Matura próbna 2009

Temat przeniesiony do archwium.
Czy 58% z matury podstawowej to mało?? Co zrobić żeby bardziej przygotować się do matury?? Jakie książki mi polecacie?? Z krótkiej formy miałam 5/5 z listu 7/10 w tym 1 punkt odjęty bo miałam 151 słówek.
Źle poszło mi czytanie ze zrozumieniem i słuchanie :(:(
no wiesz to bardzo wzgledne. malo i duzo:); mozesz czytac krotkie teksty po niemiecku (z ksiazki, gazeta np bild jest prosty i tani) a nastenie zastanow sie o czym byl tekst sproboj powiedziec sobie o co w nim chodzilo itd; staraj sie sluchac czegos po niemiecku (tv, muzyka) i tak samo mozesz ogladac film na dvd po niem z napisami, najlepiej jak masz translacje a potem tez pomys o czym byl tekst.
moze tu cos znajdziesz: http://www.dw-world.de/dw/0,2142,2068,00.html
mfg
no popieram, najlepiej to można się nauczyć poprzez słuchanie i oglądanie niemieckiej tv i radia. Czasopisma niemieckie też będą pomocne przy nauce :)
ja wybieram się na germanistykę, czytam książki i gazety niemeickie i dzięki temu sporo słówek i zwrotów po prostu mam w głowie....nie tłumacz ze słownikiem każdego słówka- próbuj wyłapać kontekst... tłumaczenie każdego słówka ze słownikeim jest żmudne i niepotrzebne!!
Te rady zeby czytac gazety/sluchac radia to dotycza rozszerzonej matury, a nie podstawowej. Podstawowa jest duuzo latwiejsza niz chociazby gazety, nie mowiac o sluchaniu radia, ktore ma sie nijak do sluchania na maturze podstawowej.

evelina: a jak dokladniej poszlo ci sluchanie a jak czytanie? jesli czytanie slabo to znaczy, ze znasz za malo slowek. mozesz w takim wypadku np. przerobic repetytorium leksykalne LektorKlett, jak sie nauczysz slowek z niego to z czytania nastepnym razem powinnas miec prawie max punktow. co do sluchania to przerob np. wszystkie matury z poprzednich lat (sa na german.pl) - najpierw zrob bez tekstu czytanego (transkrypcji) przed oczami i zaznaczaj odpowiedzi, potem z transkrypcja. Jak juz przerobisz z 10-20 takich matur powinno byc duzo lepiej.
A czy są osoby zdające rozszerzony poziom? Na próbnej, po stracie aż 6 pkt. ze słuchania uzyskałam 82 %.
Są są... Straciłam 0,5 pkt ;)
Na czym te pół punktu? :-)
Gratulacje :)
w gramatyce- tam, gdzie trzeba było utworzyć wyrazy od podanych w nawiasie, napisałam "etwas besonderes"- przez małe "b". :-)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia