigenheime und Geschäftsgebäude mit Sonnenkollektoren ausge¬rüstet. Besonders weit verbreitet sind preiswerte, einfache Flachkollektoren. Sie absorbieren die Wärme der Sonne und übertragen diese an ein Arbeitsmedium; meist Wasser oder ein so genanntes Solarfluid. Die absorbierte Wärme wird zur Unterstützung der Wohnraumbeheizung sowie der Warmwassererzeugung verwendet.

Die Dimensionierung der Kollektoren ist meist so, dass auch im Frühjahr und Herbst eine ausreichend große Wärmemenge zur Verfügung gestellt wird. Das hat jedoch zur Folge, dass während der Sommermonate nicht das gesamte Potential der Kollektoren genutzt werden kann. Die vorliegende Arbeit behandelt Wege zur Verwendung dieses ungenutzten Potentials für Kühlzwecke, insbesondere zur Klimatisierung.



und bub heißt natürlich 'nun' ;)

danke nochmal
Ich denke, wir warten jetzt mal wieder auf jemanden, der Mitleid mit uns hat :-)

sorry - Du wirst Dich bestimmt nicht wundern - aber ich halte meinen Text für "einen Tick" besser als Deinen. Allerdings nicht für perfekt :-(
No, a ja bym sie nie zgodzila. Osobiscie trudno mi powiedziec, ktora wersja lepsza. Zaraz dam jeszcze moja ostateczna propozycje, ale pewne jest, ze to tez nie bedzie idealne.
Ach, to co tu probujemy zrobic jest troche na zasadzie "prowadzil slepy kulawego" jezeli wiecie o co chodzi:) No bo tak:
MischkaRossi zna sie na rzeczy (wie o czym pisze, to jest jego dziedzina) i zna niemiecki, polskiego nie za bardzo,
Mokotow i ja nie znamy tej terminologii, a ja w dodatku znam niemiecki tak jak MischkaRossi polski.

No to tak:
W dzisiejszych czasach wiele domów rodzinnych i siedzib przedsiębiorstw jest wyposażonych w kolektory słoneczne. Szczególnie rozpowszechnione są niedrogie, proste, kolektory płaskie. Absorbują ciepło słoneczne i przenoszą je na medium robocze; najczęściej woda lub tzw. płyn słoneczny. Pochłonięte ciepło jest stosowane do wsparcia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak również do wytwarzania ciepłej wody.

Wymiarowanie kolektorów jest najczęściej takie, że zarówno wiosną jak i jesienią jest do dyspozycji wystarczająco duża ilość ciepła. Jednakże skutek tego jest taki, iż podczas miesięcy letnich nie może być wykorzystany całkowity potencjał kolektorów. Niniejsza praca mówi o sposobach zastosowania niewykorzystanego potencjału w celu chłodzenia, w szczególności do/w (ciezko wybrac) klimatyzacji.

Zaprezentowane są sposoby użytkowania energii słonecznej. Nacisk kładziony jest na urządzenie absorbcyjno-chłodnicze. Podane jest szczegółowe wprowadzenie, aby przybliżyć zasadę działania urządzeń absorpcyjno-chłodniczych, a w szczególności urządzeń z gazem wyrównawczym, tzw. urządzenia dyfuzyjno-absorbujące. Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu jest to, że jako napęd wykorzystywana jest w nich wyłącznie energia cieplna.

Praca takiego systemu dyfuzyjno-absorbującego jest opisana i przebadana na podstawie chłodziarki pracującej na tej zasadzie. Centra zainteresowania stawiają na ograniczenia pracy i ich zgodność ze standardowymi kolektorami płaskimi(-czy nie da sie tego inaczej po niemiecku napisać?jakos krocej, bez tego deren i denen??bo ja nie wiem czego ta zgodnosc z kolektorami ma byc. przypuszczalnie chlodziarek, no ale...). W przypadku, gdyby chłodziarka mogła być napędzana kolektorami płaskimi, powinna ona dołączyć do istniejących kolektorów Politechniki.

Stwierdzono jednakże, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury płynu roboczego z kolektorów. Niniejszą pracę zakończy przegląd technologii, które obecnie pozwalają uniknąć lub rozwiązać ten problem.

pozdrawiam i zycze znalezienia jakiegos fachowca poligloty:)
p.s. nowe zakonczenie bardzo mi sie podoba:)
dobra, wlaśnie spotkałem się z Prpfessorem i tak jest teraz nieodwołalnie:

Streszczenie

W dzisiejszych czasach wiele domów rodzinnych i siedzib przedsiębiorstw jest wyposażonych w kolektory słoneczne. Szczególnie rozpowszechnione są tanie, proste kolektory płaskie. Absorbują ciepło słoneczne i przenoszą je na medium robocze; najczęściej woda lub tzw. płyn solarny. Pochłonięte ciepło jest stosowane do wsparcia ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jak również do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Wymiarowanie kolektorów jest najczęściej takie, że również wiosną i jesienią jest do dyspozycji wystarczająco duża ilość ciepła. Jednakże skutek tego jest taki, iż podczas miesięcy letnich nie może być wykorzystany całkowity potencjał kolektorów i więc latem występuje nadmiar energii cieplnej. Niniejsza praca mówi o drogach do zastosowania niewykorzystanego potencjału w celu chłodzenia, w szczególności do klimatyzacji.

Zaprezentowane zostały sposoby takiego użytkowania energii słonecznej. Nacisk kładziony jest na urządzenie absorpcyjno-chłodnicze. Podane zostało szczegółowe wprowadzenie, aby przybliżyć zasadę działania urządzeń absorpcyjno-chłodniczych, a w szczególności urządzeń z gazem wyrównawczym, tzw. urządzenia dyfuzyjno-absorbujące. Główną zaletą urządzeń chłodniczych tego typu jest to, że jako napęd wykorzystywana jest w nich wyłącznie energia cieplna.

Praca takiego systemu dyfuzyjno-absorbującego została opisana i przebadana na podstawie pracującej chłodziarki. Szczegółowe rozwiązania koncentrują się na tym, czy możliwe są wspólne obszary pracy kolektorów słonecznych i chłodziarki absorpcyjnej. W przypadku, gdyby chłodziarka mogła być napędzana kolektorami płaskimi, zostanie ona podłączona do istniejących i pracujących kolektorów Politechniki Krakowskiej.

Stwierdzono jednakże, że wysokość temperatur napędowych chłodziarki jest dużo wyższa niż temperatury płynu roboczego z kolektorów płaskich. Niniejszą pracę kończy przegląd technologii, które obecnie pozwalają rozwiązać ten problem.
No tak, tu trzeba bylo kogos znajacego sie na rzeczy. Teraz nasze nieszczesne zdanie "Szczegółowe rozwiązania koncentrują się na tym, czy możliwe są wspólne obszary pracy kolektorów słonecznych i chłodziarki absorpcyjnej." ma sens.

Jedyny blad, ktorego sie doszukalam to "i więc". Powinno byc "a więc" lub najlepiej samo "więc".

Teraz jest chyba idealnie:)
Zycze powodzenia na studiach:)
Temat przeniesiony do archwium.