jak wyglada życie w saksonni?

Temat przeniesiony do archwium.
witam, mam 22 lata i zamierzam wyjechac do Chemnitz w saskonii, poniewaz znalazlam tam prace . Moje pytanie macie jakies ciekawe doswiadczenia zwiazane z zyciem w tym landzie czy miescie( ceny/ wynajem/praca/kuchnia/kultura)? Jacy sa tam ludzie i jakie maja nastawienie do polakow? i jeszcze jedno znam jezyk dosc dobrze ale kompletnie nie wiem co powiedziec, iedy bede chciała kupic karte startowa do telefonu i pozniej jak bede chciala zaladowac konto, jesli ktos moze to poprosze o niemieckie slowka z tym zwiazane
Cytat: raly
... znam jezyk dosc dobrze ale kompletnie nie wiem co powiedziec, iedy bede chciała kupic karte startowa do telefonu i pozniej jak bede chciala zaladowac konto, jesli ktos moze to poprosze o niemieckie slowka z tym zwiazane
To jest jedno z ciekawszych doświadczeń związanych z życiem: zakupy.
Ja to nie powinnam sie w tej kwestii wypowiadać za wiele, bo są tu ludzie którzy mają to na codzień, chodzenie po sklepach niem.

No ale chodziło się po prowiant, a chodziło się najzyczajniej po marketach typu Kaufland. Chodziło się też po typu odzieżowych.
Typu pierwszego, nie trzeba za wiele wiedzieć, idzie się bierze co trzeba, kładzie na ladę. Pani zazwyczaj pyta, czy reklamówkę, czasami o dowód (jeśli alkohol..), jeśli kasa/to drobne i życzy mile dobrego dnia. Nie spotkałam się z większymi wrażeniami..
Jeśli typu drugiego, to rozmiar ubrań, czy podoba się, tak jak i w polszy jest. Co tu więcej mówić..

Kartę załadować, to o ile pamiętam trzeba kupić/w markecie, dzwonić, obgada coś tam.. obsłuchać, a dalej szczerze już nie pamiętam.

Warto się zaopatrzeć w neta i kupić to urządzonko usb(chyba 40euro) i kartę doładowujące.

Tak trochę pogadałam sobie, ale są tu osoby z o wiele większą wiedzą na ten temat. Jeśli umiesz jezyk tak jak mówisz, to nie rozumiem że nie wiesz jak się dogadać?? Przecież to raczej automatycznie idzie w parze.. Pyta, to odp.. Ok, idę, bo ja gadać umiem, a często nie na temat. O Saksonii wiele nie wiem, ja Berlin, i południe jak Freiburg/w górach byłam.
iś kałfen gluk-gluk
zapomniałam.. w rosmanie też często bywałam, warto tam kupować, bo jest stosunkowo taniej.. do KiK-a też warto zajrzeć i jeszcze jedna tego typu sieć marketów TEDi. dużo stamtąd nazwoziłam ubranek np dla mojego małego, zabawek i jest przeróżnych innych rzeczy dużo, np zapachy do łazienek, pokoi. dlatego warto tam zajrzeć. :D

heh, ja to mogłabym opowiadać, ale mówię.. tutaj mają o wiele większą wiedzę. ;)
idę na filma, papa!
przecież ty mieszkasz w Olkucku
Cytat: raly
i jeszcze jedno znam jezyk dosc dobrze ale kompletnie nie wiem co powiedziec, iedy bede chciała kupic karte startowa do telefonu i pozniej jak bede chciala zaladowac konto, jesli ktos moze to poprosze o niemieckie slowka z tym zwiazane

StartPakiet - starter (karta SIM)
Aufladung - Doładowanie do telefonu bądz Sticka
InternetStick - Stick internetowy na karte Sim, za 40 euro w Aldiku razem z kartą sim(StartPakietem) możesz dostać... reszte informacji jach uruchomic bedziesz miała na ulotce
nic nie musisz powiedziec. w aldiku wisi toto na regalach przed kasa, sciagasz sobie i placisz i masz. Powiedz potem ladnie: Auf wiedersehen!
POMOCY:) Szukam polskiego fryzjera,kosmetyczki:):)Koln
edytowany przez Natka0201: 11 maj 2014
Cytat: Natka0201
POMOCY:) Szukam polskiego fryzjera,kosmetyczki:):)Koln

poszukaj na www.mypolacy.de
aktualnie na MP jest jechanie do Chorwacji w ciąży.
Temat przeniesiony do archwium.