prawo w Niemczech

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc,
mam pytanie, w maju mam mature, potem chcialabym studiowac prawo w Niemczech.
Czy wie moze ktos jakie sa wymagania na tym kierunku?
Juz nie chodzi mi tak o jezyk (to mniej wiecej juz wiem) ale o konkretne sytuacje potem na zajeciach - Jak wyglada zdawanie egzaminow na studiach jezeli zdalo sie ten DSH? Czy to co wymagaja na DSH wystarcza zeby normalnie uczestniczyc w zajeciach?

Chcialabym takze sie dowiedziec czy studia prawa duzo roznia sie od tych w Polsce tzn. czy sa trudniejsze, latwiejsze itp. ? Bede wdzieczna za szczera odpowiedz. Dzieki.
Na innych postach to zaraz mase wpisow w jak czlowiek sie chce czegos konkretniejszego dowiedziec to nic, cicha jakby makiem zasialo. Naprawde nie moze mi nikt mi na ten temat cos powiedziec?
Serdeczne dzieki, sama se bede musiala odpowiedziec.
Jak jest na studiach prawniczych w Niemczech - tego niestety nie wiem.
Mogę Cię jednak zapewnić, że jeżeli chodzi o główne instytucje tak prawa cywilnego jak i karnego w Polsce i w Niemczech to są one podobne, jeżeli nie takie same. Jestem studentem prawa II rok na UJ. Z doświadczenia wiem (tzn. z wykładów), że duża (ogromna) część polskiej doktryny prawniczej opiera się, wzoruje na niemieckiej doktrynie. Poza tym od chwili kiedy Polska jest już w UE system prawa jest ujednolicany.
Mogę Ci również powiedzieć, że po ukończeniu studiów prawniczych w którym kolwiek z krajów UE, ma się prawo do ubiegania o wybraną aplikację na terenie całej unii - BARDZO WAŻNY WARUNEK - język trzeba znać na poziomie języka pierwszego tzw. "ojczystego", (no i oczywiście dokonana nostryfikacja dyplomu).
Osobiście zamiast DSH polecałbym Ci zdać jeden z egraminów
Goethe-Institut i Ludwig-Maximilians-Universität München, tzn. KDS lub jeszcze lepiej GDS. Są one ważne bezterminowo, uznawane przez wszystkie niemieckie uczelnie wyższe, no i potwierdzają oczywiści bardzo dobrą znajomość jęz. niemieckiego.
Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Napisz jak się dowiesz jeszcze czegoś ciekawego, szczególnie dot. aplikacji w Niemczech-jestem tym zainteresowany.
Pozdrawiam

Tomek

PS: u nas na UJ w ramach wykładów Szkoły Prawa Niemieckiego są prowadzone zajęcia z ustawodawstwa niemieckiego i innych regulacji przez profesorów z uniwersytetów w Heidelbergu, Mainz i Berlina. Od nie dwana istnieje też Szkoła Prawa Austriackiego. Wykłady prowadzone są w weekendy, kończą się egzaminem i uzyskaniem dyplomu SKN lub SPA (wrazie pozytywnie zdanego egzaminu rzecz jasna).
Studiuje w Niemczech, ale inny kierunek. Ze slyszenia wiem, ze w ciagu studiow prawniczych jest bardzo duzy odsiew. Egzaminy sa glownie pisemne, no i jest to bardzo przepelniony kierunek.
Hej! Jestem na Erasmusie w Niemczech, w Bielefeld, wlasnie na prawie. Studiuje w Poznaniu, jestem teraz na 4. roku. Trudno mi tak do konca ocenic poziom trudnosci, bo jestesmy troche inaczej traktowani niz niemieccy studenci (aczkolwiek tak samo oceniani). Same studia sa latwiejsze, z tego co wiem, zeby je skonczyc trzeba zdobyc 12 tzw.Scheinow (praktycznie chodzi tu o zdanie klausury i napisanie pracy domowej). Przedmioty wybiera sie samemu, czyli mozna skonczyc studia nie znajac calosci prawa cywilnego!
Zajecia maja forme wykladow, cwiczen (ale tylko dla pierwszych semestrow), kolokwium lub seminarium (te ostatnie to juz raczej kursy poglebiajace jakas dziedzine). W ostatnim tygodniu zajec odbywaja sie pisemne klauzury,na ktorych zazwyczaj rozwiazuje sie kazusy (mozna miec z soba kodeksy!),a nie tak jak u nas - odpytka z calego kodeksu. Do tego czasami trzeba napisac jakas prace, ktora tez polega na rozwiazaniu kazusu.
W Bielefeld na 5 albo 6 semestrze wybiera sie Schwerpunktbereich czyli specjalizacje. Na czym polega jej zaliczenie, nie mam pojecia, ale tez pewnie na napisaniu prac i zdaniu klauzur.
W sumie studia latwiejsze, gorzej pozniej ze Staatsprufung,ale to juz osobna historia.
A jesli chodzi o jezyk - to konieczne jest opanowanie jezyka fachowego, to bardzo pomaga. No ale najpierw trzeba zdac DSH (podobno nie taki straszny).
To chyba tyle. Aha - nie wiem, jak wyglada prawo na innych uczelniach w innych landach.
LG
a Ty na jakim kierunku jestes? tez chcialabym studiowac w Niemczech,ale nie wiem jeszcze na jaki kierunek
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa