SEI

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Często coś czytam i pojawia się zdanie z sei. Z mojej edukacji germanistyczne wynika, że jest to mowa zależne w przypadku gdy chcemy pokazać dystans do wypowiedzi.
Natknąłem się na takie zdanie: Ich moechte gar nicht wissen, wie viel Studenten ich als Dozent verletzt habe, und sei es nur, dass ich die neue Brille einer Studentin nicht bemerkte.
Będę wdzięczny za wytłumaczenie wskazanie z czym mam tutaj doczynienie. Kiedy się to stosuje.
Sei es, wie es sei, padłeś ofiarą typowego przypadku "lizania" nauki.

0. Musisz rozumieć zdanie.
1. Używaj słownika.
2. Przepracuj naszą zakładkę "Nauka".
3. Jeśli masz internet, to wykorzystaj go sensownie.
4. Dużo czytaj.

Dobrze dla ciebie byłoby zawsze precyzować pojęcia:
"jest to mowa zależne w przypadku gdy" - to nie zależne od jakiegoś przypadku, lecz jest to
"mowa zależna".
mogę Cię prosić o przetłumaczenie tego zdania. Przeglądałem to zagadnienie w różnych podręcznikach również w zakładce nauka na tej stronie mimo tego nie potrafię sobie poradzić z tym zdaniem. Bardzo proszę o pomoc. Czyja wypowiedź jest tu cytowana? Ogółu jeśli tak to ja bym użył kojunktivu I w zdanie z bemerken.
MOje tłumacznie: Nie chcę nawet wiedzieć ile studentów jako docent uraziłem tylko przez to, że nie zauważyłem nowych okularów studentki. Strasznie mnie to męczy. Proszę o pomoc!
Nie mam zamiaru wyjaśniać ci mowy zależnej, bo jest tyle razy wyjaśnione, że aż głowa pęka.
Nawet po polsku.

Wiesz co mnie za to męczy?
Nie wykonałeś ani jednego z zaproponowanych przeze mnie punktów.
No, to po kiego ta pisanina? I, tak nie zaczaisz.
1. dałem próbkę jak rozumiem to zdanie
2. przestudiowałem zakładkę nauka.
3. korzystam właśnie z internetu sensownie
4. cały czas dużo czytam
Może zamiast zakładać,że nie zrozumiem. Oszczędziłbyś sobie/ oszczędziła takiego protekcjonalnego traktowania i zamiast tracić czas na polemikę po prostu byś pomógł/ pomogła.
Cytat: pawelbieski
... zamiast tracić czas na polemikę polemikę? po prostu byś pomógł/ pomogła.
Znaczy: nauczył się /nauczyła się za ciebie?
Już to zrobiłem/zrobiłam.
Mój czas, to moja sprawa, a tobie protekcjonalnie nic do tego.

btw.
1. dałem próbkę jak rozumiem to zdanie a, co mówi słownik na ten temat?
Proszę o pomoc nie od niuńki!
Cytat: pawelbieski
Proszę o pomoc nie od niuńki!
Nie obrażaj tutaj ludzi, bo mnie zdenerwujesz!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie