Pytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. W styczniu będę zdawał ZD, mój poziom niemieckiego to b.dobry B1. Kolejnym krokiem, który będę chciał podjąć to przygotowania do ZMP. W związku z tym mam pytanie czy do egzaminu ZMP korzystniej jest się przygotowywać samemu(podręczniki, internet itp.) a do tego np. kurs konwersacyjny w szkole językowej(nie związany z ZMP) żeby poprawić i rozwijać umiejętności konwersacyjne, czy jednak kurs pod kątem ZMP jest tutaj o wiele bardziej pomocny niż samodzielna nauka w domu. Czy kursy przygotowujące do certyfikatów nie są schematyczne, czy nie polegają tylko na rozwiązywaniu testów? Osobiście bardzo by mi zależało m.in. na rozwijaniu mojego niemieckiego np. w konwersacji z obcokrajowcami, rozumieniu ich, coraz lepszej płynności mówienia itp.
Poza tym cz warto zastanawiać się nad certyfikatem ZDfB, czy skupić się nad ZMP?
Dziękuję bardzo za Wasze rady, podpowiedzi, które napewno bardzo mi się przydadzą.
Hej, ja zdawałam ZMP, uważam, że te testy nie są całkiem do wyuczenia. na pewno ważne jest obycie się z nimi. Szczególnie jeśli chodzi o leseverstehen. Hörverstehen, właściwie pierwszą część warto ćwiczyć, bo tam informacje lecą bardzo szybko, stąd też lepiej jak człowiek przywyczaja się, że jedną rzecz pisze, drugiej już słuchając. Ja chodziłam na kurs i jestem z niego na prawdę zadowolona. W przygotowanie do egzaminu włożyłam jednak dużo samodzielnej pracy, czytałam książki po niemiecku, słuchalam radia, oglądałam filmy niemieckie.Myślę,że kurs jest dobrym szkoleniem, ale większość i tak zależy od Ciebie.
Dzięki za odpowiedź.
Długo chodziłaś na kurs przygotowujący do egzaminu ZMP? Przed tym kursem twój niemiecki na jakim był poziomie, miałaś już ZD?(jeżeli mogę zapytać). Czy na kurs chodziłaś do ośrodka Instytutu Goethego czy do innej szkoły?
Z pewnością dużo zależy od kursu, ale jeśli chodzi o mój przypadek, to tylko pół roku uczęstszałem do do szkoły językowej. Po tym czasie byłem już całkowicie przekonany, że jestem w stanie więcej nauczyć się ucząc się samemu ;)
Na kurs chodziłam do Goethe-institut w Kielcach, bardzo jestem zadowolona :) Nie zdawałam ZD, niemiecki uczyłam się tyle co w szkole i większość sama w domu.Na kurs chodziłam od września do czerwca :)

« 

Pomoc językowa

 »

Życie, praca, nauka