Geografia
Kraj związkowy Brandenburgia zajmuje obszar 29.476 km², co czyni go piątym co do wielkości landem Niemiec. Z północy na południe osiąga maksymalną długość 291 kilometrów, zaś ze wschodu na zachód 244 kilometrów. Centralny obszar Brandenburgii do dziś określany jest historycznm mianem Marchii Brandenburskiej. Poza największymi miastami, takimi jak Brandenburg, czy też Frankfurt nad Odrą, Brandenburgia posiada niewielką gęstość zaludnienia.
Geologia
Brandenburgia leży w Nizinie Północno-Nieieckiej. W czasie epoki lodowcowej znajdowała się w pod wpływem naporu skandynawskiego lądolodu. Wynikiem tego są znajdujące sie na powierzchni osady lodowcowe i postlodowcowe. Najczęściej spotkać można występującą na tym obszarze glinę lodowcową oraz piasek wód roztopowych.
Ze względu na różnorodność osadów lodowcowych w Brandenburgii występujące tam gleby są niezwykle heterogeniczne: od gleb ubogich w składniki odżywcze i nieurodzajnych, aż po bardzo urodzajne. Pod względe powierzchni przeważają jednak gleby piaszczyste i mało urodzajne.
Klimat
Brandenburgia znajduje się w strefie przejściowej, pomiędzy klimatem oceanicznym Europy Zachodniej i klimatem kontynentalnym na wschodzie. Ze względu na stosunkowo niewielkie różnice wysokości, także różnice klimatyczne są stosunkowo niskie, lecz odczuwalne w określonych warunkach pogodowych.
Średnia roczna teperatura wynosi 9 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiące jest styczeń (-1 stopień Celsjusza). Miesiącem najcieplejszym jest lipiec, w którym średnia temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Brandenburgia należy także do jednych z najbardziej suchych obszarów Niemiec. Średnie roczne opady nie przekraczają 600 mm. Jedynie w części północno-zachodniej, bliżej Morza Północnego, średnie opady roczne przekraczają wspomniane 600 mm.
Słońce świeci nad Brandenburgią ok. 1600 godzin rocznie, co czyni ten land jednym ze słoneczniejszych w całych Niemczech.
Wody
Brandenburg należy do najbardziej bogatych w wodę obszarów Niemiec. Znajduje się tam ponad 3.000 naturalnie powstałych jezior, jak również wiele sztucznych zbiorników wodnych. Woda płynąca zajmuje w Brandenburgi ponadto ponad 33.000 kilometry.
Największe rzeki stykają się z Brandenburgią jedynie na jej obrzerzach. Należą do nich: Elba, Odra, Nysa Łużycka, Hawela oraz Sprewa. Pozostałe cieki wodne to mniejsze rzeki i strumyki o znaczeniu regionalnym.