W niemieckim, w przeciwienstwie do angielskiego, nie ma wiekszego znaczenia, jakiego czasu przeszlego uzywasz (Perfekt czy Imperfekt/Praeteritum). Sa one w wiekszosci przypadkow wymienne. Ewentualne roznice sa tak niewielkie, ze na twoim poziomie nie ma co sobie nimi zawracac glowy. Czasu Perfekt uzywa sie poprzed odmieniony czasownik posilkowy sein/haben w odpowiedniej osobie czasu terazniejszego na drugim miejscu w zdaniu oraz imieslow bierny, czyli forma Partizip II (gemacht, gehabt, gefahren, geblieben, passiert). W zaleznosci od czasownika glownego, czasownikiem posilkowym jest haben badz sein. Sein uzywany jest w czasownikach ruchu (fahren, laufen, gehen, kommen etc.), w czasownikach stanu (schmelzen) oraz w kilku innych czasownikach, na ktore nie ma jako takiej reguly, a ktore trzeba opanowac (bleiben, passieren, sein, geschehen etc.). To by bylo na tyle co do Perfektu. Jest to bardziej "popularny" czas przeszly. Uzywa go sie glownie w mowie.
Partizip to jak napisalem imieslow. Mamy w niemieckim 2 imieslowy: Partizip I (gehend, fahrend, lesend) i Partizip II uzywany do tworzenia Perfektu (gegangen, gelaufen etc.). Imperfekt to inaczej Praeteritum, czyli drugi czas przeszly. Tworzy go sie bez bezposrednia odmiane czasownika glownego wedlug osoby oraz oczywiscie wedlug odpowiednich regul. machten - machte, gehen - ging etc. Nie ma wowczas czasownika posilkowego. Imperfekt uzywany jest glownie do relacji pisemnej bardziej literackiej czy basniowej. Plusquamperfekt to czas zaprzeszly, ktory uzywany ejst dosc posradycznie. Tworzy go sie poprzez czasownik haben/sein posilkowy w drugiej formie (czasu przeszlego - Imperfekt) i do tego Partizip II jak w Perfekcie. Czas uzywany obligatoryjnie po spojniku nachdem, w innych przypadkach nie ma tak klarownej reguly. Czasowniki regularne sa i nieregularne, slabe i mocne. Ich odmiany trzbea sie nauczyc. Ciezko jest to wytlumaczyc. Najlepiej zajrzec do repetytorium gramatycznego np. Bezy.
W niemieckim przyimki lacza sie z przypadkami. III przypadek to Dativ, IV to Akkusativ. Jako Eselsbruecke mozna zapamietac ze ruch to zawsze Akkusativ - Ich gehe in die Schule, a stan to Dativ- Ich bin in der Schule. W zaleznosci od czasownika wystepuje inny przypadek.