Kurs językowy, pozwolenie na pobyt, ubezpieczenie.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.

W maju 2010 zdaję maturę i chcę po jej napisaniu wyjechać do Niemiec. Po niemiecku umiem trochę porozmawiać, ale chcę nauczyć się mówić lepiej dlatego chciałam zapisać się na półroczny kurs niemieckiego. I teraz moje pytania:
1. Jak starać się o pozwolenie na pobyt? Na jakiej zasadzie jest on przyznawany? Gdzie napisać? I czy trudno takie pozwolenie otrzymać?
2. Jako osoba niepracująca nie wiem jak mam załatwić sobie ubezpieczenie. Czy musi ubezpieczyć mnie ktoś z rodziny, czy jak?

Po zakończeniu kursu chcę zrobić Ausbildung i tu kolejne pytania:
1. Co jest mi potrzebne - jakie dokumenty?
2. Gdzie i jak załatwić pozwolenie na pracę?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
>1. Jak starać się o pozwolenie na pobyt? Na jakiej zasadzie jest on
>przyznawany? Gdzie napisać?
jako obywatel EU masz prawo do pobytu w Niemczech przez czas nieokreślony. Potrzebne Ci jest tzw. Freizügigkeitsbescheinigung, żeby formalności stało się zadość ;-) skąd je wziąć? skontakować się z z urzędem do spraw mieszkańców w danym mieście i się spytać, bo miasto miastu nie równe, ew. popatrzeć na stronie internetowej danego miasta.

>2. Jako osoba niepracująca nie wiem jak mam załatwić sobie
>ubezpieczenie. Czy musi ubezpieczyć mnie ktoś z rodziny, czy jak?
są dwa rozwiązania:
rozwiązanie tańsze: EKUZ, jeżeli jesteś ubezpieczona w Polsce
rozwiązanie droższe: ubezpieczyć się w Niemczech.

>Po zakończeniu kursu chcę zrobić Ausbildung i tu kolejne pytania:
>1. Co jest mi potrzebne - jakie dokumenty? -> nie wiem

>2. Gdzie i jak załatwić pozwolenie na pracę?
nie wiem jak to jest w przypadku Ausbildung, ale w normalnej sytuacji o pozwolenie na pracę występuje pracodawca, przy czym musi udowodnić, że na to stanowisko nie znalazł żadnego Niemca, bądź innego obywatela starej Unii, który nadawałby się na stołek
pozwolenie na pobyt , gdzie niegdzie zwane wiza, zalatwia sie w miescie wktorym sie meldujesz, w Auslanderamt, roboi sie termin i idzie sie na rozmowe z urzednikiem i to on po tej rozmowie zadecyduje na ile dostaniesz pozwolenoe na pobyt,

a pozwolenie na prace z reguly zalatwia pracodawca,
Pozwoleniami na pobyt zajmuje się lokalne biuro imigracyjne (Ausländeramt). By złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, trzeba się najpierw zameldować (podać swój adres) w lokalnym Einwohnermeldeamt, w którym można również odbierać formularze potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt.

Składając wniosek o pozwolenie na pobyt trzeba zebrać niektóre lub wszystkie z poniższych dokumentów:

•ważny dowód osobisty lub paszport
•dwa zdjęcia paszportowe
•dowód ubezpieczenia zdrowotnego
•deklarację miejsca pobytu ( Anmeldebestätigung)
•dowód posiadania środków finansowych ( zwykle list od pracodawcy) lub – w przypadku studentów lub nie zatrudnionych – odpowiednich środków finansowych ( Finanzierungsnachweis - około €700/miesięcznie). Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie są zobowiązane do potwierdzenia ich sytuacji finansowej.
•Świadectwo Zdrowia na pozwolenie na pobyt ( Gesundheitszeugnis für Aufenthaltserlaubnis), który można uzyskać u każdego niemieckiego lekarza lub w przychodni zdrowia ( Gesundheitsamt). Certyfikat u lekarza kosztuje około €150, a w przychodni ( Gesundheitsamt) około € 75.
•świadectwo o niekaralności ( Führungszeugnis), które można też uzyskać w Ambasadzie Polski lub w konsulacie
Ponadto, w zależności od statusu, jaki posiadasz w Niemczech, będziesz również musiał potwierdzić jego cel, przedkładając jeden z poniższych dokumentów:

•Pracownicy: dowód zatrudnienia lub oferta zatrudnienia (zwykle kontrakt o pracę lub list od pracodawcy)
•Studenci: dowód przyjęcia na uczelnię
•Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą: dowód swojego statusu, jak na przykład członkostwo do stowarzyszenia zawodowego lub handlowego, numer rozliczenia podatkowego VAT, lub REGON
•Przygraniczni pracownicy (np. osoby pracujące w Niemczech, a mieszkające na stałe w innym kraju członkowskim, do którego powracają co najmniej raz w tygodniu): dowód zatrudnienia oraz stałego zamieszkania w innym kraju członkowskim
Przed udaniem się do lokalnego biura imigracyjnego najlepiej jest zadzwonić by dowiedzieć najnowszych szczegółów. Wymagania często się zmieniają, więc postaraj się dowiedzieć się jak najwięcej. Ausländerbehörde nie jest najprzyjemniejszym miejscem do spędzenia wolnego czasu, dlatego dobrze jest wiedzieć dokładnie jakich dokumentów potrzebujesz aby uniknąć częstych wycieczek do biura z powodu braku jakiegoś dokumentu! Sprawdź również godziny otwarcia biura, jako, że większość zamykana jest popołudniu.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość, znakiem rozpoznawczym większości Ausländerbehörde są długie kolejki wychodzące na zewnątrz. Postaraj się przyjechać jak najwcześniej, aby zminimalizować czas oczekiwania. Dobrze też jest wziąć ze sobą dobrą książkę lub cokolwiek co mogłoby ci umilić oczekiwanie w kolejce.

Gdy nadejdzie twoja kolej, zostaniesz wezwany na rozmowę, która zajmuje przeciętnie dziesięć minut jeżeli wszystko jest w porządku. Urzędnik sprawdzi czy twoja dokumentacja jest kompletna, jeśli brakuje ci jakiegoś dokumentu, zostaniesz odesłany na kolejny dzień.

Twój wniosek o pozwolenie na pobyt powinien być rozpatrzony wciągu tygodnia lub dwóch. Do tego czasu zostanie ci wydane potwierdzenie złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt, które daje ci status czekającego na to pozwolenie.

Pozwolenie na pobyt jest ważne tylko z dokumentem tożsamości. Jeżeli twój paszport straci ważność podczas twojego pobytu w Niemczech i otrzymasz nowy, będziesz musiał przechodzić od nowa cały proces składania wniosku o pozwolenie na pobyt. Dlatego jeżeli data ważności twojego paszportu niedługo się kończy, lepiej zawczasu odnowić paszport, by uniknąć ponownego starania się o pozwolenie na pobyt.

Obywatele UE
Obywatele UE mają prawo mieszkać, studiować czy pracować na terenie Niemiec, mogą też otrzymać specjalne pozwolenie na pobyt UE, zwykle ważne przez okres pięciu lat ( dla studentów- dwóch lat). Jeśli masz umowę o pracę na określony czas, pozwolenie może być krótsze.

W niektórych przypadkach biuro imigracyjne może wymagać dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na pobyt ( patrz wyżej). Jednak ten warunek jest zwykle mniej wymagany od obywateli UE niż od innych narodowości. Dla studentów z UE zwykła deklaracja sytuacji finansowej powinna wystarczyć.

Obywatele UE mogą również łatwo zmieniać status swojego pobytu. Jeżeli otrzymałeś pozwolenie na pobyt jako student, możesz, przed ukończeniem jego terminu ważność zmienić ten status, np. na pozwolenie na pracę. Tymczasowa niezdolność do pracy spowodowana chorobą, wypadkiem lub mimowolne/ przymusowe bezrobocie nie ma wpływu na twoje pozwolenie na pobyt.

Po pięciu latach pobytu tymczasowego na terenie Niemiec, Biuro Imigracyjne może wydać pozwolenie na stały pobyt, które gwarantuje prawo na ten pobyt.
Aby otrzymać pozwolenie na pracę, musisz posiadać pozwolenie na pobyt. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym dziale pozwolenia na pobyt. Studenci nie potrzebują pozwoleń na pracę, ale czas ich pracy jest ściśle ograniczony do 90 dni pracy rocznie. Więcej informacji na znajdziesz w naszym dziale praca dla studenta.

Obywatele UE
Obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pracę w Niemczech, jeżeli posiadają ważny paszport lub dowód osobisty i stosują się do niemieckich praw i przepisów pracy. Trzeba się jednak postarać o pozwolenie na pobyt. Więcej informacji na znajdziesz w naszym dziale pozwolenia na pobyt.

W Niemczech obywatele UE mają równe prawa w kwestii wynagrodzenia, warunków pracy, dostępu do nieruchomości, szkoleń zawodowych, opieki społecznej i członkostwa w związkach zawodowych. Rodziny i osoby pozostające na utrzymaniu mają takie same prawa. Istnieje tylko kilka ograniczeń zatrudnienia w sektorze publicznym (np. policja) i w niektórych landach ( Länder) co do zatrudniania nauczycieli i personelu medycznego.
nie wiem, czy tym skopiowanym tekstem nie wprowadzasz w błąd...

żadego świadectwa zdrowia, świadectwa o niekaralności ja przynajmniej nie potrzebowałem.

Co do okresu na pozwolenie (mimo tego, że jestem studentem) dostałem pozwolenie na pobyt na okres ważności mojego dowodu osobistego - i na dodatek z żadnym urzędnikiem nie rozmawiałem, poszedłem po prostu odebrać papierek czekając aż z 5 minut w kolejce ;-)


co do pozwolenia na pracę: masz rację, obywatele unii nie potrzebują go, jeżeli jest się obywatelem starej Unii. My, jako Polacy, mamy ograniczenie do 2011, czy 2013 - po tym okresie Niemcy muszą otworzyć swój rynek pracy dla wszystkich członków Unii, którzy razem z nami do niej przystępowali
... po tym okresie Niemcy muszą otworzyć swój rynek pracy dla ...

nic nie musza, a moga tez przedluzyc ten okres dla ochrony swojego rynku pracy i nie sa tutaj sami, bo Austria czy Anglia tez juz glosno mysli o tym.
Przeciez pisze ze niektore lub wszystkie z wymienionych dokumentow,
zalezy czego zazada urzednik, co Bundesland to inny obyczaj,
u nas w Hannoverze nei wydaja pozwolen na pobyt od reki, njpierw trzeba zrobic termin, po okolo 2 tygodniach ma sie rozmowe z urzednikiem, ktory wydaje pozwolenie, przewaznie pierwsze na rok, 2 na na 2 lata
na poparcie moich słów:
"Okres przejściowy dla Polaków w dostępie do niemieckiego rynku pracy kończy się w maju 2009 roku i może zostać przedłużony maksymalnie o dwa lata."
źródło: http://polonia.wp.pl/title,Niemcy-otworza-rynek-pracy,wid,9506993,wiadomosc.html

Anglia?:) myślałem, że tam już mamy pokaźną rzeszę Polaków w liczbie ok 1 [tel]pracowników:) Anglia w ogóle nie wprowadziła okresów przejściowych i od 2004 możnemy tam pracować:)
sorry, kolejność zdań mi się "poprzestawiała" ;)

miało być tak, dla ścisłości: ;-)
żadego świadectwa zdrowia, świadectwa o niekaralności ja przynajmniej nie potrzebowałem.

nie wiem, czy tym skopiowanym tekstem nie wprowadzasz w błąd...
w 2011 mija okres przejsciowy ,
czy po tym okresie niemcy nie musza otworzyc rynku pracy dla czlonkow Uni Europejskiej ?
Zapis w unijnym traktacie o rozszerzeniu Wspólnoty daje stronie niemieckiej możliwość przedłużenia blokady rynku pracy do 2011 roku, jednak wymaga to przedstawienia przez Niemcy uzasadnienia, które rozpatrzy Komisja Europejska.
Zgodnie z traktatem akcesyjnym restrykcje definitywnie muszą skończyć się wobec ósemki nowych krajów 30 kwietnia 2011 roku.
Jezeli tak ma byc (do 2011 roku), dlaczego w Austrii mowi sie juz o przedluzeniu okresu otwarcia rynku pracy dla nowych czlonkow uni, jezeli i tak Austria ma do 2012 roku zamkniety ten rynek?
ja nie stwierdzam ja wlasnie tez pytam w [powyzszym poscie ze znakiem zapytania ;.)

wlasnie ciekawi mnie na jakiej zasadzie mogli by nie otworzyc rynku pracy?

jezeli wszystkie umowy i traktaty mowia ze max do 2011 po raz kolejny i ostatni mogli przedluzyc
moze przedluzyc moga ale jedynie dla tych panstw ktore wstapily do Uni w 2007 , ale dla Polski ktora wstapila w 2004 musza otworzyc w 2011 , okres przejsciowy wynosi dla nowych czlonkow uni 7 lat
Nigdzie nie napisalem, ze Anglia ma jakies ograniczenia. Napisalem, ze o tym mysli! Das ist ein Unterschied! Lies bitte die Kommentare ein bißchen genauer!
Etwas stimmt mit deiner Infos nicht, denn in Österreich wird der Arbeitsmarkt erst im Jahre 2012 geöffnet. Und das ist sicher!
mit deinen ...
Co masz nei jasnego?

Austria przystapila do uni w 2005 roku, wiec okres przejsciowy 7 lat- musi otworzyc w 2012

w powyzszych postach mowie ciagle o niemeickim rynku pracy ktory powinien zostac otwarty dla polakow

polska przystapila w 2004 do uni - okres przjsciowy niemeic dla kazdego nowego czlonka 7 lat , wiec niemcy musza otworzyc dla polski rynek w 2011
Państwa członkowskie już po dwóch latach mogą otworzyć swoje rynki pracy, wprowadzając na swoim terytorium w stosunku do obywateli polskich swobodny przepływ pracowników. Państwa, które po tym okresie nadal będą chciały utrzymać restrykcje – mają na to kolejne trzy lata. Po pięciu latach obowiązywania uregulowań przejściowych we wszystkich państwach członkowskich zacznie funkcjonować swobodny przepływ pracowników. Jeśli jednak będą istniały merytoryczne przesłanki do dalszego utrzymania ograniczeń – państwa członkowskie po przedstawieniu analiz potwierdzających ich zastrzeżenia będą mogły utrzymać swoje przepisy krajowe jeszcze przez dwa lata.
- Daje nam to wynik siedem lat
Większość z Państw UE wprowadziło okres przejściowy trwający dwa lata, jednakże każde Państwo miało swobodę decyzji i niektóre z nich zastosowały maksymalny czas trwania okresu przejściowego, tj. 7 lat.



wszedzie to samo , nie ma innej mozliwosci 7 lat to max , nie moz ebyc wiecej, wiec niemcy dla czlonkoe uni, ktorzy wstepowali w 2004 musi otworzyc rynki w 2011 np dla Polski,

chyba koniec tematu ;.)
ale jak może o nich myśleć, jak już tych ograniczeń nawet wprowadzić nie może?:p sorry, najwidoczniej się nadal nie rozumiemy ;-) chyba, że myśli co by to było, gdyby ... :)
Ich bin schon gespannt, was schließlich kommt. Ich wünsche auf alle Fälle jedem Landsmann, dass er arbeiten kann, wo er will.
Was ich feststellen konnte - vielleicht fällt es mir leichter, weil ich im Ausland lebe -, dass die neuen EU-Mitglieder lange nicht als gleichberechtigte Partner betrachtet werden. Das beste Beispiel im Fall Polens ist die Werft in Danzing. Was der Deutsche (Unterstützung der eigenen maroden Wirtschaft) darf, darf der Pole lange nicht.

Deshalb kan man in keiner Weise darüber sprechen, dass die/der Deutsche etwas "muss", selbst wenn die EU-Verträge dies velangen/dazu verpflichten.

Man darf nicht vergessen, dass die Deutschen die größte Volkswirtschaft der EU darstellen.

Lassen wir das Thema und lassen wir uns überraschen, was kommt! Gut?
DO japanese. Pisz po polsku póki co to polska strona!!! chwalisz się że tak niemiecki umiesz czy co?? ja umiem lepiej od ciebie i się nie chwalę!!!!!! żałosna jesteś!!!
Ich schreibe so, wie es mir gefällt, und wenn es dir nicht gefallen sollte, dann schreib eben auf polnisch und lies meine Beiträge eben auf Deutsch, oder gar nicht!

Ob du jetzt besser in Deutsch bist, oder auch nicht, ist mir, glaub mir, völlig egal, warum sollte es mich interessieren???

Abgesehen davon, hast du hier noch nichts, wirklich kaum was, gezeigt, warum solltest du so einen Schwachsinn behaupten??? -> żałosna jesteś!!! ;))
Musze powiedziec ze jako polka masz male szanse na Ausbildung...

Jakie dokumenty Ci sa potrzebna?
- przetlumaczone papiery szkolne ktore musze zostac uznane w niemczech ( Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse )Dokumenty musisz przetlumaczyc w niemczech ( w polsce przetlumachochyn papierow nie chca uznawac ) i wtedy musisz je przeslac do sschulamt ktory jest w twojej okolicy ( moje uznawalam w Darmstadt )

Ja na twoim miejscu wyjechala bym jako au-pair ... wtedy masz na rok pozwolenie na prace, darmowe mieszkanie, ubezpieczenie i darmowy kurs jezyka .... potem latwiej jest o wszystko ....
Musze powiedziec ze jako polka masz male szanse na Ausbildung...

Jakie dokumenty Ci sa potrzebna?
- przetlumaczone papiery szkolne ktore musze zostac uznane w niemczech ( Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse )Dokumenty musisz przetlumaczyc w niemczech ( w polsce przetlumachochyn papierow nie chca uznawac ) i wtedy musisz je przeslac do sschulamt ktory jest w twojej okolicy ( moje uznawalam w Darmstadt )

Ja na twoim miejscu wyjechala bym jako au-pair ... wtedy masz na rok pozwolenie na prace, darmowe mieszkanie, ubezpieczenie i darmowy kurs jezyka .... potem latwiej jest o wszystko ....
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka